Naga MarketsApple i fałszywa aplikacja Trezora: stracili 1,6 mln dol. w bitcoinach (BTC)Użytkownicy Apple stracili ponad 1,6 miliona dolarów w bitcoinach (BTC) i innych kryptowalutach na rzecz hakerów padając ofiarami ataku phishingowego z wykorzystaniem fałszywej wersji aplikacji popularnego portfela Trezor w firmowym “App Store”, poinformował w tym tygodniu Washington Post.

  • Trezor to fizyczny portfel kryptowalutowy, w którym cyfrowe aktywa przechowywane są poza zasięgiem Internetu
  • Użytkownicy, którzy chcieli sprawdzić stan posiadania swoich BTC i innych aktywów szukali w sklepie z aplikacjami mobilnymi oprogramowania Trezora
  • Firma nie udostępnia jednak oficjalnej aplikacji, a Internauci natrafili na produkt przygotowany przez oszustów

Fałszywa aplikacja Trezor doprowadziła do kradzieży bitcoinów (BTC)

Pechowi użytkownicy, którzy pobrali fałszywą aplikację kierowali się bezpieczeństwem swoich środków. Zamiast zewnętrznych i nieregulowanych giełd postawili na cieszący się uznaniem zewnętrzny portfela sprzętowy w celu ochrony bitcoinów lub innych kryptowalut przed złodziejami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nie przewidzieli jednak, że złodzieje mogą czyhać na nich  w App Store należącym do Apple. Pobrana przez nich aplikacja Trezor okazała się być podróbką oprogramowania oryginalnego portfela sprzętowego co oznacza, że każdy BTC wysłany na adres takiego portfela (lub każdy klucz prywatny wygenerowany przez nieuczciwą aplikację) został skradziony przez cyberprzestępców.

Jedną z takich ofiar był Phillipe Christodoulou, który pobrał fałszywą aplikację Trezor w zeszłym miesiącu, aby sprawdzić stan swojego portfela, gdy ceny BTC poszybowały w górę. Pobrał aplikację, wpisał swoje prywatne dane uwierzytelniające i niemal natychmiast po tym stracił ponad 17,1 BTC – wartych wtedy 600 tys. dol. i stanowiących znaczną część jego życiowych oszczędności.

Christodoulou nie jest sam. Coinfirm, brytyjska firma zajmująca się dochodzeniami i regulacjami dotyczącymi kryptowalut, twierdzi, że otrzymała ponad 7000 zapytań dotyczących skradzionych aktywów kryptowalutowych od października 2019 roku. Dodaje, że takie fałszywe aplikacje w Android Play Store i App Store pojawiają się na porządku dziennym i stanowią duży problem, którego Google i Apple nie są w stanie skutecznie rozwiązać.

Jak podaje firma, pięć osób potwierdziło, że straciło kryptowaluty skradzione przez fałszywego Trezora w App Store o łącznej wartości 1,6 miliona dolarów. Trzech innych użytkowników straciło ponad 600 000 dolarów w kryptowalutach z powodu fałszywej aplikacji dostępnej w sklepie dla urządzeń z systemem Android.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Wiara w bezpieczeństwo Apple uśpiła czujność

Produkty Apple i App Store są od dawna cenione za bezpieczeństwo i funkcje zabezpieczeń, co oznacza, że obecność oszukańczych aplikacji jest dla wielu zaskoczeniem. Firma aktywnie dba o swój sklep, a każda aplikacja przed umieszczeniem na liście przechodzi szczegółowe testy jakości, co pomaga zwiększyć zaufanie klientów.

To dlatego użytkownicy, tacy jak Christodoulou, są wściekli bardziej na Apple niż na samych hakerów. “Zdradzili zaufanie, które w nich pokładałem. Apple nie zasługuje na to, aby sprawa zakończyła się bez konsekwencji”

Apple, ze swojej strony, mówi, że podejmuje działania przeciwko takim oszustwom. “W ograniczonych przypadkach, gdy przestępcy oszukują naszych użytkowników, podejmujemy szybkie działania przeciwko tym podmiotom, jak również w celu zapobiegania podobnym naruszeniom w przyszłości”, powiedział rzecznik Apple, Fred Sainz.

W tym przypadku nie uda się zrobić jednak wiele, jeżeli środki zostały już wykradzione.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: comparic pl | kurs kryptowalut | theppro co to | sp 500 notowania | kryptowaluty wykresy |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here