Naga Marketsarabia saudyjskaArabia Saudyjska: państwowa spółka naftowa, Saudi Aramco, kupiła spółkę handlową Vakt, działającą na rynku blockchaina, informuje Reuters 28 stycznia

Inwestycja ma być oparta na rozwijaniu platformy ze szczególnym uwzględnieniem ekspansji na rynek azjatycki.

Arabia Saudyjska stawia na blockchaina

Oprócz tej inwestycji Aramco Trading, spółka zależna konglomeratu naftowego, będzie korzystać z platformy Vakt, którą wykorzysta do swoich celów. Platforma jest obecnie dostępna na rynkach ropy naftowej Brent, Forties, Oseberg, Ekofisk i Troll.

Platforma Vakt koncentruje się na przetwarzaniu potransakcyjnym fizycznych transakcji energetycznych. Zapewnia płynny proces od wprowadzenia transakcji do rozliczenia ich poprzez wyeliminowanie papierowych procesów i ręcznych praktyk księgowych. Hans Middelthon, dyrektor zarządzający SAEV Europe, powiedział: „Zespół Vakt pokazuje, że jego platforma ma potencjał do digitalizacji tego, co jest obecnie ręcznym procesem”.

Korzystanie z blockchaina zapewnia „pojedyncze źródło prawdy” zarówno dla kupujących, jak i sprzedających, które jest oparte na niezmiennej i rozproszonej księdze- dodają eksperci z Vakt.

Vakt uruchomiło swoją platformę handlową w grudniu 2018 r. Firma została utworzona w 2017 r. przez konsorcjum liderów z branży, w tym Shell i BP, które to podmioty były również pierwszymi użytkownikami platformy. Od tego czasu platforma zaadaptowała rozwiązania dla kolejnych gigantów branży w Indiach, takich jak Chevron, Total i Reliance Industries.

Blockchain rewolucjonizuje rynek

Dziś wszyscy są już zgodni. Blockchain nie jest już niszową technologią, która stanowi rdzeń kryptowalut. Łańcuch bloków wyszedł dużo poza te granice. Dziś jest stosowany w logistyce, przetwarzaniu transakcji, rejestrowaniu np. praw własności czy autorskich. Zapewne jest to i tak czubek góry lodowej i wkrótce eksperci znajdą dla blockchaina i inne rozwiązania, o których dziś nawet nie myślimy.

Wykorzystanie tej technologii w handlu ropą może być jednak wielkim przełomem. Mówimy tu w końcu o gigantycznym i jednym z największych rynków surowców na całym globie.

Z pewnością umacnianie fundamentów blockchaina wzmocni też kryptowaluty i przełoży się na ich ceny na giełdach, które w ostatnim czasie ponownie rosną.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here