Naga MarketsApple - jaka będzie cena amerykańskiego giganta za 10 lat?Każdy, kto kupiłby znaczną ilość akcji Apple 40 lat temu, zastanawiałby się teraz nad wygodną emeryturą pod palmą. Akcje zostały wprowadzone na giełdę w 1980 roku, zamykając rok po cenie 0,16 USD. Obecnie kosztują natomiast ponad 120 USD.

Apple – kreatywność i dynamika kluczem do sukcesu

Mimo dobrych wyników, rajd na akcjach zaczął się jednak dopiero w mniej więcej połowie pierwszej dekady XXI wieku. W grudniu 2004 r. osiągnęły one wartość 1,16 USD,  rosnąc do 31 grudnia 2010 r do poziomu 11,52 USD, a 22 grudnia 2020 r. Były notowane po 131,88 USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Prosta matematyka pozwala ocenić, że cena akcji Apple wzrosła ponad jedenastokrotnie w ciągu ostatnich 10 lat. Czy jest prawdopodobne, że za 10 lat spółka powtórzy ten wynik?

Krótka odpowiedź brzmi – prawdopodobnie nie. Niezależnie od wszelkich pozytywnych opinii, jakie można mieć na temat oszałamiającej kreatywności i dynamiki Apple, tak duży wzrost wartości akcji jest poza jakąkolwiek racjonalną skalą.

Apple Volkswagenem komputerów osobistych

Przede wszystkim zauważmy, że szybki wzrost cen akcji Apple od przełomu tysiącleci jest ściśle związany z faktem, że spółka dzisiaj jest zupełnie inną firmą niż 40 lat temu i działa w zgoła odmiennym środowisku konsumenckim.

Kiedy firma powstała w 1977 roku, komputery osobiste były postrzegane jako coś więcej niż tylko hobby, podobnie jak zestawy kryształowe we wczesnych latach istnienia radia. Rządy, banki i duże korporacje mogły używać wielkich komputerów typu mainframe, ale komputery osobiste były postrzegane głównie jako urządzenia, na których można było grać w gry wideo.

Apple było w tym czasie wyłącznie firmą komputerową; przekonanie, że pewnego dnia będzie zaangażowana w szeroki zakres elektroniki użytkowej byłoby uznane wtedy za rodzaj fantastyki. Pisząc w „Bit by Bit”, ilustrowaną historię komputerów opublikowaną w 1984 roku, Stan Augarten przypomniał: “Wprowadzony w 1977, Apple II okazał się być Volkswagenem komputerów osobistych. Kosztował jedyne 1,195 dolarów.”

Volkswagen czy nie, Apple stanęło w obliczu ostrej konkurencji w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a jego reputacja w zakresie niskich cen nie przetrwała – wręcz przeciwnie. Wraz z odejściem, a następnie powrotem współzałożyciela Steve’a Jobsa, problemy firmy ujrzały światło dzienne.

Capitalcom

Gdzie będzie Apple za 10 lat?

Trudno jednoznacznie wskazać potencjalne zagrożenia konkurencyjne lub technologiczne, przed którymi stanie Apple w ciągu najbliższych 10 lat. Kto wie, jak będzie wyglądał krajobraz technologiczny nawet za pięć lat, a tym samym jak mogą się zmienić same urządzenia i gusta konsumentów?

Nie jest też łatwo zidentyfikować potencjalnych konkurentów, choć szanse na rywalizacje są małe – jak kiedyś Apple.

Na koniec dnia, wszystko sprowadza się do kwestii wielkości. Apple jest najcenniejszą firmą technologiczną na świecie, a większy zawsze może więcej. Dodatkowo, Apple ma lojalną bazę klientów oddanych swojej marce i zdolności do dostarczania wyróżniających się i stylowych produktów.

Oczywiście, to może nie trwać wiecznie – rynek komputerowy nie jest szczególnie sentymentalny. Firmy BBC Micro i Amstrad, które były bardzo kochane, są już dawno na „śmietniku historii”. To samo dotyczy telefonów komórkowych – kto teraz pamięta Orange?

Biorąc pod uwagę, że powtórzenie przez Apple spektakularnego wzrostu jest mało prawdopodobne, rozsądną prognozą długoterminową (perspektywa 10 lat) dla cen akcji jest przedział gdzieś pomiędzy 150 dolarów i 200 dolarów.

Pełna treść analizy Capital.com dostępna jest w tym miejscu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowanie dax | kurs akcji biomed | kurs dolara forum | funt kurs | bitcoin prognozy 2020 |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here