Naga Markets

Apple i Google opodatkowały internet? Elon Musk i Twitter chce iść na wojnę z gigantamiOd momentu przejęcia Twittera, Elon Musk nie przestaje zaskakiwać. Tym razem wypowiedział się na temat rzekomej cenzury internetu, którą od lat mają stosować Google oraz Apple. Miliarderowi nie podoba się fakt, że za wprowadzenie aplikacji na rynek, giganci pobierają dużą część zysku z aplikacji, a jak wiadomo, nowo upieczony właściciel Twittera przegląda każdego centa, o czym mogli się przekonać byli pracownicy firmy.

Twitter na kursie kolizyjnym z Apple oraz Google

Choć wydawałoby się, że giganci powinni trzymać się razem, tak ekscentrycznego Elona Muska zasada ta nie obowiązuje. W ubiegłym tygodniu zamieścił on na Twitterze wpis, sugerując, aby wydział antymonopolowy Departamentu Sprawiedliwości przyjrzał się praktykom stosowanym przez Google oraz Apple, czyli właścicieli Google Store oraz Apple Store.

Powyższe sklepy są najpopularniejszymi sieciami dystrybucji aplikacji mobilnych, a bez ich zgody niemal nie sposób przebić się na szeroki rynek.

Elon Musk stwierdził, że opłaty, jakie Apple i Google pobierają od aplikacji w swoich sklepach, są zdecydowanie zbyt duże i stanowią 30% podatek od internetu

XTB

Według miliardera jest to nieetyczne i tworzy na rynku duopol, który na dodatek stoi w sprzeczności z zapowiadanym przez muska “Twitterem 2.0.”, platformą niemal nieograniczonej wolności słowa oraz rentownego biznesu.

Handluj kryptowalutami w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

W odpowiedzi otrzymał zapytanie, czym zatem była wycofana po kilku dniach płatna weryfikacja konta, kosztująca użytkowników 8 USD miesięcznie, za samo potwierdzenie swojej tożsamości.

Friendship with Apple is over

Twitter i Apple byli partnerami biznesowymi od 2011 roku, gdy Apple zintegrował tweety z systemem operacyjnym iOS. Ponadto firma Apple reklamowała nowe iPhone’y i przełomowe projekty właśnie na Twitterze. Dlaczego więc tak owocna przyjaźń dobiega końca?

Jak zwykle poszło o pieniądze. Sfrustrowany Musk szuka oszczędności, a Apple Store nie chce się zgodzić na niższe opłaty i renegocjacje warunków.

Jest to o tyle ważne, iż w 2021 r. Twitter odnotował przychody na poziomie 5,08 mld dolarów, a setki milionów dolarów skończyły właśnie w kieszeni Apple i Google.

Musk nie radzi sobie z wolnością słowa?

Odkąd Elon Musk przejął Twittera, na platformie nie tylko odnotowano rekordową aktywność, ale także wysyp szkodliwych treści.

Ponadto po fali masowych zwolnień firma nie ma dostateczniej ilości pracowników, która mogłaby kasować konta internetowych trolli, banować za rasistowskie, czy nawet nawołujące do przestępstw tweety.

Również plan wprowadzenia płatnej weryfikacji wyrządził zdecydowanie więcej szkód niż pożytku. Konto podszywające się pod producenta insuliny Eli Lilly And Co ogłosiło darmowe dostawy insuliny, czym spowodowało miliardowe straty spowodowane tąpnięciem akcji prawdziwego producenta.

Podobne sytuacje miały miejsce w przypadku Lockheed Martin czy Nestle.

Tym samym plan ratowania finansów Twittera za pomocą płatnego znaczka weryfikacji legł w gruzach, a biznes po odjęciu wszystkich marż i opłat wciąż nie jest rentowny.

Nie pomogło nawet odblokowanie kont byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, czy popularnego wykładowcy akademickiego Jordana Petersona. Problemy Twittera są strukturalne i jeśli Musk szybko nie opracuje nowego planu biznesowego, przedsiębiorstwo wypadnie z globalnej rywalizacji wielkich spółek.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKursy walut 24.11.2022 r. Funt rośnie dziewiątą sesję z rzędu, euro bez zmian
Następny artykułBitcoin może dalej tracić. Spadki nie są wystarczające względem historycznych trendów
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here