Naga MarketsZnany i ceniony w środowisku blockchaina i kryptowalut Andreas Antonopoulos, wielokrotnie jasno komunikował swoje podejście do wielkich banków i instytucji finansowych. Ostatnio został zapytany, czy bankowym gigantom można powierzyć do przechowywania kryptowaluty (czyli tak naprawdę klucze prywatne do portfeli), tak jak to czynimy z tradycyjnymi walutami fiducjarnymi (fiatami)? Jaka jest jego odpowiedź na to pytanie, można się domyślić. Jednak przy okazji “bitcoinowy Jezus” przedstawia szereg ciekawych przemyśleń i odważnych tez.

Powierzenie kryptowalut bankom nie jest dobrym rozwiązaniem

We wspomnianym pytaniu podniesiona została także kwestia tego, czy obecnie należałoby uczynić krok do tyłu i pozwolić wielkim bankom na pełnienie funkcji powierniczej dla kryptowalut po to, by zwiększyć płynność na rynku i by w przyszłości łatwiej można było nimi obracać . W odpowiedzi Antonopoulos stwierdza, z właściwym dla siebie poczuciem humoru, iż „jakikolwiek krok, w ramach którego do systemu dodajemy pośrednika, kontrahenta lub powiernika, bez względu na korzyści związane z poziomem płynności i wzrostem ceny kryptowalut, prowadzi do wzrostu notowań i nie interesuje mnie to, że kilka osób kupi sobie lambo” (cały materiał w języku angielskim znajduje się poniżej).

Jego zdaniem tracimy wówczas z widoku to, co jest najważniejsze w technologii rozproszonego rejestru – decentralizację. Warto o nią walczyć, nawet jeśli miało by się to skończyć rezygnacją z posiadania bardzo luksusowego auta. Antonopoulos jest sceptycznie nastawiony także do tradycyjnych usług świadczonych przez banki w zakresie przechowywania fiatów – chodzi mu o kwestię zaufania oraz że, jak pokazuje rzeczywistość, ludzie nie zawsze mogą liczyć na to, iż dostaną swoją gotówkę z powrotem. Bez względu na to, czy powierzamy im gotówkę, czy kryptowaluty, środki te przestają być naszą własnością, przechodząc w ręce banków. Ponownie nie przemawia do niego argument o zwiększonej płynności:

„I w ten sposób fundujemy sobie ogromne ryzyko jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ogromną koncentrację władzy, ogromne pole do korupcji. I jeśli w ten sposób mamy zwiększać płynność, nie jestem tym zainteresowany. Nie warto przystawać na taki kompromis.”

Jak być szybszym od banków?

W kolejnym zadanym Antonopoulosowi pytaniu, wspomniana zostaje kwestia tego, iż to banki i instytucje finansowe stworzyły wiele z problemów, którym obecnie stawia czoło Bitcoin oraz że w miarę jak coraz bardziej rozwija się jego ekosystem, chcą wskoczyć do pociągu z napisem blockchain i kryptowaluty – z arsenałem instrumentów finansowych, które przyczyniły się do powstania kryzysu. Pytanie brzmi, w jaki sposób można by było przyśpieszyć, by ten skok im się nie udał.

Antonopoulos ponownie odwołuje się do kluczowej w technologii DLT decentralizacji oraz określa te próby jako chęć wykorzystania fundamentalnej idei stojącej za Bitcoinem bez jednoczesnej zmiany dotychczasowych, można by rzec patologicznych działań, a także bez uznania tego, iż w nowym systemie nie ma jednej osoby ani instytucji, która wszystko kontroluje, natomiast wszyscy uczestniczą w ramach wspólnego projektu.

Bitcoinowy Jezus” uważa, iż gdyby banki podążyły za ideą decentralizacji, „ [światowa] gospodarka stałaby się o wiele silniejsza”. Jednak jego zdaniem tego nie zrobią, co najwyżej będą udawać, „w międzyczasie pracując nad stworzeniem czegoś, co mogą kontrolować, gdyż w naturze korporacji leży centralizacja”  – a tym bardziej korporacji finansowych.

Są jednak rzeczy, których nie da się kupić

Jednak, jak przystało na głosiciela dobrej nowiny, stwierdza, iż na szczęście jest coś, czego banki nie są w stanie kupić, nawet gdyby znalazły się w posiadaniu wszystkich pieniędzy tego świata. Są to mianowicie innowacyjność i kreatywność. Spostrzeżenie to Antonopoulos zapewne opiera na doświadczeniu wyniesionym z pracy jako konsultant dla wielkich korporacji podczas pobytu w Nowym Jorku. „W momencie gdy przekroczą określone rozmiary, jeśli w spółce pojawi się innowacyjność, zduszą ją w ciągu 72 godzin, prawdopodobnie po to, by powołać komisję ds. innowacyjności, która to zbada.”


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Wspominając zaś ponownie o pieniądzach, jeśli wielkie korporacje dostrzegą innowacyjność w innym sektorze i nie wprowadza ona zbyt dużo zamieszania, to ją kupią, ubierając pracowników w korporacyjne garnitury. Z czasem energia innowacyjności ulotni się i zostanie tylko skorupa. W przypadku niezwykle innowacyjnego rozwiązania, będą chcieli położyć mu kres, w przypadku finansjery – spróbować podkupić lub pozwać do sądu, zaś gdy nic innego nie zadziała, uciec się do ulubionego sposobu „poprosić rząd, by zgasił siejącą dużo zamieszania konkurencję, by ten dopilnował, że na drodze pojawi się wystarczająca ilość regulacji […]

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

Zdaniem Antonopoulosa, Bitcoin jest konkurentem, jakiego instytucje finansowe nie widziały jeszcze w swojej historii i nie mogą wobec niego użyć żadnego z wymienionych wyżej sposobów. Większość jeszcze nie zaczęła nawet panikować, lecz najsprytniejsi bankierzy zaczęli, jego zdaniem, wyskakiwać ze statku, poświęcając swoje premie świąteczne na to, by po Nowym Roku, już w styczniu, założyć startup blockchainowy. I jak zapewnia, nie są to historie wyssane z palca, lecz zasłyszane podczas rozmów m.in. z byłymi bankierami z Goldman Sachs czy J.P. Morgan.

Podsumowanie

Czy ciekawe, choć też niezaprzeczalnie radykalne wnioski, które wysuwa Antonopoulos w swoich niedawnych wystąpieniach znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości? Faktem jest, że największe banki na coraz szerszą skalę korzystają z rozwiązań blockchainowych – wśród światowych potentatów znajdziemy tu wspomnianego J.P. Morgan czy Goldman Sachs. Na krajowym podwórku rozwiązania tego typu z powodzeniem wdrażają Alior Bank oraz PKO BP. Wśród szerzej rozumianych korporacji, technologia rozproszonego rejestru znajduje zastosowanie wśród potentatów z branży ubezpieczeń i logistyki. Eksperci od nowych technologii zwracają uwagę na niedoskonałości publicznych blockchainów, przez co korporacje korzystają z szytych na miarę i bezpiecznych systemów prywatnych. Jak na razie wielkim graczom nie można zarzucić braku innowacyjności.

Zobacz również: Partnerstwo DHL z platformą TradeIX – kolejny krok ku blockchainowej rewolucji w logistyce

Ponadto banki to nie tylko międzynarodowe kolosy – to także instytucje działające w skali krajowej, a także sieci niezależnych placówek spółdzielczych. Antonopoulos jako osoba, która wychowała się w Grecji, na własnej skórze doświadczył tego, co oznaczają twarde warunki stawiane przez tzw. trojkę podczas zażegnywania kryzysu greckiego. Zatem słuchając jego wystąpień należy brać na to poprawkę. Z drugiej strony to rzeczywistość najbliższych lat pokaże, czy miał rację.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here