Naga Markets


ccf forex comparic oil ropaPod koniec września 2016 roku państwa OPEC ustaliły ograniczenie produkcji ropy naftowej. Jednak poza deklaracją, jakiekolwiek konkretne działania odłożone zostały w czasie aż do następnego spotkania, które zostało zaplanowane na dwa miesiące później.


Spotkanie OPEC.

Wielkimi krokami zbliża się spotkanie państw OPEC zaplanowane na 30 listopada. Podczas spotkania dojść ma do konkretnych ustaleń dotyczących zamrożenia produkcji ropy naftowej celem podniesienia jej ceny. Tymczasem wypowiedzi przedstawiciela największego producenta ropy czyli Arabii Saudyjskiej wskazują, że spotkanie państw OPEC może zakończyć się porażką.

Arabia Saudyjska najpierw w miniony piątek odmówiła uczestnictwa w poniedziałkowym spotkaniu z producentami ropy spoza OPEC. Jako argument podając konieczność wcześniejszego porozumienia wewnątrz OPEC. Następnie ustami swojego ministra ds. ropy Arabia Saudyjska poinformowała, że oczekuje stabilizacji cen ropy w 2017 roku w skutek odbudowania się popytu zwłaszcza ze strony USA. Minister ten dodał również, że będzie to miało miejsce bez jakiejkolwiek interwencji ze strony OPEC. Taki brak determinacji ze strony głównego producenta ropy spowodował gwałtowne spadki ceny ropy jeszcze w piątek.


Ceny ropy

W ciągu najbliższych 3 dni należy spodziewać się zwiększonej zmienności na wykresach ropy WTI i Crude. Każda wiadomość dotycząca postępu w negocjacjach lub wiadomość o braku postępu będzie powodowała gwałtowny, dynamiczny ruch ceny.

Ropa WTI spadła w poniedziałek na 2-tygodniowe minimum. Spadki zatrzymało wsparcie na poziomie 45.50, a po jego ewentualnym przełamaniu dla podaży otworzy się prosta droga w kierunku poziomu 43.50. Technicznie w ruchu spadkowym pomogło wyłamanie dolnego ograniczenia formacji trójkąta (widoczny na poniższym wykresie dla interwału H1). Miało to miejsce w piątek i zasięg spadku po takim wyłamaniu został dzisiaj wypełniony. Gdyby pojawiło się teraz skuteczne odbicie od wspomnianego wsparcia 45.50 to kolejne cele dla popytu znajdują się na poziomach 46.80, 48.30. Poziomami bazowymi, które nie powinny zostać przełamane do czasu ostatecznej decyzji ze strony OPEC jest wsparcie na poziomie 43.50 oraz opór na poziomie 51.50 (poziomy te wskazałem na wykresie dla interwału D1).

Wykres ceny ropy WTI dla interwału H1.
Wykres ceny ropy WTI dla interwału H1.

Przegląd rynkowy z Windsor i Comparic – biorę udział w webinarze

Wykres ceny ropy WTI dla interwału D1.
Wykres ceny ropy WTI dla interwału D1.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here