Naga MarketsCzy Apple rzeczywiście przygotowuje się do przejęcia GoPro?
Czy Apple rzeczywiście przygotowuje się do przejęcia GoPro?

W trakcie czwartkowego handlu (10 grudnia), notowania GoPro wystrzeliły w górę o 16% – wszystko w związku z kolejnymi pogłoskami sugerującymi, że spółka stała się potencjalnym celem przejęcia przez Apple.


Idealny moment na przejęcie

Zgodnie z notą Dana Ivesa, analityka zatrudnionego w FBR & Co., taka decyzja „miałaby sens” dla giganta spod znaku nadgryzionego jabłka. W momencie gdy wycena akacji GoPro spadła o 45% w przeciągu ostatnich miesięcy i na rynku widać bardzo duże zainteresowanie dalszą wyprzedażą. Przejęcie GoPro pozwoliłoby Apple na dalsze budowanie swojego własnego ekosystemu technologicznego oraz zwiększenie sprzedaży w sektorze telefonów komórkowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Wierzymy, że GoPro idealne wpasuje się w portfolio produktowe Apple” – stwierdził Ives podczas rozmowy z MarketWatch.

FBR & Co jest drugim podmiotem, który w przeciągu ostatnich trzech miesięcy „wrzucił” na rynek podobną koncepcję. We wrześniu Gus Richard z Northland Capital również twierdzić, że producent wytrzymałem kamer będzie „świetnym celem przejęcia” dla Apple – zarówno od strony podzespołów, oprogramowania, jak i rynkowej popularności.

GoPro warte mniej niż w trakcie IPO

Idealny moment na "wchłonięcie" producenta kamer przez Apple?
Idealny moment na “wchłonięcie” producenta kamer przez Apple?

W trakcie środowego zamknięcia akcje GoPro znajdowały się 82% poniżej rekordowych szczytów osiągniętych 7 października 2014 roku ($93,85). Połowa tej wartości została utracona od sierpnia bieżącego roku.

Pierwszy raz notowania GoPro znalazły się poniżej ceny z pierwszej oferty publicznej (IPO) 12 listopada (spadek pod $24) gdy część analityków wyraziła swoje obawy odnośnie wysokości sprzedaży kamerek w trakcie sezonu świątecznego. Nie były to oczywiście bezpodstawne prognozy – produkt GoPro Hero został bowiem nienaturalnie silnie przeceniony w stosunku do produktów konkurencji.

Inwestuj w akcje GoPro i załap się na wzrosty przy niskich poziomach dzięki TopOption

W ostatnim zakończonym kwartale GoPro raportowała przychód na poziomie 400 milionów, co mocno rozminęło się z prognozowanymi przez Wall Street $433 milionami. Spółka zaprezentowała również słabe prognozy przyszłej sprzedaży oraz wskaźnika EPS (zysku na akcję) dla ostatniego kwartału 2015r.

Kupuj plotki…

W czwartek sytuacja jednak drastycznie się odwróciła – akcje zanotowały rajd o 16% do poziomu $19,56 zwiększając rynkową kapitalizację podmiotu do $2,6mld.

Historyczny wykres notowań GoPro
Historyczny wykres notowań GoPro

GoPro to nie tylko kamery dla aktywnych i drony, ale również oprogramowanie – przedsiębiorstwo rozwija software do edycji nagrań oraz rzeczywistość wirtualną. Przejęcie spółki pozwoliłoby więc Apple zyskać przewagę w sferach, w których konkurencja poczyniła ostatnio spore inwestycje.

Sprawdź inne analizy amerykańskich spółek na Comparic.pl

Analitycy zauważają, że kamery GoPro już teraz są bardzo mocno zintegrowane z ekosystemem Apple i iOS. Po przejęciu spółki treści tworzone przez amatorskich i profesjonalnych użytkowników kamer mogłyby dodatkowo zostać zintegrowane z Apple TV. Należy pamiętać, że GoPro w styczniu przejęło Vislink i rozwija technologię umożliwiająca profesjonalnym sportowcom streaming bezpośrednio z wydarzeń, w których biorą udział.

Jak na razie Apple ani GoPro oficjalnie nie skomentowało rynkowych plotek. Rynek jednak zadziałał zgodnie z dawnym giełdowym porzekadłem – kupuj plotki, sprzedawaj fakty co pozwoliło na zdecydowane wzrosty notowań spółki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here