Naga MarketsJako że kwalifikuje się do grupy inwestorów długoterminowych zawsze staram się wychwytywać spółki z dużym potencjałem wzrostów. Jednym z moich ulubionych sytuacji na wykresie jest wyjście ceny na nowe maksima. Następnie czekam na korektę i praktycznie kupuje w ciemno – czego chcieć więcej? Cena teoretycznie powinna rosnąć nie mając żadnych większych przeszkód przed sobą.

Przykładem takiej sytuacji był do nie dawna wykres spółki APT:

Te artykuły również Cię zainteresują
Na screenie tygodniowym pokazałem jak podłączam się ruch wzrostowy. W przypadku APT  zbagatelizowałem formację trójkąta zniżkującego, powstałego po pokonaniu oporu. Wybicie z niego okazało się fałszywym. Bardzo mnie to zdziwiło, ponieważ zazwyczaj po przebiciu oporu i wyjściu ceny na nowe poziomy, siła popytu nie pozwala na głębokie korekty.

Nie ma złotej zasady inwestycyjnej. Prawda jest taka, że każdy system, nawet ten najbardziej długoterminowy powinien mieć zasady pozwalające na odpowiednią reakcję na lokalne formacje cenowe (wyjście w dół z trójkąta zniżkującego powinno od razu uświadomić nam, żę należy tymczasowo się pozbyć akcji).0814-apt-tygKlin i  outsidebar – postawiły kropkę nad “i”. 0814-apt-d

Wnioski:

  1. Główny wniosek jest jeden – każdy system inwestycyjny powinien zawierać w sobie zasady sprzedaży akcji w sytuacjach kiedy na wykresie pojawił się sygnał pro spadkowy w podejściu krótkoterminowym (strefa SL powinna być na zaznaczonym poziomie – okolice 42 zł i wtedy powinniśmy się pozbyć przynajmniej części posiadanych akcji w celu maksymalizacji zysku. Gdybyśmy trzymali akcje do tej chwili stracilibyśmy o ok. 14% więcej. W podejściu długoterminowym to praktycznie mała strata, ale jakby nie patrzył to 14 % dla niektórych to roczny bilans inwestowania na GPW).
  2. Przywiązanie do akcji. Prawda jest bolesna. Znaczna część inwestorów mimo pojawienia się przesłanek do sprzedaży, nie wykonują transakcji ze względu na “psychologiczne przywiązanie” się do posiadanych akcji.
  3. Co do pytania postawionego w tytule. Prawidłowym poziomem SL w podejściu długoterminowym jest poziom 33 zł. Chcąc być konsekwentnym, teoretycznie jeszcze byś nie sprzedawał a Twoje zyski jeszcze by malały.
  4. Pamiętaj, że jesteś tutaj po to żaby zarabiać, nie po to uczysz się AT, żeby świadomie patrzeć na upłynniające się zyski bądź powiększające się straty.

    banner_z_kartamiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here