Naga Markets


Anthony Abunassar jest doradcą w zakresie ICO z bogatym doświadczeniem wyniesionym z wieloletniej pracy dla takich ogólnoświatowych instytucji finansowych jak Goldman Sachs, J.P. Morgan, Rothschild & Co oraz PwC. Od 2008 roku doradza w zakresie nowych technologii, w tym przez ostatnie lata w dziedzinie ICO, w ramach spółki KyteCrypto z siedzibą na Malcie. W Polsce wdrażane są dwa projekty przy których Anthony pełni rolę doradcy: AligatoCoin – platforma aukcyjno – sprzedażowa nowej generacji, oparta na technologii blockchain i kryptowalucie AliCoin (opis projektu dostępny również w sekcji ICO) oraz Fewo – projekt rozwijający sieć stacji ładujących samochody elektryczne. 


Comparic: Ostatnio dużo mówi się o Malcie jako światowym liderze oferującym korzystne środowisko regulacyjne dla podmiotów związanych z rynkiem blockchainowym oraz kryptowalut, w tym ICO. Co Pana zdaniem wyróżnia KyteCrypto spośród podobnych firm działających na Malcie?

Zobacz również: Malta o krok bliżej zostania kryptorajem

Anthony Abunassar: Przede wszystkim chciałem od razu zaznaczyć, iż z natury nie jestem osobą zbyt wylewną i patrzę na wiele kwestii z nieco innej perspektywy, niż większość osób. Zaś w odpowiedzi na Pana pytanie, KyteCrypto jest firmą o unikalnym profilu przez to, że w ramach naszego zespołu pracują przede wszystkim eksperci od nowych technologiach oraz krypto entuzjaści. Naszymi głównymi obszarami specjalizacji są szeroko pojęta branża fintech oraz kryptowaluty, że szczególnym naciskiem na ICO. Natomiast KyteCrypto od samego początku działa jako podmiot specjalizujący się w doradztwie w dziedzinie nowych technologii. Założyciel naszej firmy jest jednym z pierwszych na Malcie a także na świecie doradców w tym zakresie, posiadającym jednocześnie zaplecze informatyczne. Zatem myślę, że można by o nas śmiało powiedzieć, iż jesteśmy wizjonerami w dziedzinie technologii.

C: W jaki sposób Pana doświadczenie z zakresu tradycyjnych rynków finansowych jest pomocne (o ile w ogóle można tak powiedzieć) w pracy doradcy z zakresu ICO?

AA: Steve Jobs, studiując na Stanford, nigdy nie przypuszczał, iż kaligrafia, czyli sztuka kunsztownego zapisywania słów, która dla niektórych może wydać się dziwną, okaże się być mu przydatna. To właśnie ten specyficzny sposób wykorzystywania czcionek, przyczynił się między innymi do tego, że firma Apple osiągnęła obecny status. Także w naszym codziennym życiu prywatnym przekonujemy się, że doświadczenia, co do których pierwotnie nie mieliśmy jasności, w ostatecznym rozrachunku okazują się być najbardziej przydatnymi i pomocnymi. Miałem w życiu to szczęście, że jestem osobą z zapleczem w dziedzinie technologii i finansów – obecnie jedno i drugie jest mi bardzo pomocne.

C: Wiele osób postawiło obecnie krzyżyk na projektach opartych o ICO ze względu na liczne przypadki praktyk oszukańczych w tej branży. Czy Pana zdaniem istnieje sposób na szybkie rozwiązanie tego problemu? Jakie elementy w opisach ICO powinny zapalać czerwone światło w głowach inwestorów?

AA: Nie zapominajmy, że wiele osób postawiło też krzyżyk na Internet w jego początkowej fazie. Dziś już nie, wręcz przeciwnie – wszyscy z niego na co dzień korzystamy.

Rozwiązaniem są odpowiednie regulacje, co wzbudziło w wielu osobach strach, jako że postrzegają je w kategoriach zagrożenia oraz próby przejęcia kontroli przez rząd. Prawda wygląda zupełnie inaczej. Regulacje są czymś, co ma niezwykle pozytywny wymiar oraz czymś, co zapewni inwestorom ochronę.

Zobacz również: ICO pozyskały $8,3 mld USD w II kwartale 2018

W ICO nie ma pojedynczych elementów, które mogłyby zapalić u inwestorów czerwonej lampki. To co mogę doradzić, to stawiać na ICO zespołami oraz doradcami posiadającymi rating AAA. Gdyż ostatecznie sukces jest pochodną umiejętności i wiedzy konkretnych osób.

C: Obecnie występują znaczne rozbieżności w tym, w jaki sposób ICO są uregulowane w różnych jurysdykcjach. Jakie są Pana zdaniem nadrzędne regulacje, które należałoby zawrzeć w ogólnoświatowych rozwiązaniach prawnych w tym zakresie i czy w ogóle powinno się wyjść z taką inicjatywą?

AA: Nawet w obecnych czasach, każdy kraj posiada własne przepisy prawa i regulacje. Być może miałoby sens, by szeroko pojęta sfera krypto ustanowiła ogólnoświatowe standardy w zakresie regulacji. Jest to dość skomplikowany obszar i należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie co mamy na myśli mówiąc „nadrzędne”. Wszystko tak naprawdę ma charakter nadrzędny, nawet jeden niewielki szczegół może mieć ogromne znaczenie.

Gdybym miał już dokonać wyboru, postawiłbym na regulacje maltańskie jako nadrzędną otoczkę prawną, gdyż kraj ten jest światowym liderem w tej dziedzinie.

C: Finansowanie przedsięwzięcia w drodze ICO, mimo że jest to najbardziej powszechna forma pozyskiwania środków na rozwój, nie jest jedyną możliwością. W jakich przypadkach doradza Pan klientom, by wybrali inną opcję i jakie kryteria Pan przy tym stosuje?

AA: Często doradzam klientom reprezentującym wyłącznie kapitał prywatny. Jednakże obecnie w przypadku wielu ICO istnieje tendencja, by iść w kierunku znacznie większego udziału procentowego środków w ramach plasowania prywatnego, kapitału zalążkowego (seed capital) oraz przedsprzedaży (pre-ICO).


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

ICO dostępne dla szerokiego grona odbiorców stanowi sposób na promowanie produktu. Obecnie mamy do czynienia z procesem zmian, w ramach których inwestorzy instytucjonalni zaczynają po raz pierwszy dominować na scenie ICO, spychając tym samym inwestorów prywatnych na drugą pozycję. Nie ma tak, że mamy do czynienia z napływem pieniędzy instytucjonalnych. One już tu po prostu są!

C: A co powie Pan na temat tzw. airdropów? Sporo mówi się o nich ostatnio w kontekście projektu EOS. Czy stanowią one zagrożenie dla modelu finansowania opartego na ICO?

AA: Nie stanowią one zagrożenia. Airdropy odgrywają rolę w procesie dystrybucji tokenów. Z kolei ICO odgrywają inną rolę. Jest zapotrzebowanie na jedno i drugie i obie te formy charakteryzują się dużym stopniem skuteczności i wydajności.

C: Rzeczywistość pokazuje, że wiele projektów ICO kończy się niepowodzeniem. Opierając się na Pana doświadczeniu, projekty, z których kategorii mają największą szansę na przetrwanie?

AA: Wiele firm upada w pierwszym roku prowadzenia działalności (mówi się o aż 90%). Musiałbym sprawdzić dokładne statystyki, ale sądzę, że ICO w gruncie rzeczy częściej odnoszą sukces niż tradycyjne przedsięwzięcia. Wracając zaś do pytania, które z nich mają największą szansę na przetrwanie –  są to ICO posiadające utalentowanych oraz pracowitych członków zespołu. Nic nie zastąpi ciężkiej pracy oraz wytrwałości w działaniu. Za przykład może posłużyć zespół stojący za projektem decimated.net. Jest to jeden z najbardziej pracowitych i wytrwałych zespołów, z jakimi kiedykolwiek dane mi było pracować.

C: Jak Pana zdaniem będzie wyglądać przyszłość ICO za powiedzmy 10 lat? Czy może pojawiły się na horyzoncie jakieś alternatywne rozwiązania umożliwiające podmiotom z branży blockchain pozyskiwanie finansowania?

AA: Świat kryptowalut bardzo szybko posuwa się do przodu. Patrzenie aż 10 lat naprzód jest podejściem absolutnie niewłaściwym. Obecnie spoglądanie nawet jeden dzień do przodu może stanowić niemałe wyzwanie. Jesteśmy obecnie na podobnym etapie, co firma Apple w fazie, gdy jej twórcy działali jeszcze z poziomu garażu, nie mając jeszcze pojęcia co z tego jabłkowego nasiona może wkrótce wyrosnąć.

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

Wracając zaś do kwestii finansowania. Powiedziałbym, że dołączenie do zespołu moich kolegów, z którymi pracowałem w Rothschild Goldman i JP Morgan. A poza tym, zastosowanie przez zwykłych ludzi w codziennych sytuacjach życiowych. Zaś jeśli chodzi o inwestowanie, z mojego doświadczenia wynika, iż inwestycje w kryptowaluty na poziomie 10% portfela jest rozsądnym rozwiązaniem.

C: Posiada Pan bogate doświadczenie zdobyte podczas pracy dla jednych z największych na świecie instytucji finansowych. Czy postrzega Pan technologię blockchain oraz kryptowaluty jako zagrożenie dla tych instytucji, czy też, mogą one na dłuższą metę funkcjonować równolegle?

AA: Ma Pan absolutną rację, kryptowaluty stanowią duże zagrożenie dla wielkich banków. Paradoksalnie technologia blockchain jest najbardziej obiecującym rozwiązaniem, które te instytucje finansowe wykorzystują. Na przykład ostatnio jestem zaangażowany w projekt polegający na wdrożeniu w dwóch największych bankach niemieckich systemu potwierdzania derywatów. W dalszym etapie technologia ta ma być wprowadzona w skali globalnej. Zatem banki inwestycyjne wykorzystują obecnie technologię blockchain, tylko informacje na ten temat nie są znane ogółowi.

C: Co zmotywowało Pana do tego, by w ramach kariery zawodowej przestawić się z pracy na rzecz tradycyjnych instytucji finansowych na rzecz blockchaina, rynku kryptowalut oraz konkretnie ICO?

AA: W dawnych czasach koń był tradycyjnym środkiem transportu. Obecnie nie korzystam zbyt często z koni. Odstawiłem też do lamusa swój stary komputer marki Commodore 64 oraz ważący kilogram telefon komórkowy Nokia. Za to korzystam z kryptowalut i iPhona i tego typu świat mi się podoba.

Na koniec chciałbym podziękować Aligato.pl, KyteCrypto oraz mojej dziewczynie – Marie Ulasiewicz a także, rzecz jasna, czytelnikom portalu Comparic. Najnowszym projektem w Polsce, w zakresie którego obecnie doradzam, jest Fewo – chodzi o rozbudowywanie na terenie całego kraju sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych. Więc śledźcie na bieżąco rozwój wydarzeń w tym obszarze. Polska jest krajem, gdzie dużo się dzieje w temacie krypto, zaś Aligato oraz Fewo są tego dobrymi przykładami.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here