Naga MarketsDopuszczam możliwość wystąpienia w Polsce nominalnie ujemnych stóp procentowych, a przynajmniej zejście do zera ze stopą referencyjną.– powiedziała PAP Biznes członkini RPP Grażyna Ancyparowicz. W jej ocenie nominalnie ujemne stopy procentowe mogą być hipotetycznie mniejszym złem, a w razie konieczności nawet na chwilę lepiej jest zastosować niestandardowe podejście. Czy to oznacza, iż NBP podąży drogą innych banków centralnych tj. EBC, BoJ czy SNB? Jak zachowa się polski złoty? Para EURPLN konsoliduje we wtorek przy poziomie 4,55 zł, niedaleko wieloletnich szczytów.

  • NBP nie wyklucza wprowadzenia ujemny stóp procentowych
  • RPP: Podjęte zabiegi są na razie wystarczające
  •  Stanowcze “nie” dla helicopter money

Działania NBP: Operacje repo, obniżki stóp, kredyt wekslowy, co dalej?

Najważniejsze obecnie jest chronienie rynku pracy – za wszelką cenę, także za cenę wzrostu długu publicznego. W mandacie RPP, w przeciwieństwie do amerykańskiego Fedu, co prawda nie ma mowy o wspieraniu zatrudnienia, ale jest oczywiste, że działania rządu muszą być teraz nakierowane na obronę rynku pracy. Chodzi o to, by nie było tak gwałtownego przyrostu bezrobocia jak w USA – powiedziała Ancyparowicz.

Dodała, że NBP nie może podkręcać koniunktury poprzez interwencyjny zakup papierów dłużnych na rynku pierwotnym. Może natomiast pośrednio tworzyć przestrzeń dla ekspansji fiskalnej poprzez operacje na rynku wtórnym.

Działania NBP idą w kilku kierunkach. Najpierw uruchomiliśmy operacje repo, potem obniżyliśmy stopy procentowe, by obniżyć koszty obsługi nowego długu. Stworzyliśmy także mechanizm ułatwiający plasowanie nowych emisji na rynku. Zastosowaliśmy także kredyt wekslowy, do którego przywiązują bardzo dużą wagę, bo może być on bardzo skutecznym narzędziem sterowania kredytem, by trafiał tam, gdzie jest najbardziej potrzebny – wskazała.

Zobacz również: Hardt (RPP): Po pandemii NBP powinno wygaszać agresywny dodruk pieniądza

Ujemne stopy procentowe w Polsce staną się rzeczywistością?

Kursy walut: dolar, euro, funt i frank silnie w górę do złotego! NBP zaktualizował kursy walut w środę, 13 listopada po godz. 11:4517 marca br., Rada Polityki Pieniężnej (RPP) poinformowała o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych, w przypadku stopy referencyjnej do 1% i stopę lombardową o 100 pb do 1,5%.

Zaledwie dwa tygodnie później, 8 kwietnia, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe o 50 pb – w przypadku stopy referencyjnej do 0,5%. Wiele wskazuje na to, iż jeśli koniunktura na świecie nie ulegnie poprawie, RPP może sprowadzić stopy poniżej zera, idąc w ślad za działaniami EBC, BoJ czy SNB. Ancyparowicz nie wyklucza, że NBP i RPP podejmą kolejne kroki, choć najpierw trzeba ocenić skutki dotychczas wdrożonych rozwiązań.

Na razie wydaje nam się, że podjęte zabiegi są wystarczające. Po tym jak rząd wprowadził tak szeroki zakres pomocy dla przedsiębiorstw, przy założeniu postępującej normalizacji sytuacji, nie widzę raczej głębszych zmian w polityce monetarnej do końca roku. Mówimy jednak o bardzo dynamicznych okolicznościach, które zależą głównie od tego, jak rząd będzie interweniował w celu ochrony miejsc pracy. Polityka monetarna powinna o jeden krok wyprzedzać działania interwencyjne rządu – oznajmiła.

Członkini RPP nie wyklucza żadnego scenariusza, ale w tej chwili za wcześnie jest mówić o dalszych cięciach stóp proc. w najbliższych tygodniach. W jej ocenie w niezwykle dynamicznej sytuacji nie można trzymać się dogmatów, trzeba reagować stosownie do sytuacji. Nie można więc obecnie w sposób odpowiedzialny powiedzieć, czy to jest koniec działań NBP, w jakim kierunku będą działali i jakie rzeczywiste skutki przyniesie ekspansywna polityka fiskalna.

Hipotetycznie, gdyby była taka konieczność, dopuszczam możliwość wystąpienia w Polsce nominalnie ujemnych stóp procentowych, a przynajmniej zejście do zera ze stopą referencyjną. Jeżeli sytuacja będzie tego wymagała i będzie to niezbędne z punktu widzenia programów interwencyjnych, choć mam nadzieję, że nie, to nominalnie ujemne stopy procentowe będą mniejszym złem. W razie konieczności nawet na chwilę lepiej stosować niestandardowe podejście – powiedziała.

Helicopter money zabronione przez polskie prawo

helikopterJednocześnie Ancyparowicz sprzeciwia się wprowadzeniu w Polsce rozwiązań typu „helicopter money”.

Polskie prawo zabrania druku pustego pieniądza, czyli tzw. helicopter money. Moim zdaniem to absolutnie nie wchodzi w grę. Jestem przekonana, że takie rozwiązania nie będą wprowadzane w Polsce, choć to nie leży w kompetencji Rady, tylko zarządu i prezesa NBP – oceniła.

Podobnie nie wchodzi w rachubę różnicowanie stawek oprocentowania rezerw banków komercyjnych w banku centralnym, czyli tzw. tiering. Nie ma możliwości, by różnicować stopy procentowe w zależności do banku, bo pojawiłby się arbitraż. Jestem temu przeciwna, bo narazilibyśmy się na ogromne dodatkowe koszty i utratę wizerunku – podsumowała.

Polski złoty słaby, choć stabilny

Notowania pary walutowej EURPLN po wzroście w marcu do poziomu 4,6346 i wyrysowaniu 11-letniego szczytu, konsolidują nieco niżej w okolicach poziomu 4,55. Kurs znajduje się w zakresie cenowym ograniczonym wsparciem 4,50 i ww. oporem. Dopiero silne wybicie w którąś ze stron powinno zaowocować silniejszym ruchem. Spadek poniżej 4,50 otworzy drogę do strefy wsparcia 4,40 – 4,4140. Z drugiej strony wzrost powyżej 11-letniego maksimum umożliwi test oporu 4,80.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here