Naga MarketsEuropejskie akcje na ważnym oporze. Merkel wątpi w porozumienie unijnych liderów UEWczorajsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego odnośnie polityki monetarnej przeszła bez echa. EBC nie wprowadził bowiem żadnych istotnych zmian. Rynki skupiają się natomiast na tym, co będzie się działo dziś i przez weekend w Brukseli, gdzie unijni liderzy po raz pierwszy od czasu wybuchu pandemii COVID-19 spotykają się osobiście na zaplanowanym szczycie. Tam ważyć się będą losy funduszu naprawczego wartego 750 mld euro, który ma wspomóc gospodarki dotknięte ekonomicznymi skutkami pandemii. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powątpiewa w zawarcie porozumienie przez unijnych liderów. Brak porozumienia może się odbić na wycenie europejskich akcji.

  • Na szczycie w Brukseli unijni przywódcy będą negocjować plan naprawczy
  • Angela Merkel ma wątpliwości, czy dojdą do porozumienia
  • Rynek akcji liczy podpisanie umowy

Merkel spodziewa się bardzo trudnych negocjacji

Szczyt w Brukseli odbywa się z udziałem wszystkich 27 przywódców państw europejskich. Jeszcze przed jego rozpoczęciem Angela Merkel wyraziła swoje wątpliwości, co do osiągnięcia porozumienia w ten weekend.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz też: Forex Tester. Najlepsze narzędzie do testów i symulacji?

– Wchodzimy w te dyskusje z dużą energią, ale muszę powiedzieć, że różnice pozostają bardzo, bardzo duże, więc nie mogę przewidzieć, czy osiągniemy tutaj porozumienie. Oczekuję, bardzo, ale to bardzo trudnych negocjacji – powiedziała niemiecka kanclerz.

Uzgodnienie planu naprawczego nie oznacza jedynie pomocy finansowej dla potrzebujących państw bloku. Wspólna emisja unijnego długu to byłby także duży krok do dalszej integracji UE.

Jednakże, w niektórych kwestiach państwa nie mogą się porozumieć. Chodzi m.in. o wielkość puli funduszu naprawczego, sposób jej dystrybucji, a także zarządzania funduszem.

Angela Merkel nie jest jedynym politykiem pesymistycznie nastawionym w kwestii osiągnięcia porozumienia na tym szczycie. Holenderski premier Mark Rutte ocenia prawdopodobieństwo zatwierdzenia umowy na mniej niż 50 proc. Rutte uważa, że wypłaty z funduszu dla danego kraju muszą być uzależnione od przeprowadzenia reform jednogłośnie zatwierdzonych przez każde państwo członkowskie.

Europejskie blue chipy na ważnym oporze

Akcje europejskich spółek nabywane były w ostatnim czasie głównie z uwagi na bodźce fiskalne, zauważa Michael Hartnett z Bank of America. Teraz rynki oczekują, że coś zostanie uzgodnione, stąd tak ważne jest to, co wydarzy się na szczycie w Brukseli.

Na wykresie dziennym, Euro Stoxx 50 skupiający największe europejskie spółki ustanowił w tym tygodniu nowe maksima na poziomach obserwowanych ostatnio w marcu. Wciąż jednak notowania pozostają pod kluczowym oporem w okolicach poziomu 3400.

Oprócz analizowanej pary walutowej, w ofercie XM znajdziesz jeszcze ponad 1000 innych instrumentów.
Sprawdź wielokrotnie nagradzanego brokera, u którego handluje ponad 2,5 mln traderów.
Angela Merkel wątpi w porozumienie na szczycie liderów UE
Angela Merkel wątpi w porozumienie na szczycie liderów UE

Wsparcie w przypadku osunięć może stanowić widoczna wyżej linia trendu. Jej ewentualne pokonanie otwierałoby drogę do obszaru w pobliżu 3050.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here