Naga MarketsAngela Merkel chce szybkiego porozumienia w w sprawie Brexitu. Danske Bank obniża prognozy dla EUR/GBPOd referendum w sprawie Brexitu minęło już ponad 4 lata, a Wielka Brytania ma ostatecznie opuścić Unię Europejską już 1 stycznia 2021 roku. Nadal jednak nie doszło do uzgodnienia warunków umowy handlowej pomiędzy blokiem a Zjednoczonym Królestwem.

  • Angela Merkel chce jak najszybszego zakończenia negocjacji z Wielką Brytanią.
  • Największa gospodarka UE prawdopodobnie nie zostanie ponownie zamrożona.
  • Analitycy prognozują, że EUR/GBP osiągnie 0,88 w ciągu 3 miesięcy. 

Obywatele UE zostają na wyspach

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest zdeterminowana, aby doprowadzić do zakończenia negocjacji w sprawie Brexitu i wprowadzenia zmian jeszcze przed końcem roku.

Negocjacje w sprawie stosunków Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską po Brexicie wejdą w decydującą fazę w ciągu najbliższych tygodni. – powiedziała w piątek Merkel.

Brexit nie oznacza jedynie zmian gospodarczych i politycznych, ale także prawne. Na terytorium Wielkiej Brytanii żyje setki tysięcy obywateli innych państw należących do Unii Europejskiej, którzy będą musieli ubiegać się o pozwolenie na pobyt.

W Irlandii Północnej o stosowne pozwolenie poprosiło 62,5 tysiąca osób, z czego największą grupę stanowili Polacy (16,9 tysięcy osób).

Zobacz również: Pracownik Tesli udaremnił atak rosyjskich cyberprzestępców

Największa gospodarka Unii Europejskiej nadal prowadzi walkę ze skutkami kryzysu gospodarczego, która jak twierdzi Angela Merkel, nie jest łatwa.

Zgoda na wsparcie ekonomiczne jest bardzo trudna w czasie pandemii, ponieważ nie wiadomo, kiedy to się skończy. – powiedziała kanclerz Niemiec.

Umacniający się funt

W ocenie niemieckiego ministra gospodarki Petera Altmaiera, Niemcy nie powinny wprowadzać tak rygorystycznych zakazów jak w drugim kwartale, co powinno pozwolić gospodarce na szybszą odbudowę.

Według Danske Bank, może funt może dalej umacniać się w stosunku do euro, kiedy negocjacje Wielkiej Brytanii z UE będą zbliżać się ku końcowi.

Funt brytyjski pozostaje w samym środku nastrojów związanych z ryzykiem i Brexitem, a ten ostatni będzie przykuwał coraz więcej uwagi w najbliższym czasie. Nadal spodziewamy się, że EUR/GBP będzie pozostawać w okolicy 0,90 do czasu zawarcia umowy. Obniżamy naszą trzymiesięczną prognozę do 0,88 (poprzednio 0,90), ponieważ jest to teraz horyzont, w którym umowa może zostać uzgodniona. Utrzymujemy naszą prognozę na 6-12 miesięcy na poziomie 0,86. – mówią analitycy Danske Bank.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/GBP w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here