Naga MarketsLogo Apple w siedzibie sklepu spólkiApple nie zamierza podążać za Facebookiem i nie stworzy własnej cyfrowej walutę, powiedział prezes firmy Tim Cook.

Tim Cook, w wywiadzie dla francuskiego magazynu medialnego Les Echos, 4 października, skrytykował pomysł, by Apple miał w ogóle wydać własne tokeny walutowe. Zapytany o taką możliwość, kontynuował:

„Naprawdę uważam, że waluta powinna pozostać w rękach państwa. Nie podoba mi się pomysł, że prywatny podmiot może stworzyć [swoją] nowoczesną walutę”.

Jego komentarze mają wyraźnie inny ton niż te, które słyszymy zarówno z obozu Facebooka, który to rozwija swoją cyfrową walutę LibraCoin. Działania Marka Zuckerberga w obszarze płatności są też wynikiem współpracy z Visa, Mastercard i PayPal. Z tymi ostatnimi Apple konkuruje już na rynku za pomocą Apple Pay.

Apple a polityka monetarna

Cook wierząc, że rządy powinny kontrolować pieniądze, nie jest też zapewne fanem kryptowalut.

Ci, którzy wspierają zdecentralizowane kryptowaluty, takie jak bitcoin (BTC), są zgoła innego zdania i krytykują to, w jaki sposób państwa i banki centralne kontrolują podaż pieniądza oraz jak działają waluty fiducjarne.

Dla Cooka są to jednak właściwi strażnicy narzędzi ekonomicznych. Zauważył:

„Waluta, podobnie jak obrona [wojskowa], powinna pozostać w rękach państw – leży u podstaw ich misji. Wybieramy naszych przedstawicieli, aby przyjęli obowiązki rządu. Firmy nie są wybierane – nie powinny wkraczać w tę przestrzeń.”

Jak poinformował 7 września Cointelegraph, prezes Twittera i Square, Jack Dorsey, stwierdził, że nie ma planów dotyczących emisji kryptowaluty „Twitcoin”, zauważając, że zamiast tego skoncentruje się na promocji Bitcoina jako waluty i technologii.

Kryptowaluty państw

Inna sprawa, że realne są emisję cyfrowych walut należących do państw. O czymś takim myślą Chiny czy Rosja. Swoje Petro posiada Wenezuela. Jak razie wątpliwe, by na taki krok zdecydowały się Stany Zjednoczone, co potwierdził niedawno szef Fed Jerome Powell.

Rynek stablecoinów badają też Japonia i Korea Południowa, jednak wątpliwe jest to, by te kraje miały szybko zdecydować się na tak radykalne kroki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here