Naga MarketsUSD/PLN w kierunku 4 zł 

Wczoraj kurs USD/PLN wzrósł do 3,9332 zł. To najwyższy kurs od połowy marca. Środa była też 10-tym kolejnym dniem zwyżki dolara. Sytuacja na wykresie USD/PLN sugeruje, że po krótkiej przerwie ruch do góry będzie kontynuowany.

Przed tygodniem wykres dzienny USD/PLN wybił się górą z prawie dwumiesięcznej konsolidacji, żeby następnie pokonać strefę oporu nieco powyżej 3,85 zł. W połączeniu z dominacją popytu na podstawowych wskaźnikach każe to zakładać dalsze wzrosty. Aktualnie celem dla kupujących jest strefa 3,9659-4,00 zł. Tworzy ją lokalny szczyt z marca br. (3,9659 zł), górne ograniczenie kanału wzrostowego w jakim dolar porusza się od maja br. (3,9760 zł) i psychologiczny poziom 4 zł. Osiągnięcie tego celu oddali się, gdy notowania USD/PLN spadną zdecydowanie poniżej 3,85 zł.

Perspektywa osiągnięcia 4 zł jest realna także z punktu widzenia czynników fundamentalnych. Rosnące prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki stóp procentowych w USA, przy utrzymujących się jednocześnie szansach na cięcie stóp w Polsce w przyszłym roku, w sposób naturalny tworzy presję na wzrost USD/PLN.

USDPLNDaily_1

 [pullquote]Link do szkoleń podstawowych oraz zaawansowanych[/pullquote]

NZD/JPY – czyżby koniec korekty?

W ostatnim czasie obserwujemy spore odbicie na parze NZD/JPY. Kurs dotarł do poziomu 83,70, po czym pojawiła się korekta. Obecnie korekta dotarła do istotnego obszaru wsparcia w okolicach 80,60 – 80,30. Gdy ten poziom został obroniony kurs powinien ponownie ruszyć w stronę ostatniego szczytu. Warto również zaznaczyć, że na początku października została przełamana linia trendu spadkowego.

Wczoraj RBNZ nie zdecydował się obniżyć stóp procentowych w Nowej Zelandii, co powinno wspierać w najbliższym czasie aprecjację waluty z Antypod. Ponadto w piątek posiedzenie ma Bank Japonii. Zapowiedzi dalszego luzowania polityki pieniężnej przez BoJ z pewnością osłabi jena i jest kolejnym argumentem za ruchem w górę na parze NZD/JPY. Wszystko będzie jasne już jutro.

NZDJPYDaily

Nasdaq 100 – historyczne maksima coraz bliżej

Stronie popytowej, mimo dość dużej niepewności związanej z wczorajszym posiedzeniem FED udało się wybić notowania 100 blue chip’ów nowojorskiej giełdy technologicznej ponad dwudniową konsolidację. Pomimo niewykluczenia podwyżek stóp procentowych w grudniu tego roku, nastroje na rynku akcyjnym pozostają pozytywne. Spadki, które można było zaobserwować na indeksach po godzinie 19:00 zostały szybko zanegowane.

Tym samym obronione zostało istotne wsparcie 4600 punktów. Co więcej, kupującym zabrakło naprawdę niewiele, bo zaledwie 5,6 punktu, aby osiągnąć poziom 15-letniego maksimum z lipca tego roku. Dotarcie do 4700 punktów będzie ogromnym osiągnieciem i otworzy drogę do historycznych szczytów, które znajdują się nieco ponad poziomem 4800 pkt. Pozostało więc już naprawdę niewiele. Przełamanie maksimum z czasów bańki technologicznej z początku tego wieku już przyszłym miesiącu? Jak najbardziej możliwe. Średnie kroczące i MACD zdecydowanie wskazują na wzrosty.

Przed nami jednak duży koszyk danych makroekonomicznych. Dziś o 13:30 ukażą się dane dotyczące amerykańskiego PKB oraz ilość wniosków o zasiłek. W poniedziałek poznamy przemysłowy PMI, a w środę odczyty payrolls od ADP, bilans handlowy oraz pozaprzemysłowy PMI.

[NQ100]Daily

Podsumowanie miesiąca na indeksie DAX 30

Październik zbliża się do końca, więc można powoli podsumować mijający miesiąc. Trzeba przyznać, że był on bardzo dobry dla posiadaczy długich pozycji. Po teście sierpniowego dna popyt absolutnie zdominował drugą stronę. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu 4 tygodni byki pokonały dystans ponad 1600 punktów. Patrząc od technicznej strony na interwale H4 tydzień temu została aktywowana formacja podwójnego dna, której minimalny zasięg realizacji wynosi 11700 punktów, w związku z czym potencjał do wzrostów jeszcze jest. Najbliższym poziomem wsparcia jest rejon 10700 punktów, a niżej 10470 punktów. Pierwszą przeszkodę popyt może spotkać w okolicach 11000 punktów.

DAX30H4 29.10Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here