Naga MarketsPrzygnębiona Angela MerkelJak donoszą nieoficjalnie agencje DPA i Bloomberg powołujące się na “koła partyjne”, po 18 latach sprawowania władzy w Niemczech, Angela Merkel ogłosiła na zebraniu prezydium CDU, że nie będzie kandydować na stanowisko szefowej partii na grudniowym kongresie. Decyzja ta ma być reakcją na odwracanie się wyborców od jej partii oraz całej koalicji. 


W miniony weekend odbyły się wybory w Hesji, w trakcie których założona po II wojnie światowej Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) zanotowała najgorszy wynik w historii tracąc niemal 10 punktów procentowych poparcia. Mimo, że według sondaży exit polls ugrupowanie wprawdzie wygrało wybory w Hesji, to jednak uzyskało ono zaledwie 27,9% głosów. Warto w tym miejscu przypomnieć, że przed czterema laty partia zyskała 38,3% głosów. Okazuje się zatem, że Niemcy odwracają się od Angeli Merkel i koalicji rządzącej całym krajem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Osłabienie CDU i kiepskie wyniki koalicyjnego SPD mogą wymusić na rządzącej koalicji konieczność przetasowań na szczytach władzy bądź nawet doprowadzić do przedterminowych wyborów. W chwili obecnej wydaje się, że każdy z tych scenariuszy byłby rewolucją i to nie tylko dla Niemiec, ale również dla całej Unii Europejskiej. 64-letnia Angela Merkel jest bowiem niekwestionowaną królową Europy. Nie ma bowiem w UE szefa rządu o dłuższym stażu w Radzie Europejskiej niż ona.

Merkel nagle zmienia zdanie

Mimo, że do tej pory Angela Merkel uważała, iż stanowisko kanclerza i przewodniczącego rządzącej partii są nierozerwalne, to nagle zmieniła zdanie w tej kwestii. Co prawda zamierza ona zrezygnować z funkcji szefowej CDU, lecz nie ze stanowiska kanclerz Niemiec. Tę funkcję planuje bowiem pełnić do końca kadencji, tj. do 2021 roku.

To koniec pewnej epoki

Niezależnie od ostatecznych rozstrzygnięć po 18 latach nadchodzi koniec rządów Merkel w CDU. Wybory szefa partii odbędą się prawdopodobnie już w grudniu podczas zjazdu w Hamburgu.

Jak podaje AFP, powołując się na wypowiedź jednego z członków partii – Angela Merkel zapowiedziała, że trwająca do 2021 roku kadencja będzie jej ostatnią na stanowisku kanclerza Niemiec. Miała dodać także, że – pomimo spekulacji – nie planuje się ubiegać o żadne stanowisko w Komisji Europejskiej. Według dpa – Merkel nie planuje także ubiegać się o mandat deputowanej w następnych wyborach do Bundestagu.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Merkel kierowała CDU od 2000 roku, a na czele rządu stoi od 2005 roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCo dalej z polskim złotym? – specjalny webinar już we wtorek o 18:00!
Następny artykułNowy prezydent Brazylii chce ściągnąć inwestorów z całego świata
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here