Naga MarketsTony Burton, CC-BY-SA

ANZ przygotowało analizę najnowszego raportu dotyczącego pozycjonowania graczy rynkowych na najważniejszych walutach i towarach (jego fragment znajdziecie na dole postu):

Ilość niedźwiedzich transakcji na EUR wzrosła do najwyższych poziomów od maja 2013 roku – powodem było tutaj spotkanie ECB (5 czerwca), podczas którego wprowadzono negatywną stopę depozytową, bardzo wiele uwagi poświęcono LTRO oraz sterylizacji SMP. Krótkie pozycje netto na EUR/USD wzrosły o 22,8 tys. kontraktów (wartość 3,8 mld USD) do 49,6 tys. (8,4 mld USD). Ostatni raz kiedy wartość krótkiego pozycjonowania znajdowała się na takich poziomach, para handlowana była w okolicach 1.30. Jak na razie EUR/USD posiada wsparcie powyżej 1.35  – zejście poniżej tego poziomu wymagałoby zawarcia jeszcze większej ilości shortów na parze.

W przypadku JPZ liczba krótkich pozycja wzrosła o 8,6 tysiąca kontraktów do poziomu 60,2 tys. – przed mającym miejscem 13 czerwca posiedzeniem Bank of Japan. Jak się jednak okazuje, USD/JPY nie przesuwa się w tym toku równolegle do zmian pozycjonowania rynkowego – w tamtym roku para była natomiast bardzo wrażliwa na ten wskaźnik.

Fundusze lewarowane ograniczyły swoje długie pozycje netto na NZD piąty tydzień z rzędu – powodem było zbliżające się posiedzeniem RBNZ odnośnie polityki monetarnej (12 czerwca). Zmiany pozycjonowania przedstawiały oczekiwania rynku odnośnie silnie gołębiego podejścia Banku Rezerw Nowej Zelandii. Wypowiedzi ostatecznie okazały się jastrzębie, co doprowadziło do dynamicznych rajdów na NZD/USD i odnowieniu ilości długich kontraktów.

Kontynuacja spadków ceny ropy naftowej jest obecnie hamowana przez fundusze hedgingowe, które zwiększają liczbę aktywnych długich pozycji na dolarze australijskim o 5,6 tys. kontraktów (wartość 0,6 mld USD) do poziomu 39,2 tys. (3,7 mld USD). Warto zwrócić jednocześnie uwagę, że pod względem liczby aktywnych longów AUD/NZD znajduje się na najwyższym poziomie od kwietnia 2013.

Długie pozycjonowanie netto na funcie sterlingu zostało zredukowane o 3,6tys. kontraktów do 111,4tys. Miało to jednak miejsce przed wypowiedzią Przewodniczącego Carneya, że podwyżka stóp może mieć miejsce szybciej niż obecnie przewidują rynki. Bycze transakcje GBP otrzymały dzięki temu wyraźne wsparcie i mogą nawet osiągnąć rekordowe poziomy w najbliższych tygodniach.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułHiperboliczny ruch na GBPCHF
Następny artykułBTC/USD: Analiza techniczna 16-22 czerwca
Analityk Business Intelligence portalu Finance Magnates - największego w branży serwisu B2B poświęconego FX oraz kryptowalutom. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z Forexem związany od 2012r. Autor artykułów dla czasopism branżowych oraz ogólnopolskich portali informacyjnych oraz raportów prezentujących kondycję światowego i lokalnego rynku instrumentów pochodnych w ramach kwartalnika Quarterly Industry Report wydawanego nieprzerwane od 2012 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here