Choć zbliża się koniec roku, zmienność na rynkach walutowych dopisuje w ostatnich dniach handlowych, a to z kolei może zapewnić dodatkowe okazje transakcyjne. W tym artykule skupimy się na trzech głównych parach walutowych EUR/USD, GBP/USD i USD/JPY, które zostaną poddane analizie technicznej (interwał H1) z uwzględnieniem wolumenu z kontraktów futures. 


Analiza euro – kurs EUR/USD 

Kurs EUR/USD najprawdopodobniej zakończy rok blisko tegorocznych minimów. Para odnotowała w tym roku spadek o przeszło 1300 pips. Jednak bieżąca analiza daje nadzieję, iż 2019 rok rozpocznie się pozytywnie dla euro. Aby tak się stało psychologiczny poziom oporu 1.1500 musi zostać pokonany przez kupujących. Scenariusz wzrostowy wspiera również pozytywna struktura pivotowa oraz pozytywny odczyt tygodniowego wskaźnika VWAP, który znajduje się poniżej ceny (jasnoniebieska linia). Z drugiej strony presja na notowaniach pozostaje w kierunku południowym, a sytuacja makroekonomiczna działa na korzyść dolara. Również skumulowana delta spada, osiągając od połowy grudnia wartość ujemną. Najbliższe kluczowe wsparcia to 1.1345, gdzie znajduje się także pivot miesięczny, 1.1267 oraz 1.1216. 

Analiza wolumenowa par EUR/USD GBP/USD i USD/JPY

Funt w niejasnej sytuacji pod koniec roku 

Choć pod koniec roku notowania pary GBP/USD znalazły się po drugiej stronie linii trendu, co należy ocenić pozytywnie, impulsy pro-wzrostowe niemal od razu są znoszone przez sprzedających. Struktura cenowa jest niejasna, a rynek w ostatnim czasie mocno pozacinany. Również struktura pivotowa wskazuje na mieszane sygnały – dzienny i tygodniowy pivot wskazuje na krótkoterminową przewagę kupujących, przy miesięcznym pivocie, który znajduje się na chwilę obecną poza zasięgiem ceny (1.2838). Wolumenowy wskaźnik VWAP pozostaje w tym tygodniu poniżej ceny, co powinno wspierać kupujących podczas pierwszych sesji w nowym roku. Skumulowana delta wolumenu odnotowała silny wzrost od początku grudnia, co również działa na korzyść pozycji długich. Głównym wsparciem pozostają okolice 1.2630, a oporem poziom 1.2740. 

Analiza wolumenowa par EUR/USD GBP/USD i USD/JPY

Para USD/JPY pozostaje pod presją spadków na indeksach 

Wraz ze spadkiem cen głównych indeksów, rośnie popyt na jena japońskiego. Świetnie obrazuje to bieżąca akcja cenowa na parze USD/JPY, która w ostatnich dwóch tygodniach zanotowała spadki przekraczające 300 pipsów. Negatywna struktura cenowa i pivotowa oraz VWAP również sugerują dalsze spadki. Choć skumulowana delta rośnie to jednak za mało, aby mówić o odwróceniu trendu. Najbliższym wsparciem pozostaje grudniowy dołek 110.13. Z drugiej strony dopiero przebicie linii trendu, a w konsekwencji oporu 111.42 zmniejszyłoby presję pozycji krótkich.

Analiza wolumenowa par EUR/USD GBP/USD i USD/JPY

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here