Naga MarketsApple: zysk netto o 11% w górę w niezwykle trudnym kwartaleApple zdaje się nie poddawać pandemii, co potwierdzają wyniki finansowe opublikowane w czwartek przez producenta iPhone’ów i Macbooków. Spółka planuje także dokonać w sierpniu splitu akcji w stosunku 4 do 1, aby dotrzeć do szerszego grona inwestorów.

  • Apple zaskakuje analityków zdecydowanie lepszymi wynikami niż oczekiwane.
  • Przychody spółki wzrosły o 12% rdr.
  • Apple dokona także końcem sierpnia splitu akcji w stosunku 4 do 1.

Apple: wyniki zaskakują analityków

Kurs akcji Apple zyskał aż ponad 6% w handlu posesyjnym i na NASDAQ, co sprawia, że cena akcji przebiła 400 dol. – co nie miało jeszcze miejsca w głównych notowaniach.

Apple: zysk netto o 11% w górę w niezwykle trudnym kwartale
Notowania Apple na NASDAQ. Źródło: tradingview.com

Spółka przebiła oczekiwania inwestorów i analityków prezentując świetne wyniki finansowe za II kw. 2020 r. Szczególnie dobrze Apple radziło sobie w maju oraz czerwcu, i choć kwiecień był względnie słabym miesiącem, to wypuszczenie iPhone’a SE w tym okresie okazało się strzałem w dziesiątkę.

– Mieliśmy świetne wyniki sprzedaży iPhone’a 11 i 11 Pro, więc jeśli dodamy te wyniki do udanego wdrożenia iPhone’a SE oraz ponownego otwarcia sklepów itp, myślę, że było wiele rzeczy, które sprawiły, że zmierzamy we właściwym kierunku – stwierdził CEO Apple, Tim Cook.

Cook podkreślił także znaczenie udanego debiutu nowego budżetowego iPhone’a SE.

– Wielu ludziom, którzy posiadali starsze wersje urządzenia, spodobał się iPhone SE, ponieważ chcieli telefon o mniejszych gabarytach – zauważył CEO Apple.

Pandemia miała jednak wpływ na sprzedaż iPhone’ów z uwagi na zamknięcie sklepów w związku z wprowadzonymi na całym świecie restrykcjami. Sytuacja z działaniem sklepów była o tyle skomplikowana, że choć te były ponownie otwierane ku końcowi maja, to Apple zdecydowało się znów zamknąć część z nich tam, gdzie pojawiły się nowe ogniska COVID-19.

Natomiast, segment iPadów oraz Macbooków zwiększył swoje przychody w związku ze zwiększonym popytem na urządzenia do pracy w domu. Był on tak duży, ze Apple że mierzyło się z poważnymi problemami z dostępnością swoich towarów.

Apple przychody w górę o 11%

Apple w II kw. 2020 r. zwiększył swoje przychody ze sprzedaży do 59,7 mld dol., czyli aż o 11% względem II kw. 2019 r., gdy wyniosły one 53,81 mld dol. Tymczasem uśredniona ocena analityków zakładała, że tegoroczny drugi kwartał będzie gorszy niż zeszłoroczny i eksperci spodziewali się przychodów na poziomie 52,24 mld dol.

Sam segment iPhone’ów wygenerował aż 26,42 mld dol. przychodów, czyli nieznacznie mniej niż 26,99 mld dol. rok temu, ale za to znacznie więcej niż 22,2 mld dol. oczekiwane przez analityków. Sprzedaż iPadów dała 6,58 mld dol. a Macbooków 7,08 mld dol. przychodu.

Zysk netto Apple wyniósł natomiast 11,25 mld dol., aż 12% więcej niż 10,04 mld dol w analogicznym okresie rok wcześniej. W tej kwestii, analitycy również pomylili się przewidując istotny spadek zysku, tymczasem Apple zanotowało wyraźny wzrost dochodów.

Niepewność co do przyszłości rynku nadal jest spora, w związku z tym Apple nie przedstawiło swoich prognoz na kolejny kwartał.

CMC
Panikujesz? Wykorzystaj sytuację na wzrost/spadek. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Zobacz również: Alphabet (Google): spadek zysku netto o 30% w II kw., choć wyniki powyżej oczekiwań

Apple: split akcji

Apple oświadczyło także, że premiera nowego iPhone’a zostanie przesunięta o kilka tygodni względem pierwotnie spodziewanego wejścia telefonu na rynek końcem września.

Ważną informacją jest także zapowiedziany split akcji w stosunku 4 do 1, który został przegłosowany przez radę nadzorczą spółki. Akcje Apple zostaną podzielone wśród akcjonariuszy 24 sierpnia, a handel z uwzględnieniem splitu zostanie uruchomiony 31 sierpnia.

Apple dokonało już podobnego zabiegu w 2014 roku, dzieląc akcje nawet w większym stosunku, bo aż 7 do 1. W tamtym czasie, cena akcji Apple przekraczała 600 dol., a split sprowadził kurs w dół do 92 dol.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here