Naga MarketsApple zbliża się do 2 mld dol. kapitalizacji, Tim Cook stał się miliarderemTim Cook po 9 latach na stanowisku CEO Apple dołącza do zaszczytnego grona szefów-miliarderów na fali rosnącej wyceny spółki, która jest obecnie najwyższa w historii.

  • Tim Cook posiada obecnie akcje Apple o wartości 375 mln dol.
  • Od ogłoszenia wyników finansowych 30 lipca, kurs akcji Apple wzrósł aż o ponad 17% w zaledwie 7 sesji.
  • Natomiast od początku roku akcje spółki podrożały o niemal 55%.

Apple na kolejnych maksimach

Kurs akcji Apple w poniedziałek wzrósł o 1,45% do 450,91 dol. Kapitalizacja giganta technologicznego jest obecnie najwyższa w historii i do bariery 2 bilionów w tej kategorii brakuje już “zaledwie” 72 mld dol., czyli jedynie 3,7% wzrostu kursu akcji spółki.

Te artykuły również Cię zainteresują
nasdaq, akcje, akcje usa, akcje zagraniczne
Notowania Apple Inc. na NASDAQ. Źródło: tradingview.com

Od początku roku notowania Apple wzrosły już o 55%, a przy okazji tej zwyżki zwiększył się także majątek CEO spółki Tima Cooka. Szef producenta iPhone’ów ma co świętować, bowiem jego majątek przekroczył wczoraj 1 mld dol. Gdy zmarł Steve Jobs, a stery objął Cook, majątek nowego CEO wyceniany był na 350 mln dol.

Just2TradeUzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade.
Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Zobacz również: Apple: zysk netto o 12% w górę w niezwykle trudnym kwartale

CEO Apple jest już miliarderem

W przeciwieństwie do CEO, którzy założyli duże spółki należące do FAANG i posiadają sporą część udziałów firmie, Cook do swojego bogactwa doszedł małymi krokami. Zdecydowana większość jego majątku pochodzi z premii w postaci akcji otrzymywanych od dołączenia do Apple w 1998 roku.

Obecnie Tim Cook posiada niemal 848 tys. akcji spółki, czyli około 0,02% udziałów, wartych 375 mln dol. Dywidendy oraz wcześniejsza sprzedaż akcji daje około 650 mln dol. dodatkowych pieniędzy w rękach świeżo upieczonego miliardera.

W porównaniu z udziałami Bezosa, Zuckerbega czy Muska majątek Cooka jest stosunkowo niski, co wynika z tego, że nie jest on założycielem spółki, ale także z faktu, że polityka Apple rozdziela premie akcyjne nieco bardziej równomiernie.

Choć Apple w ostatniej dekadzie, w której Cook był szefem firmy, nie przedstawiło aż tak rewolucyjnego urządzenia jak iPhone, gigant technologiczny i tak radził sobie świetnie. Za kadencji Tima Cooka powstał m.in. Apple Watch czy serwis Apple Music. W ostatnim kwartale spółka osiągnęła największy przychody w swojej historii mimo, że okres ten był niezwykle trudny ze względu na panującą pandemię, przez którą duża część salonów Apple była nieczynna.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here