Naga MarketsZachodzące słońce nad DubajemZjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) i Arabia Saudyjska tworzą wspólną kryptowalutę. Oba kraje podpisały porozumienie w tej sprawie. Informację podała agencja informacyjna ZEA.


Oba państwa prowadzą wspólny program, w ramach którego powołano Komitet Wykonawczy Saudyjsko-Emirackiej Rady Koordynacyjnej. Organ odbył właśnie spotkanie w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w Abu Zabi. Łącznie 16 jego członków dyskutowało na temat wdrażania poszczególnych etapów wspólnych działań.

Siedem inicjatyw

Strategia obejmuje aż siedem wspólnych inicjatyw. Cyfryzacja – a konkretnie stworzenie transgranicznej e-waluty – to tylko jedna z nich. Patrząc szerzej, kraje chcą wesprzeć się w zakresie szkoleń z tematu lotnictwa cywilnego, ale też edukować swoją młodzież szkolną w kwestii świadomości finansowej.

Wracając do kryptowaluty, ma być ona w początkowej, testowej fazie “ściśle ukierunkowana na banki”, zaś celem jej wdrożenia ma być “lepsze zrozumienie wpływu technologii blockchain i ułatwienie płatności transgranicznych”. W kręgu zainteresowań zespołu jest też wpływ takiej waluty na politykę monetarną. Inicjatywa jest potrzebna także po to, by chronić interesy klientów, tworzyć odpowiednie standardy dla rynku nowej technologii i analizować przy tym ryzyka związane z cyberbezpieczeństwem.

O powyższym temacie media informowały już w listopadzie zeszłego roku. Wtedy pojawiły się także doniesienie jakoby bank centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich współpracował z Saudyjskim Urzędem Monetarnym, by wspólnie wyemitować kryptowalutę służącą do zawierania transakcji transgranicznych między dwoma krajami. Zjednoczone Emiraty Arabskie zamierzają także opracować nowe prawodawstwo pod rynki kryptograficzne.

Krypto-front

Jeśli projekt stworzenia wspólnej kryptowaluty się powiedzie, oba kraje staną niejako w jednym szeregu z Wenezuelą czy Iranem. Tylko pozornie jednak, ponieważ idea cyfrowej waluty ZEA i Arabii Saudyjskiej jest zgoła inna i – jeśli można tak powiedzieć – zdrowsza. Petro Wenezueli to nic innego, jak cyfrowy odpowiednik papierowej waluty, którą można bezkarnie dodrukowywać. Dziś stanowi wręcz ekonomiczną zabawkę lokalnych władz.

Ponadto Iran pracuje nad własną kryptowalutą. Tu jednak ma być ona narzędziem do obchodzenia sankcji, które dotykają to państwo ze strony USA. W projekt zaangażowano ponoć rosyjskich specjalistów.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here