Naga MarketsApogeum koronawirusa dopiero przed nami. 9 tysięcy osób zarażonych w Polsce?Opracowany przez spółkę ExMetrix zajmującą się prognozowaniem gospodarczym i społecznym model wskazuje, że apogeum koronawirusa dopiero przed nami. Wynika z niego, że liczba osób zarażonych w Polsce może wynieść około 9 tysięcy i powinna zostać osiągnięta w okolicach 20 kwietnia 2020.


Epidemia koronawirusa dłuższa niż w Chinach

Model sugeruje zatem, że czas trwania epidemii w Polsce będzie nieco dłuższy niż w Chinach. Od pierwszego zanotowanego przypadku do osiągnięcia maksimum upłynie u nas prawdopodobnie około 48 dni, w Chinach było to około 40 dni.

Najszybszy przyrost osób zakażonych może wynieść około 400 na dobę i nastąpi w okresie 28.03.2020 – 08.04.2020 (między 25 a 35 dniem epidemii). Po 08 kwietnia liczba zachorowań powinna rosnąć w wolniejszym tempie, zaś bardzo wyraźne zahamowanie powinno być widoczne około 15 kwietnia.

Źródło: ExMetrix

Jak powstał model prognostyczny

Budując model przebiegu epidemii w Polsce, przeanalizowany został przebieg w krajach, w których COVID-19 rozwinął się wcześniej niż w Polsce czyli w Chinach, Korei Południowej, Japonii, niektórych krajach europejskich oraz Stanach Zjednoczonych.

W budowie modelu przebiegu epidemii wirusa zostały uwzględnione następujące obszary informacyjne:

 • Dotychczasowy przebieg pandemii w wielu krajach
 • Czynniki meteorologiczne
 • Stan opieki zdrowotnej w danym kraju
 • Stan kondycji zdrowotnej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka takich jak, choroby onkologiczne, kardiologiczne, cukrzyca, i otyłość.
 • Strukturę demograficzną społeczeństwa. Szczególnie zwracaliśmy uwagę na odsetek ludzi w podeszłym wieku.
 • Poziom restrykcji stosowanych przez władze i przestrzeganie ich przez obywateli.

Model został zbudowany przy wykorzystaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji ( sieci neuronowe i symulowane wyżarzanie). Technologia ta pozwoliła oszacować wpływ informacji z wymienionych obszarów na takie parametry krzywej zakażeń, jak:

 • nachylenie – odzwierciedlające przyrost liczby zakażonych w danej chwili
 • rozpiętość – pozwalająca określić maksymalny pułap liczby zachorowań oraz czas trwania epidemii.

Założenia, ryzyko sprawdzalności

Przy budowie modelu, Exmetrix założył, że statystyki w krajach dotkniętych COVID-19 nie były zatajane ani sztucznie modyfikowane.

Źródło danych o liczbie zakażeń

 • Johns Hopkins University
 • https://github.com/CSSEGISandData/COVID-19/tree/master/csse_covid_19_data/csse_covid_19_time_series

Źródła danych opisujących poszczególne obszary uwzględnione w modelu

 • OECD, World Bank, http://population.city/
 • https://www.accuweather.com

Aktualizacja w miarę rozwoju sytuacji

W miarę rozwoju sytuacji i napływu nowych danych, szczególnie z krajów, gdzie epidemia zaczęła się wcześniej niż w Polsce, model będzie aktualizowany przez Exmetrix z uwzględnieniem wszelkich dodatkowych informacje, tak by był on możliwie najbardziej precyzyjny.

ExMetrix to spółka tworząca nowej generacji oprogramowanie do statystycznej analizy danych i prognozowania. ExMetrix to system do analizy danych wykorzystujący najnowsze modele statystyczne i numeryczne oparte o Machine Learning, Aartificial Intelligence. ExMetrix daje dostęp do gotowych modeli statystycznych i predykcyjnych oraz umożliwia tworzenie własnych modeli, bazując na 80 milionach strumieni danych dostępnych w systemie lub na dowolnych zbiorach własnych danych. Z ExMetrix korzysta kilkadziesiąt organizacji różnej wielkości, m.in. Grupa Azoty. Oprogramowanie wykorzystywane jest również do edukacji studentów na UEK i UMCS.

Ryszard Łukoś, Główny Analityk ExMetrixConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here