Naga Markets“Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał.”

/Ewangelia wg św. Jana, 2, 13-15, Biblia Tysiąclecia/

Bernardino Mei, “Wypędzenie przekupniow ze świątyni”, źródło: www.commons.wikimedia.org

Od opisanego w powyższym fragmencie zdarzenia (o ile nie było one wytworem wyobraźni autora Ewangelii), minęło niemal 2000 lat. Jest obecnie rok 2018 i bankierzy oraz rozbudowany sektor finansowy, pomimo krachu w latach 2008 – 2009, mają się nie najgorzej, nie muszą rozkładać stołów z gotówką przy świątyniach. Mimo tego, że w świecie zachodnim nie potrafimy wyobrazić sobie funkcjonowania bez karty kredytowej („potrzebujemy” często całego ich zestawu), kilku rachunków bankowych, szybkich przelewów, czy nawet rachunku maklerskiego, na całym świecie liczba osób finansowo wykluczonych wynosi obecnie, według danych Banku Światowego, aż 2 mld. Marzeniem, a zarazem celem Andreasa Antonopoulosa jest włączenie tych osób do światowego systemu finansowego, ale niekoniecznie poprzez tradycyjnie banki oraz dotychczasowy system monetarny, lecz w ramach zbliżającej się, jego zdaniem coraz większymi krokami, blockchainowej rewolucji.

Kim jest Andreas Antonopoulos?

Jest on uznanym na świecie piewcą oraz orędownikiem Bitcoina, a także szeroko pojętej technologii blockchain, niekwestionowanym autorytetem w tej dziedzinie, czego dowodem było zapraszanie go w roli eksperta przez liczne instytucje na całym świecie m.in. w ramach przesłuchań prowadzonych przez Komisję Bankową przy australijskim Senacie, a także przed Komisją ds. Bankowości i Handlu przy Senacie kanadyjskim, gdzie z ogromnym zaangażowaniem mówił o pożytkach płynących ze zdecentralizowanego systemu finansowego w zestawieniu z licznymi problemami, z jakimi zmaga się współczesny, scentralizowany model bankowości (link do nagrania), apelując jednocześnie o powstrzymanie się od wprowadzania zbyt wcześnie regulacji. Zasiada on także w Komisji Nadzoru ds. Stopy Referencyjnej dla Bitcoina (Oversight Committee for the Bitcoin Reference Rate) przy chicagowskim CME.

Źródło: www.youtube.com

Zobacz również: Kim tak naprawdę jest Roger Ver – główna postać Bitcoin Cash?

Lata młodości i pierwsze rozczarowania

Antonopoulos urodził się w Londynie, a wychował w stolicy Grecji, Atenach, zmagającej się wówczas z kryzysem gospodarczym i politycznym po upadku rządów tzw. czarnych pułkowników (1967-1974)  – czyli faszyzującej junty wojskowej. Szalejąca inflacja, wysoki poziom ubóstwa społeczeństwa greckiego oraz polityczne zawirowania pozostawiły w mentalności młodego Andreasa niezacieralny ślad.

Antonopoulos od najmłodszych lat fascynował się technologią komputerową – już jako 10 latek zaczął eksperymenty na swoim pierwszym PC-ie, a 4 lata później dostał modem – co zapoczątkowało trwającą po dzień dzisiejszy fascynację Internetem, bez którego nie byłoby Bitcoina i technologii blockchain. Już jako nastolatek stawiał także pierwsze kroki w biznesie, jednak w tym okresie musiał ponownie zmierzyć się z okrutną grecką rzeczywistością w postaci skorumpowanego, zbiurokratyzowanego i nieudolnego systemu. Jak sam stwierdził „Miałem okazję zobaczyć na własne oczy jak prowadzi się biznes w Grecji, dlatego postanowiłem wyjechać.”

Edukacja informatyczna i działalność konsultingowa w USA

Znalazł się ponownie w Londynie – mieście, w którym się urodził. Studiował na prestiżowej uczelni University College London, gdzie uzyskał tytuły akademickie z zakresu informatyki, przesyłania danych oraz systemów dystrybucji.  Po ukończeniu studiów przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie założył firmę badawczo – konsultingową, w ramach której doradzał licznym spółkom z listy Fortune 500 w zakresie m.in. tworzenia systemów sieciowych, bezpieczeństwa, centrów przetwarzania danych oraz cloud computing (przetwarzanie danych w chmurze). Równocześnie zaangażował się w ruch o nazwie Cypherpunk – społeczności internetowej, propagującej powszechne stosowanie kryptografii jako sposobu na zmiany społeczne i polityczne.

Od 1990 dał się poznać szerszemu gronu jako nauczyciel i mówca, zaczynając od kilkoosobowych grupek członków zarządu w salach konferencyjnych, a kończąc na wypełnionych po brzegi audytoriach sal wielkich kompleksów konferencyjnych.

Początek życiowej przygody z Bitcoinem

Andreasowi daleko było od entuzjazmu, gdy po raz pierwszy usłuszał o Bitcoinie. Tak pisze on o swoim pierwszym zetknięciu z raczkującą wówczas jeszcze technologią:

„Po raz pierwszy natknąłem się na bitcoina w połowie 2011 roku. Niemal z automatu zareagowałem na to „Upps! Pieniądze maniaków komputerowych! I olałem ten temat przez kolejne 6 miesięcy, nie pojmując jego znaczenia. Na szczęście podobne reakcje widziałem u wielu bardzo łebskich osób, więc jest do dla mnie czymś pocieszającym.”

/Andreas Antonopoulos, “Mastering Bitcoin”/

W jego przypadku było jednak „do dwóch razy sztuka”. Po raz drugi zetknął się z tematem Bitcoina podczas dyskusji w ramach listy mailingowej – wówczas przeczytał od deski do deski słynny dziewięciostronicowy whitepaper (specyfikację techniczną) autorstwa Satoshi Nakamoto. I wówczas dotarło do niego, iż Bitcoin to coś znacznie więcej, niż cyfrowa waluta – to także sieć zaufania, która może znaleźć zastosowanie w wielu innych dziedzinach życia. Przez 4 miesiące czytał wszystko, co mu wpadło w ręce na temat Bitcoina, często zarywając nocki i niedojadając – przez co stracił w tamtym czasie ponad 10 kilo na wadze.

Ivan Kramskoi, “Jezus na pustyni”, źródło: www.wikipedia.com

Wtedy, niczym Jezus po 40 dniach spędzonych na pustyni, postanowił w pełni poświęcić się misji propagowania nowej technologii na całym świecie. Całkowicie porzucił intratną pracę konsultanta i za cel postawił sobie gruntowne zgłębienie nowego fenomenu w ramach „pełnego etatu”, a jednocześnie dzielenie się swoją wiedzą z innymi. W tamtym czasie niewiele osób wiedziało o istnieniu Bitcoina, który wówczas kojarzony był głównie jako waluta wykorzystywana do nielegalnego handlu m.in. bronią, narkotykami oraz podrabianymi dokumentami w ramach tzw. szarego internetu (ang. Dark Web) oraz w wąskim gronie komputerowych i programowych geeków.  Dlatego też, wobec braku zainteresowania tematem ze strony firm, Antonopoulos miał przez pierwsze 2 lata mocno pod górkę jeśli chodzi o zapewnienie bytu sobie oraz swojej rodzinie. Dziś, gdy setki tysięcy osób utrzymują się z wydobywania Bitcoina, handlu spekulacyjnego oraz zaangażowane są w wielomiliardowy sektor związany z kryptowalutami, wydaje się to nie do pomyślenia.

Bitcoinowy guru

Antonopoulos, dzięki wrodzonej elokwencji oraz unikalnemu darowi przekładania skomplikowanego żargonu technicznego na zrozumiały dla każdego język, w sposób niekwestionowany przyczynił się do sukcesu dzisiejszego „króla kryptowalut”. Można by rzec, że jego historia życiowa była idealnym splotem szeregu okoliczności, które później połączyły się w logiczną całość. Począwszy od trudów, których doświadczył w ogarniętej kryzysem Grecji, poprzez wrodzoną ciekawość do technologii komputerowej, bycie jednym z pierwszych użytkowników raczkującego jeszcze Internetu, gruntowne wykształcenie z zakresu informatyki i programowania, aż po karierę konsultingową i zetknięcie z ruchem Cypherpunk.

Mimo, iż można nie zgadzać się z niektórymi jego koncepcjami, obecnie Andreas jest niezaprzeczalnie jednym z najbardziej wpływowych ekspertów w dziedzinie Bitcoina oraz ogólnie pojętej technologii blockchain. Jest autorem setek artykułów – wiele z nich jest dostępnych na jego blogu, prelegentem w ramach setek wystąpień podczas kongresów tematycznych, uczestnikiem licznych wywiadów oraz dyskusji na forum publicznym – nagrania z których można obejrzeć na jego kanale YouTube. Jest także autorem 3 książek – wydanej niedawno po polsku “Bitcoin dla zaawansowanych” („Mastering of Bitcoin”), a także „Internet of Money – Volume One” oraz Internet of Money – Volume Two zaś na 4 kw. tego roku planowana jest publikacja jego czwartej książki „Mastering Ethereum”. W swoich wystąpieniach i publikacjach nie skupia się jedynie na czysto technicznym podejściu, lecz wplata również wątki filozoficzne, społeczne, polityczne, motywy z historii pieniądza a także religijne.

Zobacz również: Pięciu anglojęzycznych krypto youtuberów, których warto subskrybować

„Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” – pomoc Dorianowi Nakamoto i ostrzeżenia przed Mt.Gox

Ktoś pomyślałby, że skoro Antonopoulos tak wcześnie zainteresował się tematyką Bitcoina, zapewne posiada pokaźne jego zasoby w swoim portfelu. Nie jest to prawdą, o czym świadczy zdarzenie, które miało miejsce w zeszłym roku. Do społeczności internetowej dotarła informacja o tym, że Andreas ma problemy finansowe i że jednym z jego głównych źródeł utrzymania były opłaty subskrypcyjne w ramach serwisu Patreon (5 USD) – wówczas strumieniami zaczęły spływać darowizny w Bitcoinie na adres jego portfela– w ciągu zaledwie kilku dni uzbierano dla niego ponad 100 BTC wartych w tamtym czasie 1,7 mln USD. W odpowiedzi wzruszony Antonopoulos wysłał podziękowalnego tweeta:

 “To, co wydarzyło się wczoraj było balsamem dla mojej duszy. Przypomnieliście mi, dlaczego tak ważne jest, by cały czas zachowywać optymizm, być skupionym i zdecydowanym w zwalczaniu przejawów cynizmu. Jest to dla mnie długa i pełna trudnych wyzwań droga. Czasami się na niej gubię. Ale za każdym razem, gdy tak jest, Wy wkraczacie do akcji i pomagacie mi się odnaleźć, i wrócić do punktu odniesienia. Pokazujecie mi, że nie kroczę tą drogą sam. Podążacie nią wszyscy wraz ze mną. Jestem częścią wspaniałej społeczności i macie moje wsparcie.”

W tym kontekście warto również wspomnieć o szlachetnym geście Antonopoulosa wobec Doriana Nakamoto. Znalazł się on w centrum zainteresowania mediów po kontrowersyjnym artykule w amerykańskim wydaniu tygodnika Newsweek z marca 2014 roku, w którym autor artykułu, Leah McGrath Goodman, przedstawia rzekome „dowody” jakoby skromny 64-latek noszący to samo nazwisko, co owiany legendą twórca Bitcoina – Satoshi Nakamoto, w istocie nim był. Zdarzenie to wywróciło życie Doriana oraz jego rodziny do góry nogami – stał się on obiektem prześladowań ze strony wścibskich dziennikarzy. Andreas rozpoczął inicjatywę zbierania funduszy dla Doriana Nakomoto, do której przyłączyli się liczni członkowie społeczności związanej z Bitcoinem. Dla ofiary dziennikarskiej prowokacji zebrano łącznie 67 BTC. W niniejszym linku można znaleźć krótki film relacjonujący spotkanie pomiędzy Andreasem a Dorianem. Antonopoulos nie szczędził również gorzkich słów twórcom giełdy Mt.Gox przed jej niechlubnym upadkiem.

Źródło: www.youtube.com

Zobacz również: Mt.Gox przenosi około 165 mln USD w BTC i BCH ze swoich portfeli

Dobra nowina głoszona przez Antonopoulosa – nadchodzi era Internetu Pieniądza

W swoich elektryzujących wykładach i wystąpieniach, Antonopoulos dostrzega analogię pomiędzy powstaniem i ewolucją Internetu, a przyszłością jaka jego zdaniem stoi przed pieniędzmi. Postrzega on je nie jako coś, co ma namacalną, obiektywnie mierzalną wartość, lecz jako rodzaj treści (ang. content type). Powołuje się często na to, jak ewoluowały różne nośniki wykorzystywane do odtwarzania muzyki oraz filmów. Od będących utrapieniem kaset wideo oraz kaset magnetofonowych, poprzez pyty CD i DVD, pliki mp3 i filmowe pliki mp4, aż po zaawansowane i powszechnie używane obecnie techniki streamingowe oferowane przez takich potentatów rynkowych jak Spotify czy Netflix.

 

 

 

 

 

 

Jego zdaniem kolejnym elementem naszej rzeczywistości, który czeka podobny los, są pieniądze. Jedną z technologii mającą to umożliwić jest Lightning Network – lecz nie w obecnej fazie, gdyż znajduje się jeszcze na etapie testów, lecz w zaawansowanej formie, gdzie środki pieniężne będą dzielone na mikro jednostki, które dzięki rozbudowanemu systemowi algorytmów, trafią natychmiast od nadawcy do odbiorcy. Niemalże identycznie jak przesyłane są pakiety danych w ramach internetowego protokołu TP/IP. Stąd ukuty przez niego koncept Internetu Pieniądza (Internet of Money). Zdaniem Antonopoulosa, zmiany te przewrócą do góry nogami system finansowy, jaki obecnie znamy, i to w wielu aspektach: płacenia podatków, rozliczeń międzynarodowych, przepływu środków w ramach wielkich korporacji, księgowości (która w dobie Internetu Pieniądza będzie się odbywała „w biegu” dzięki specjalnym algorytmom, podobnie jak płacenie podatków), wynagrodzenia za pracę (masowa adopcja nisko kosztowych mikro płatności sprawi, że będzie możliwe otrzymywania zapłaty za pracę w odstępach np. minutowych), zarządzania środkami pieniężnymi w ramach wielkich firm, i wielu innych.

Zobacz również: Lightening Network – remedium na bolączki bitcoina?

Biada wam, wielkie banki

Nadchodzące zmiany mogą jednak, według Anotnopoulosa, najbardziej pomieszać szyki tradycyjnym bankom. W jednym ze swoich wystąpień wysuwa on tezę, że dzieci, które obecnie przychodzą na świat nie będą wiedzieć, co to jest bank czy też pieniądz fizyczny.  O bankach, a zwłaszcza scentralizowanych kartelach bankowych oraz krajowych bankach centralnych, wypowiada się w szczególnie ostry sposób. Powołuje się w swoich wywiadach na tragiczną, jego zdaniem, sytuację w Grecji, gdzie „pomoc” uzyskiwana w ramach programów typu bailout trafia tak naprawdę z powrotem do krajów, które jej udzieliły, czyli na ratowanie Deutsche Bank, czy też wzmocnienia bilansów banków francuskich.

Pieniądz jako rodzaj danych oraz narzędzie do porozumiewania się

Tak jak wspomnieliśmy o tym wcześniej, Antonopoulos do swoich wypowiedzi na tematy związane z informatyką, programowaniem czy skomplikowanymi aspektami technologii blockchain, wplata m.in. motywy z historii ludzkości, elementy psychologii, nauk politycznych oraz informacje o ewolucji pieniądza. Według Andreasa, pieniądz w swoich najbardziej prymitywnych formach umożliwił ludziom wyjście poza wąską wspólnotę plemienną i dał możliwość szerszej komunikacji poprzez wymianę towarów i innych dóbr. Z czasem stał się też – ku uciesze jednych, a udręce innych – sposobem sprawowania kontroli, gdy stopniowo odchodzono od wymiany barterowej, czy też prymitywnych form zapłaty, takich jak muszelki, zaś emisja tradycyjnego pieniądza stała się domeną władców a następnie rządów poszczególnych krajów. Zdaniem Andreasa pieniądz w niedługim czasie przybierze postać czystej informacji, wędrującej po Internecie podobnie jak paczki danych. I tak jak Internet, z pewnymi wyjątkami, nie zna granic, podobnie będzie w przypadku pieniądza. Określenie Smart Money zyska wówczas nowy, niesplamiony żądzą “sprytnego” zysku wymiar. Zaś same pieniądze, tak jak w łacińskiej sentencji „Pecunia non olet”, przestaną śmierdzieć.

Zobacz również: Cała prawda o Smart Money

Kolejnym etapem będzie, według wizjonerskich wywodów Antonopoulosa, wyjście pieniądza ponad sferę wymiany międzyludzkiej. Rzeczywistością mogą stać się podmioty tworzone przez urządzenia – jako przykład podaje on samozarządzające korporacje taksówek, które za środki uzyskane w kryptowalutach w ramach zapłaty za przejazdy, będą mogły zakupić paliwo lub zapłacić za doładowanie baterii, a także mechanikom za przegląd czy naprawę. Dzięki nowemu, inteligentnemu pieniądzu, wyeliminowany zostanie czynnik ludzki, przejawiający się w obecnych czasach w postaci korupcji, defraudacji, niegospodarności, zbyt skomplikowanych systemów zarządzania środkami oraz niesprawiedliwym ich podziałem. Przez to będzie możliwe np. natychmiastowe i bezpośrednie skierowanie pomocy finansowej do potrzebujących bez polegania na pośrednikach w postaci np. organizacji charytatywnych. Nie będzie już także niechlubnych przypadków rozkradania pomocy np. przez organizacje mafijne działające w tandemie z władzami rządowymi w niektórych krajach.

Zobacz również: Afryka dogania resztę świata w obszarze kryptowalut

W swoich szlachetnych wizjach, Antonopoulos chciałby „ubankowić” całą ponad 7,5 miliardową populację świata, jednak bez udziału banków. Dzięki czysto cyfrowemu, ponad granicznemu i pozbawionemu centralnej kontroli pieniądzu, “bankowość” będzie na wyciągnięcie ręki, zaś by stać się uczestnikiem globalnego systemu finansowego, wystarczajączym będzie posiadanie najtańszego smartfonu za 20 USD. Drobni farmerzy i sklepikarze w ubogich krajach afrykańskich będą mogli skorzystać z tanich mikro pożyczek udzielanych przez algorytmy oparte na blockchainie, i otrzymywać je niemalże natychmiastowo na swojego smartfona.

Podsumowanie

Źródło: www.amazon.com

W naszym artykule ograniczamy się do wybranych przykładów w celu przedstawienia ogólnej wizji „Bitcoinowego ewangelisty” czy też „Bitcoinowego Szerpy” – takimi przydomkami społeczność miłośników kryptowalut obdarzyła Andreasa Antonopoulosa. Zwłaszcza ten drugi wiele mówi o filantropijnym aspekcie jego działań. Andreas spędza obecnie większość swojego życia na walizkach, podróżując z konferencji na konferencję, głosząc światu, niczym biblijny Jezus, dobrą nowinę, tym razem nie w wymiarze religijnym, lecz mimo to mającą w swoim zamyśle dobro ogólnoludzkie. I chociaż w swoich wystąpieniach i publikacjach popularyzuje głównie Bitcoina, jest otwarty na inne projekty, w tym nawet na Bitcoin Cash. Na zadane mu kiedyś pytanie, czy protokół Lightning Network może zostać zaimplementowany w ramach tej kryptowaluty, bez krzty uszczypliwości odpowiedział, że tak i że zależy to od otwartości zespołu BCH na nowe rozwiązania. Co istotne, niebawem ma ukazać się jego czwarta już książka zatytułowana „Mastering Ethereum”, w której zgłębia tajniki drugiej co do wartości rynkowej kryptowaluty. W usta Andreasa Antonopoulosa można by z powodzeniem włożyć słowa słynnej piosenki Imagine Johna Lennona – “Możesz uznać, że jestem marzycielem, ale nie ja jeden nim jestem” („You may say I’m a dreamer, but I’m not the only one”). Choć woli w swoich wystąpieniach żartobliwie odwoływać się do twórczości Justina Biebera. Wracając natomiast to biblijnego cytatu z początku artykułu, miejmy nadzieję, że przejście do nowej ekonomii, opartej na czysto cyfrowym pieniądzu, obędzie się w drodze konstruktywnej ewolucji, bez wywracania bankierskich stołów czy przepędzania przekupniów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here