Naga MarketsNa przestrzeni ostatnich dni rynami finansowymi wstrząsnęła informacja o zbliżającym się potencjalnie bankructwie chińskiego dewelopera Evergrande będącego jedną z największych tego typu firm na świecie, której zobowiązania przekraczają 300 miliardów dolarów, co oznacza, że przewyższają one nawet PKB nie jednego kraju. Sytuacja ta po raz kolejny potwierdziła siłę dolara amerykańskiego jako aktywa save haven. Inwestorzy w czasie kryzysu znów pospiesznie zabezpieczali się bowiem w USD windując w ten sposób notowania amerykańskiej waluty.

Kurs dolara wzrósł o 16 groszy

Kurs dolara wzrósł od 3 września o niemal 16 groszy. Tak znaczna aprecjacja sprawiła, że za dolara zapłacić trzeba obecnie już niemal 3,95 zł, co jest najwyższym poziomem cenowym od początku kwietnia br.Załamanie na rynkach finansowych wsparciem dla dolara 

Niepokój związany z prawdopodobnym bankructwem jednego z największych deweloperów w Chinach stanowił wystarczający bodziec do gwałtownego spadku cen akcji na światowych rynkach finansowych. W tym samym czasie dolar amerykański jako jedno z niewielu aktywów zyskiwał na wartości.

Okazuje się więc, że amerykańska waluta po raz kolejny stanowi swego rodzaju schronienie w momencie globalnego napięcia. Podobnie było również przed rokiem, tuż po wybuchu pandemii koronawirusa, kiedy to dolar podrożał o ponad 30 groszy.

Podwyżki stóp proc. w USA katalizatorem dalszych wzrostów USD 

Ekonomiści dostrzegają także, że za umocnieniem dolara amerykańskiego stać może również optymizm związany z dzisiejszym posiedzeniem Rezerwy Federalnej (Fed).

Paul Meggyesi z JPMorgan i jego zespół uważają, że greenback może zyskać z obu stron tak zwanego „uśmiechu dolara” w tym samym czasie.

Ten „uśmiech” opisuje obserwację, że dolar ma tendencję do czerpania korzyści zarówno z ekstremalnych napięć i stresów na jednym krańcu – kiedy firmy na całym świecie o wysokim zadłużeniu w dolarach walczą o gotówkę i płynność w dolarach – jak i z szybkiego wzrostu i podejmowania ryzyka na drugim krańcu – kiedy amerykańskie akcje osiągają lepsze wyniki, a stopy procentowe w USA rosną. Pomiędzy tymi dwoma sytuacjami dolar jest najsłabszy.

invest

– Jesteśmy przekonani, że dolar znajduje się na krawędzi wyraźniejszego wyłamania się z jednego lub drugiego końca dolarowego uśmiechu, a nawet z obu tych końców jednocześnie – napisali analitycy JPMorgan.

Po lewej stronie uśmiechu widzą oni rosnący niepokój, że światowy wzrost osiągnął szczyt, wsparcie polityczne jest wycofywane, światowe akcje są przeciążone i istnieje „rosnące globalne ryzyko” związane z Chinami i powiązanymi obawami geopolitycznymi.

Po prawej stronie stoi Fed i „amerykańska wyjątkowość oparta na stopach procentowych.”

W ocenie ekspertów, decydenci Fed prawdopodobnie zasygnalizują dziś rozpoczęcie podwyżek stóp procentowych w USA od końca przyszłego roku i – co istotne – zakładają oni aż sześć podwyżek stóp proc. do końca 2024 r.

– Wrześniowe posiedzenie FOMC może być kluczowym katalizatorem, który spowoduje wzrost rentowności amerykańskich obligacji, co naszym zdaniem będzie miało pozytywny wpływ na dolara – wskazał Matthew Hornbach z Morgan Stanley.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: amrest giełda | enea akcje | notowania pekao | kurs neuca | notowania dom development | kernel akcje wykres | kghm akcje wykres | famur akcje notowania |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułCzy prezes Fed osłabi kurs dolara? USD czeka na decyzję dot. stóp
Następny artykułAkcje Console Labs w górę o 17%. Umowa na port gry Trans-Siberial Railway Simulator
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here