Naga MarketsApple kluczową spółką dla menedżerów funduszy, ale często niedocenianąKurs akcji Apple wzrósł o ponad 3% w poniedziałkowej sesji otwierającej nowy tydzień notowań na amerykańskiej giełdzie. Niesamowity wzrost kursu spółki w tym roku przełożył się na olbrzymie zainteresowanie walorem ze strony managerów funduszy. Jak się jednak okazuje, nie mogą oni w pełni wykorzystać potencjału wzrostowego Apple z uwagi na prawne ograniczenia.

  • Akcje Apple od początku tego roku podrożały o niemal 60%, a S&P 500 w tym samym czasie zyskał jedynie 5,5%
  • Natomiast NASDAQ Composite wzrósł o 26,30%
  • Apple jest największą notowaną spółką na amerykańskim parkiecie o kapitalizacji rynkowej 1,99 bln dol.

Apple: opłacalna inwestycja dla funduszy

Akcje Apple Inc. podrożały w poniedziałek o 3,08% do 116,50 dol. odzyskując piątkową stratę, która spowodowała przecenę akcji technologicznego giganta o 3,23%.

Cena za akcję Apple z poniedziałkowego zamknięcia jest jednak aż o ponad 13,1% niższa od historycznego szczytu na 134,18 dol. wyznaczonego 1 września tego roku.

Od początku roku akcje Apple podrożały o niemal 60% i bez wątpienia nie umknęło to uwadze menedżerów największych funduszy. Czy na pewno?

Jak podaje Bloomberg, w III kw. 2020 r. jedynie 27% dużych funduszy pokonało swoje benchmarki, co jest najgorszym wynikiem jeśli rozważamy trzecie kwartały od 1991 roku, czyli od kiedy ta statystyka jest prowadzona przez Bank of America. Zdaniem analityków, jednym z kluczowych czynników jest właśnie zbyt niski udział w portfelu akcji Apple Inc.

Często zdarza się, że z uwagi na wybór menedżera, udział akcji Apple w portfelu funduszu jest niski. Niekiedy zdarza się jednak, że reguły wyznaczone przez regulatorów uniemożliwiają zwiększenie ekspozycji na akcje danej spółki.

CMC
Sprawdź nowość - koszyki akcji. Efektywne kosztowo. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Zobacz również: Akcje Tesli w dół mimo rekordowych wyników sprzedażowych w III kw.

Spośród 200 funduszy inwestujących w akcje o wartości portfela przekraczającej 500 mln dol. dla których benchmarkiem jest S&P 500, aż około 80% posiadało niższy udział akcji Apple niż udział spółki w S&P 500. Fundusze te w ostatnich trzech miesiącach przyniosły stopę zwrotu na poziomie 7,1%, czyli o 1,3 punktu procentowego mniejszą niż S&P 500.

Skąd tak niska ekspozycja funduszy na akcje Apple? Wielu menedżerów uważa, że akcje spółki są po prostu drogie i nie postrzega ich zakupu jako okazji inwestycyjnej. Przede wszystkim wskaźnik C/Z dla Apple przekracza 30 (obecnie 34,84). Inni uzasadniają to brakiem przełomowych technologii ze strony technologicznego giganta w ostatnich latach, twierdząc, że smartwatch nie jest aż tak rewolucyjnym urządzeniem jak np. smartfon.

Powodem może być także ograniczenie nałożone przez SEC na duże fundusze, które ogranicza ekspozycję funduszu na akcje jednej spółki. Reguły dywersyfikacji SEC zakładają redukcji pozycji największej spółki do maksymalnie 25% portfela.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here