Naga MarketsPo tegorocznym hard forku (podział łańcucha bloków) Bitcoina (BTC) oraz ZClassic (ZCL), w wyniku, którego pod koniec lutego powstał Bitcoin Private (BTCP), w dniu 10 września ma nastąpić snapshot i oficjalny debiut krypto projektu o nazwie ANON. Wiemy, iż nowego hard forka wspiera oficjalnie kontrowersyjny twórca oprogramowania antywirusowego, zaś ostatnio nie do końca niehackowalego portfela kryptowalutowego – John McAfee (który firmował swoją osobą także BTCP). Według pierwszych doniesień ANON miały wspierać liczne giełdy oraz portfele. Rzeczywistość pokazuje jednak coś innego.


Czym jest ANON?

Nowo powstała kryptowaluta ma łączyć w sobie zaawansowane rozwiązania z zakresu prywatności, jakie daje protokół zk-SNARKS (maksymalna anonimowość transakcji: są one zapisywane na blockchainie, do którego ma dostęp każdy uczestnik sieci; jednak zarówno odbiorca, nadawca jak i wielkość transferu pozostają anonimowe) od ZClassic, oraz cechy zdecentralizowanego blockchaina od BTC. Jak przeczytamy na stronie projektu ANON, jego głównym zadaniem ma być „zapewnienie użytkownikom zabezpieczeń, mając na myśli jeden cel: anonimowość.” Twórcy chcą wziąć to co najlepsze z Bitcoina i ZClassic przeprowadzając tzw. wspólny fork (co-fork, zwany też podwójnym forkiem – dual fork) obu tych kryptowalut. Proces ten przypominać będzie to co miało miejsce podczas rozszczepienia Bitcoin Private (BTCP) – gdzie nastąpił jednoczesny podział i połączenie łańcucha bloków, tak wówczas, jak i obecnie: BTC i ZCL, przy czym teraz otrzymamy ANON.  Zatem nowe monety dostaną zarówno posiadacze BTC jak ZCL.

Te artykuły również Cię zainteresują
To co ma odróżniać obecny podział od wcześniejszych, to stakowanie poprzez wykorzystanie masternodów, zwiększony rozmiar bloków oraz bardziej przejrzysty proces rozwoju projektu (bieżące przekazywanie aktualnych informacji). Wyjątkową anonimowość ma zapewnić „kompletny pakiet związany z prywatnością”. Twórcy podkreślają szczególną rolę prywatności oraz chęć dotarcia do osób, które do tej pory nie zaangażowały się w krypto sferę. Nowa kryptowaluta oparta będzie o protokół PoW (Proof-of-Work) na bazie algorytmu equihash – co oznacza, że będzie wydobywana za pomocą jednostek CPU i GPU, bez udziału wyspecjalizowanych chipów ASIC stosowanych do kopania bitcoina. Ma to zapewnić „prawdziwą decentralizację”. Poniżej zamieszczamy rozmowę z twórcą projektu – Jakiem Greenbaumem (materiał w języku angielskim).

Zobacz również: Kompletny przewodnik po masternodach

Czym jest ZClassic?

Jest to hard fork ZCash powstały z inicjatywy Rhetta Creightona, który usunął 22 linijki kodu i wypuścił nowo powstały blockchain, jak to sam określił „na dziko”. Pozbył się mechanizmu opóźnionego wydobywania, który przyczyniał się, jego zdaniem, do sztucznie tworzonej zbyt niskiej podaży. Co jednak najistotniejsze, zrezygnowano z wynagrodzenia dla twórców (founder’s reward) by oprzeć projekt na pracy woluntariuszy i społeczności. Jak czas pokazał, idea ta nie sprawdziła się, gdyż sprawne i jednolite opracowywanie projektu wymaga zespołu adekwatnie opłacanych specjalistów. W rezultacie projekt przestał się aktywnie rozwijać i na powierzchnię wyszedł brak jedności w zespole. Wskutek tego na bazie ZClassic powstały inne projekty takie jak np. ZenCash.

Zasady podziału i snapshot

Tym razem osoby posiadające w swoich portfelach Bitcoina (BTC) oraz ZClassic (ZCL) otrzymają bonus w postaci ANON. Alokacja w postaci tzw. airdropa ma nastąpić według następującego rozdzielnika: 1 ANON za każdego BTC (1:1) lub 2 ANON za każde ZCL (2:1). Mówi się także o zapowiadanych dalszych airdropach. Co ciekawe, zespół przedstawił do wiadomości, na których giełdach ma być notowane ANON zanim doszło do utworzenia monety. Od 10 sierpnia trwają próby w ramach sieci testowej (testnet). Funkcjonalności nowej krytpwaluty są zbliżone do BTCP, przy czym dodano dodatkową warstwę masternodów – do prowadzenia jednej z nich potrzeba dysponować kwotą 500 ANON.

Zobacz również: Airdropy – darmowe tokeny i  alternatywa dla ICO?

Według tweeta od twórców ANON, tzw. snapshot (punkt w ramach określonego bloku, w którym deweloperzy tworzą “zrzut” rejestru w celu utworzenia duplikatu I wprowadzenia modyfikacji) – ma oficjalnie nastąpić 10 września. Tak będzie np. w przypadku giełdy TradeSatoshi. Natomiast giełda kryptowalut Cryptopia, ze względu na różnice czasowe (jest zarejestrowana w Nowej Zelandii), ma to uczynić dzień później. Inne giełdy nie potwierdziły swojego wsparcia dla tego hard forka. Bittrex zapowiedział już wcześniej, iż nie bierze udziału, przez co wielu użytkowników przeniosło swoje ZCLi na Cryptopię. Bittrex odpowiadał za ok. 90% wolumenu na ZCL.

Zobacz również: Bitcoin Private – kolejny hard fork już 28.02.2018

Słabe zainteresowanie ze strony giełd oraz portfeli było jednym z głównych przyczyn braku powodzenia projektu Bitcoin Private. Niektóre źródła podają, iż portfele do przechowywania ANON nie przeszły jeszcze testów i mogą być narażone na ataki. Czy zatem nowy owoc podwójnego hard forka powstałego również na bazie BTC i ZCL podzieli losy Bitcoin Private? Rozwój wydarzeń podczas najbliższych kilku tygodni zapewne pozwoli uzyskać odpowiedź na to pytanie. Natomiast wspomniany na samym początku John McAfee, który oficjalnie wspiera twórców ANON, nie może pochwalić się ostatnio zbyt dobrą passą …


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here