Naga MarketsCreative Commons
Autor: the_dead_pixel

Rządowy komitet w Arabii Saudyjskiej oświadczył, że handel kryptowalutami jest w kraju nielegalny, tak wynika z dokumentu opublikowanego 12 sierpnia przez arabski bank centralny – SAMA. Ostrzeżenie zostało wydane przez Komisję do Spraw Świadomości dot. Kontaktu z Nieautoryzowanymi Instrumentami Finansowymi na Rynkach Międzynarodowych.

Kryptowaluty wiążą się z wysokim ryzykiem

Komitet został stworzony przez naczelny dekret wydany przez arabski odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego (CMA). W jego składzie znajdują się osoby pracujące w różnych ministerstwach – mediów, handlu i inwestycji, spraw wewnętrznych, a także SAMA.

Zgodnie z opublikowanym oświadczeniem waluty cyfrowe nie są uznawane przez rząd i żadne podmioty nie mają licencji na ich obsługę. W ostrzeżeniu komisja odnotowuje “wysokie ryzyko” i “negatywne konsekwencje” związane z handlem kryptowalutami.

Ostrzeżono obywateli, aby nie zapisywali się do tak zwanych programów „od zera do milionera”, ponieważ oznaczają one “wysokie ryzyko związane z regulacjami, bezpieczeństwem i rynkiem”. W oświadczeniu nie wspomniano o karach dla osób, które dokonywały transakcji lub posiadają kryptowaluty.

Arabia Saudyjska korzysta z blockchaina

Choć Arabia Saudyjska nie uznaje kryptowalut, kraj ten skorzystał z zalet technologii rejestrów rozproszonych w różnych dziedzinach. W zeszłym miesiącu prowincja Rijad nawiązała partnerstwo z IBM w celu wspólnego opracowania strategii usprawnienia usług rządowych i transakcji przy użyciu technologii blockchain. Decyzję podjęto w celu poprawy jakości usług komunalnych dla klientów i zintegrowania technologii w usługach w ramach programu Saudi Vision 2030.

Program Saudi Vision został pierwotnie wprowadzony w 2016 roku przez księcia Mohammada bin Salmana, poświęcony jest rozwojowi gospodarczemu i dywersyfikacji gospodarki kraju. Oprócz priorytetowego traktowania innowacyjnych technologii, takich jak blockchain, program ma na celu rozwój wielu sektorów, między innymi infrastruktury, opieki zdrowotnej, turystyki, edukacji, a także wojska i produkcji.

W lutym SAMA i Ripple ogłosiły porozumienie o zapewnieniu wsparcia dla technologii płatności międzynarodowych dla banków w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Utworzono pilotażowy program wspierania saudyjskich banków przy użyciu xCurrent, oprogramowania firmy Ripple, które umożliwia błyskawiczne rozliczanie płatności międzynarodowych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here