Naga MarketsNorweska korona mocniejszaEURNOKDaily[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Sprawdź ofertę szkoleń podstawowych oraz zaawansowanych[/pullquote]

Norweska waluta od maja znajduje się pod presją podaży, osłabiając się w ślad za spadkami cen ropy. W czwartek korona jednak umocniła się w relacji do głównych walut, po tym jak Bank Centralny Norwegii (Norges Bank) nieoczekiwanie pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 0,75% (w przypadku głównej stopy), podczas gdy oczekiwano ich obniżki o 25 punktów bazowych. Skala aprecjacji korony nie była jednak przesadnie duża, gdyż sam bank nie wyklucza cięcia stóp w I połowie 2016 roku.

Kurs EUR/NOK zareagował na wyniki posiedzenia Norges Banku spadkiem z 9,58 do dziennego minimum na 9,4096, żeby następnie cofnąć się do 9,45. Notowania wprawdzie pozostają w przedziale wahań z ostatniego tygodnia (9,4215-9,6046), co oznacza brak zmiany układu sił na wykresie, ale jednocześnie opór tworzony przez szczyt z września br. (9,6243), wyrasta na coraz silniejszą barierę podażową. Jeżeli stronie podażowej uda się na trwałe sprowadzić kurs EUR/NOK poniżej 9,4215 to znacząco wzrośnie prawdopodobieństwo zejścia aż w okolice 9,17.

Dalsze wzrosty w USA^B9138DE6F10EEC32B34043C5C3BF4AFADDF12A99D60BE1E22C^pimgpsh_fullsize_distr

Już czwarty dzień z rzędu widzimy mocne odbicie na wykresie głównego indeksu amerykańskiego parkietu. Stronie popytowej udało się zatrzymać spadki w okolicach wsparć 1990-2005. Dziś notowania kontraktów przekroczyły już 2070 punktów i wybiły się ponad zbieżne ze sobą średnie kroczące SMA 50 oraz SMA 200. Najbliższy opór to 2110 punktów, a jego przełamanie pozwoli na atak na historyczne maksima na poziomie 2137,2 punktu. MACD, choć jest ujemny, wyraźnie zawrócił i jest bardzo bliski powrotu powyżej poziomu zera.

Widać, że wczorajsze posiedzenie FED-u nie miało istotnego wpływu na notowania amerykańskich indeksów. Stopa procentowa została podniesiona zgodnie z oczekiwaniami o 25 punktów bazowych, ale projekcja stóp procentowych na lata 2017 oraz 2018 została lekko obniżona. Na przyszły rok przewidziane są cztery podwyżki – według Fedokropek stopa procentowa na koniec przyszłego roku ma wynieść 1,4.

NZD/USD – niezdecydowanie rynkunzdusd-d1-admiral-markets

Wczorajszego dnia po wielkich wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych poznaliśmy odczyty PKB w Nowej Zelandii.

  • PKB (q/q) prognoza 0,8% ; aktualnie 0,9%
  • PKB (r/r) prognoza 2,3% ; aktualnie 2,3%

Opublikowane dane kwartalnego PKB były lepsze od konsensusu ekonomistów, jednakże wszystko zostało przyćmione przez wcześniejszą podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.  Należy również pamiętać o tym, że RBNZ pilnie śledzi poczynania FED-u, który wczoraj zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych, więc jest duże prawdopodobieństwo zaprzestania obniżek stóp procentowych w Nowej Zelandii.

Na wykresie dziennym kontynuacja wzrostów jest dosyć wątpliwa. Bykom stoi na drodze silny opór w okolicy październikowego szczytu 0,685.  Najbliższa strefa wsparcia 0,669-0,672 była już wielokrotnie testowana, linia trendu wzrostowego odbiega w znacznym stopniu od aktualnej ceny. Bazowym scenariuszem pozostanie zatem osłabienie się dolara nowozelandzkiego względem dolara amerykańskiego przynajmniej do linii trendu wzrostowego.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here