Naga Markets


crude-oil-ropaJeszcze półtora roku temu nikt nie spodziewał się, że ropa naftowa może spaść poniżej poziomu 40 dolarów za baryłkę. Jednak ogromne światowe zapasy tego surowca, brak popytu ze strony największego konsumenta – Chin oraz ciągłe wydobycie spowodowały, że w zaledwie 18 miesięcy ceny czarnego złota spikowały z okolic 100 do (ostatnio) 37 USD. W kłopoty zaczynają wpadać wielcy producenci ropy – Arabia Saudyjska zamierza wprowadzić szereg reform w celu podreperowania budżetu nadszarpniętego przez obniżkę na światowych rynkach.


Budżet na 2016 rok największego producenta ropy crude zakłada spore obniżki wydatków publicznych, zreformowanie przyznawanych dotacji przez państwo oraz pozyskanie dodatkowych dochodów z podatków oraz prywatyzacji mienia państwowego.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy na podstawie raportu powołanych przez siebie specjalistów ostrzegał już w październiku, że jeśli ceny ropy pozostaną na podobnych poziomach (około 50 USD/baryłka) przez dłuższy okres, to Arabia Saudyjska zbankrutuje w ciągu 5 lat. Królestwo najwyraźniej wzięło sobie do serca ostrzeżenia MFW i postanowiło skończyć liczyć na odreagowanie i powrót ceny do poziomów sprzed kilkunastu miesięcy – zamiast tego, przygotowało szereg reform.

Rok 2015 ma skończyć się dla Rijadu deficytem rzędu 98 miliardów USD – to 15% obecnego PKB Arabii Saudyjskiej. Plan na 2016 rok zakłada spłatę części zadłużenia poprzez sprzedaż posiadanych przez Królestwo aktywów zagranicznych – informuje Fortune.

Załóż darmowy rachunek XM, odbierz 30 USD i handluj ropą już dzisiaj.

Rijad ma zamiar podnieść podatki na napoje niskoprocentowe oraz tytoń. Podatek uderzy głównie w obcokrajowców i turystów ponieważ korzystanie z alkoholu i papierosów jest w islamie zabronione. Ministerstwo Finansów planuje również wprowadzenie podatku od wartości dodanej (VAT) na wzór Zachodu. Dotacje państwowe do bieżącej wody, elektryczności i wyrobów ropopochodnych nadal zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie, jednak planowana jest racjonalizacja wykorzystania tych zasobów.

Problemy kasy państwa spowodowały również zawirowania na rynku walutowym. Kontrakty forward na arabski rial spadły do poziomów z 1999 roku na fali paniki, że Arabia – śladem Chin – porzuci sztywny kurs swojej waluty do USD.

Kasowy kurs USD/SAR? źródło: www.bloomberg.com
Kasowy kurs USD/SAR? źródło: www.bloomberg.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCo może pójść nie tak na Wall Street w 2016 roku?
Następny artykułJuż jest! Aplikacja Comparic udostępniona do testów.
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here