Naga MarketsNotowana na rynku NewConnect, spółka Apollo Capital utworzy na terenie Stanów Zjednoczonych hub dla polskich przedsiębiorstw, w tym dla najlepszych startupów. Hub ma ułatwić przedsiębiorstwom znad Wisły prowadzenie biznesu w USA, a Apollo Capital zamierza zbudować na jego bazie unikalny portfel inwestycyjny. Akcje spółki znalazły się w tym tygodniu na dwuletnich maksimach.


– Wejście na rynki zagraniczne otwiera nowe możliwości, ale nie jest to proces łatwy. Dla polskich firm barierę stanowią często pieniądze i trudności organizacyjne. Dlatego podjęliśmy decyzję o otwarciu hubu w USA i liczymy, że szybko zapełnią go polskie firmy – wyjaśnia Dominik Dymecki, prezes Apollo Capital.

Działalność hubu polegać będzie na wsparciu polskich firm w otwarciu i prowadzeniu przedstawicielstw w USA. Poza nowoczesnym biurem w centrum miasta, hub zapewni też przedsiębiorcom pomoc w rekrutacji pracowników, dostęp do usług księgowych, prawnych, czy informatycznych.

Przez dwa lata prowadziłem oddział polskiej firmy w USA i wiem jak trudno odnaleźć się na nowym rynku, zwłaszcza na innym kontynencie. Nasz hub zdejmie z managerów znaczną część obowiązków. Dostarczymy im wyposażone biuro i inne potrzebne usługi tak, aby mogli skupić się na biznesie  – dodaje Dominik Dymecki.

Hub powstanie na Florydzie, która sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości.

– Wybraliśmy lokalizację na Florydzie, gdyż to świetne miejsce na stawianie pierwszych kroków w USA. Floryda ma ponad 20 mln mieszkańców, a jej PKB jest niemal dwukrotnie wyższy niż PKB Polski. Poza tym mieści się na wschodnim wybrzeżu Stanów, co znacznie ułatwia komunikację w Polską. Jednocześnie ceny, w tym wynagrodzenia,  pozostają znacznie niższe niż np. w Nowym Jorku czy Kalifornii  – wyjaśnia Paweł Jeleniewski, członek Rady Nadzorczej Apollo Capital. – Zależy nam na tym aby wejście do USA stało się przystępniejsze. Korzystanie z hubu będzie tańsze niż działanie na własną rękę.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo

Polskie wynalazki, amerykańskie sukcesy

Mimo licznych polskich wynalazków, spośród których część opisywano jako rewolucyjne, niewiele z nich udaje się skomercjalizować. Wejście z biznesem do USA ma pomóc w osiągnięciu sukcesu.

– W Polsce powstaje wiele innowacyjnych firm, jednak niemal wszystkie zatrzymują się na pewnym etapie rozwoju, a te które osiągnęły międzynarodowy sukces można policzyć na palcach jednej ręki. Firmy amerykańskie działają w znacznie lepszym otoczeniu biznesowy i nie chodzi tylko o dostęp do większych pieniędzy i rynku zbytu. Aby skomercjalizować produkt na dużą skalę, trzeba się na tym świetnie znać. Znaczenie ma więc dostęp do wiedzy i doświadczenia osób, które brały już udział w budowaniu globalnych firm. W Polsce takich osób i potrzebnych do tego pieniędzy po prostu nie ma. A kluczem do sukcesu nie jest dobry produkt, lecz umiejętność sprzedaży go na dużą skalę – wyjaśnia Dominik Dymecki.

Apollo Capital pomoże również finansowo

Wybrane przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na wsparcie finansowe ze strony Apollo Capital. W zamian za wsparcie, Apollo Capital zamierza być mniejszościowym akcjonariuszem każdego amerykańskiego projektu.

Chcemy inwestować w firmy, które są gotowe wejść ze swoją działalnością do Stanów Zjednoczonych, tzn. takie które już sprzedają swój produkt w Polsce. Zamierzamy tworzyć z nimi spółki joint-venture, które będą amerykańskimi oddziałami polskich firm. Interesują nas zarówno firmy technologiczne, jak i firmy z innych branż, np. produkcyjne czy handlowe – tłumaczy Paweł Jeleniewski, członek Rady Nadzorczej Apollo Capital – Obecnie prowadzimy rozmowy z kilkunastoma firmami zainteresowanymi wejściem do USA. Zainteresowanie jest bardzo duże. Do naszego portfela wybierzemy tylko niektóre z nich.

Pieniądze czekają też w USA

Dzięki stałej obecności w USA, polskie przedsiębiorstwa uzyskają możliwość pozyskania funduszy i wsparcia od amerykańskich inwestorów.

– Połowa światowego kapitału venture capital znajduje się w USA. Kwoty poszczególnych inwestycji VC są wielokrotnie wyższe niż w Polsce. Ale inwestorzy zawsze wolą inwestować w to co znają i nad czym mają kontrolę. Chcieliby też wspierać merytorycznie swoje inwestycje (tzw. smart money), więc będą preferować spółki lokalne, amerykańskie. Ulokowanie biznesu w USA otwiera polskim firmom drogę do pozyskania tych funduszy – mówi Dominik Dymecki.

Ponadto, spółki zainteresowane ekspansją do Stanów Zjednoczonych mogą skorzystać z programów wsparcia, które prowadzone są m.in. przez instytucje należące do Polskiego Funduszu Rozwoju, w tym  Fundusz Ekspansji Zagranicznej, czy Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Apollo Capital S.A. jest spółką inwestycyjną notowaną na rynku NewConnect Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (symbol APC). Spółka złożyła do KNF wniosek o wpis do rejestru Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych (ASI).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here