Naga MarketsApple stanowi teraz aż 43% portfela Warrena BuffettaBerkshire Hathaway posiadający portfel spółek o wartości ponad 214 mld dol. nie jest raczej zwolennikiem dywersyfikacji w ostatnich miesiącach. Wyprzedaż spółek oraz wzrost notowań spółek technologicznych doprowadził do sytuacji, gdy lwią część portfolio holdingu Warrena Buffeta stanowi Apple.

  • Apple stanowi obecnie 43% portfela Berkshire Hathaway.
  • Od początku roku akcje Apple wzrosły już aż o 27,56%, a spółka zdobywa kolejne rekordowe szczyty notowań.
  • Warren Buffett twierdzi, że uznaje Apple za najlepszy biznes na świecie.

Berkshire Hathaway wierzy w Apple

Choć w ostatniej dekadzie Buffett nie poradził sobie lepiej niż S&P500, to jego cała kariera mówi sama za siebie. Jak wynika z danych opublikowanych przez Berkshire Hathaway, w ostatnich 55 latach S&P 500 zyskał 19784%, wliczając w to dywidendy. Jednak w tym samym okresie Berkshire Hathaway wzrosło aż o 2 744 062 %. Jak twierdzi Buffett, głównym powodem takiego przebicia amerykańskiego indeksu jest cierpliwość i odpowiednia selekcja spółek.

Apple stanowi teraz aż 43% portfela Warrena Buffetta
Notowania Berkshire Hathaway (linia niebieska) oraz S&P 500 w ostatnich 50 latach. Źródło: stooq.pl

Apple stanowi obecnie aż 43% portfela Warrena Buffetta. W zeszłym tygodniu pozycja Berkshire Hathaway w Apple wzrosła do ponad 91 mld dol., względem łącznej sumy akcji spółek posiadanych przez holding wynoszącej 213,6 mld dol.

Apple stanowi ponad połowę udziału w portfelu Buffetta (bez Bank of America)

Jednocześnie Apple stanowi tylko jedną z 46 spółek wchodzących w skład portfela Berkshire Hathaway. Jeśli wykluczymy Bank of America, który jest drugim największym udziałem w portfelu holdingu Buffetta, to Apple stanowi większą część portfolio niż wszystkie inne akcje posiadane przez Berkshire.

Powodów tak silnego oparcia portfela Berkshire Hathaway na Apple jest kilka. Przede wszystkim, Buffett wyprzedał sporą część akcji jeszcze w 2019 roku gromadząc gotówkę. Po drugie, Apple radziło sobie w trakcie pandemii znacznie lepiej niż S&P 500 wchodząc na nowe rekordy notowań.

Apple stanowi teraz aż 43% portfela Warrena Buffetta
Notowania S&P 500 (niebieski), Apple (żółty), Facebooka (zielony) oraz Alphabet Inc. (czerwony) w ostatnich 5 miesiącach. Źródło: stooq.pl

Dwudziestoletnia inwestycja w akcje Apple kupione w 2000 roku dałaby zatrważającą stopę zwrotu w wysokości 10971,21%.

Apple stanowi teraz aż 43% portfela Warrena Buffetta
Notowania Apple w ostatnich 20 latach. Źródło: stooq.pl

Nastawienie Berkshire do Apple dobrze podkreśla stwierdzenie samego Buffetta:

Nie myślę o Apple w perspektywie akcji. Myślę o Apple jako naszym trzecim biznesie – zaznaczył Buffett odnosząc się do w pełni posiadanych przez Berkshire spółek Geico i BSNF.

– To prawdopodobnie najlepsza firma na świecie, którą znam. – zakończył.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here