Naga MarketsPo ponad 40 latach od założenia przez Steve’a Jobsa i Steve’a Wozniaka, Apple osiągnęło kapitalizację rynkową na poziomie biliona dolarów. Spółka, która swoje początki miała w garażu w Dolinie Krzemowej, podczas wczorajszej sesji na Wall Street jako pierwsza amerykańska firma oraz jedyna na świecie w tej dekadzie przekroczyła tę magiczną barierę.

Rekordowy wynik w USA

Za sprawą dobrych wyników kwartalnych podczas czwartkowej sesji akcje Apple wzrosły o 2,9% i zamknęły się na poziomie 207,39 USD. Oznacza to, że gigant technologiczny osiągnął wartość rynkową na poziomie 1002 mld USD.

To jednak nie pierwsza firma w historii, która przekroczyła barierę biliona dolarów. Udało się to wcześniej chińskiej spółce PetroChina. W 2007 roku na moment była warta ponad 1 bln USD, jednak wraz z nastaniem kryzysu finansowego cena ropy zanurkowała, a wraz z nią wycena spółki.

Apple nie jest jednak zdecydowanym liderem amerykańskiej giełdy, czuje na karku oddech konkurencji. Amazon, Alphabet i Microsoft – cała trójka jest już warta ponad 800 mld USD. Jeżeli obecna hossa, szczególnie w branży technologicznej, będzie trwała, to kolejne spółki mogą jeszcze w tym roku pokonać barierę biliona USD.

Wczorajszy wzrost akcji Apple

Długa droga do biliona

Od czasu założenia w 1976 roku, Apple nieustannie redefiniowało poglądy na technologię oraz możliwości interakcji z nią. Produkty z literką „i” – iMac, iPod, iPhone i iPad stały się olbrzymimi hitami, które nawet jeśli nie były pionierskie w swoich dziedzinach, to rewolucjonizowały je, dzięki czemu zdobyły rzesze fanów na całym świecie.

Droga do biliona nie była jednak łatwa. Jobs opuścił spółkę w 1985 roku, gdy powrócił w 1997 roku, Apple było na skraju bankructwa. Postanowił postawić na design i maksymalnie zmniejszyć ofertę produktów „tak, by mogły się zmieścić na stole”.

Prawdziwa rewolucja rozpoczęła się w 2007 roku, gdy na rynek wyszedł pierwszy iPhone. W ten sposób rozpoczęła się era smartfonów oraz powstanie nowej branży – aplikacji na urządzenia mobilne. Choć nie był to pierwszy telefon z dotykowym ekranem czy dostępem do Internetu, to jego prostota oraz łatwość użytkowania wraz z kilkoma sprytnymi rozwiązaniami wykorzystywanymi przez całą dzisiejszą branżę sprawiły, że stał się motorem dzisiejszego sukcesu spółki.

Kolejny kryzys nastał w 2011 roku, gdy zmarł Steve Jobs. Rynki obawiały się, że spółka nie poradzi sobie bez jego przewodnictwa. Tim Cook udowodnił, jak bardzo wszyscy się mylili. Od czasu śmierci założyciela Apple kapitalizacja rynkowa spółki prawie się potroiła. Choć firma nie dokonała już kolejnej rewolucji na rynku (Apple Watch nie odniósł sukcesu), to rozwój dotychczasowej linii produktów pozwolił jej kontynuować olbrzymi sukces.

Gdy umarł Jobs, kapitalizacja rynkowa Apple wynosiła 350 mld USD

Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here