Naga MarketsArabia Saudyjska prowadziła ostatnio rozmowy z delegatami krajów należących do OPEC. Choć kraj nie rzucał konkretnymi liczbami mówiąc o celu dla ceny ropy, to zdaniem ekspertów mowa tu o 80 USD za baryłkę czarnego złota.

W wywiadzie z Time książę Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman po raz pierwszy publicznie powiedział, że ma oczekiwania zwyżkowe co do ceny ropy. Wszystko w związku ze zbliżającym się wejściem na giełdę spółki Saudi Aramco. „Wierzymy, że cena ropy wzrośnie w tym roku oraz następnym, staramy się wybrać odpowiedni moment” – powiedział książę w związku z nadchodzącym IPO.

Saudyjski minister ropy Khalid Al-Falih również brzmiał jastrzębio. Zasugerował, że kraje OPEC powinny dalej zacieśniać podaż surowca, nawet jeśli udało się już zmniejszyć zapasy ropy naftowej w rozwiniętych krajach do ich pięcioletniej średniej. W zeszłym miesiącu powiedział w wywiadzie, że cena ropy wynosząca 70 USD nie jest wystarczająca do stymulacji inwestycji, które są znacznie poniżej poziomów sprzed krachu z 2014 roku.

Choć nie ma dowodów na to, że Arabia Saudyjska jest gotowa do kolejnych cięć w celu osiągnięcia ceny 80 USD za baryłkę, to na pewno kraj nie podniesie produkcji, dopóki ten cel nie zostanie osiągnięty. Kraj liczy na obniżenie produkcji przez Wenezuelę, prawdopodobne nałożenie nowych amerykańskich sankcji na Iran oraz wzrost popytu.

Ropa zaliczyła ostatnio silny wzrost wartości


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here