Naga MarketsPierwsza połowa minionego tygodnia była bardzo udana dla strony popytowej. Niestety dwie ostatnie sesje zakończyły radość byków. Na wykresach tygodniowych świece wzrostowe, ale z dosyć długimi górnymi cieniami.

Zacznę analizę od najczytelniejszego obecnie indeksu czyli MDAX. Indeks spółek średnich często wyprzedza zachowanie indeksu głównego. Obecny ruch na MDAX przybrał formę dwóch zygzaków. Pierwszy spadkowy ABC (czarne litery na wykresie), a drugi wzrostowy abc (niebieskie litery). Wzrostowy jak widać na wykresie składa się z kolejnego zygzaka i całość jest dosyć harmoniczna tzn. między odcinkami jest zależność: c = 161,8% * a. Ostatnie 3 świece na MDAX utworzyły również formację spadkową “wieczornej gwiazdy doji”. Układ taki sugeruje, że możemy zobaczyć obecnie ruch w dół i byłby to albo kolejny zygzak albo nawet impuls spadkowy. Wyjście ceny ponad zeszłotygodniowe maksimum zaneguje te spadkowe oczekiwania.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wykres MDAX dla interwału D1.
Wykres MDAX dla interwału D1.

Dziwny i mało oczywisty jest układ na indeksie głównym DAX30. W czwartek wzrosty zatrzymała linia biegnąca po szczytach, co utworzyło kolejny kanał spadkowy (przypomnę, że dopiero co trwała radość po wyjściu z poprzedniego kanału). Z jednej strony możemy zobaczyć ruch w dół kanału co będzie dawało zasięg spadków nawet do 10500 pkt, ale z drugiej ostatni ruch wzrostowy wygląda na nieukończony. Jeżeli ruch wzrostowy od lipcowego dołka ma być tylko zygzakiem to wzrosty powinny wyjść ponad poziom 11800 pkt.

Bardzo znamienny jest fakt, że wszystkie ruchu odbywają się na malejącym wolumenie. Oznacza to, że pojedyncza sesja podparta dużym wolumenem może znacząco zmienić układ i wskaże właściwy kierunek. Odnośnie kierunku DAX na najbliższe miesiące więcej można zobaczyć na interwale miesięcznym. Po serii wyższych szczytów i dołków (trend wzrostowy) nastąpiła seria świec o niższych szczytach i dołkach (trend spadkowy). Obecnie świeca z lipca stała się niejako świecą sygnalną, po wybiciu której trend pójdzie we wskazanym kierunku. Poziomy zaznaczyłem na drugim wykresie (wykres miesięczny).

Wykres indeksu DAX dla interwału D1. Pod wykresem wolumen.
Wykres indeksu DAX dla interwału D1. Pod wykresem wolumen.
Wykres indeksu DAX dla interwału M1.
Wykres indeksu DAX dla interwału M1.

Indeksy pozostałe SDAX i TECDAX mają zbliżone do siebie wykresy i jak na razie nie widać tutaj większych problemów. SDAX w czwartek poprawił swoje historyczne maksimum, a TECDAX poprawił roczne maksimum w końcówce lipca. Pierwszym negatywnym sygnałem będzie powrót do wybitych kanałów, a mocnym sygnałem pro-spadkowym, byłoby dodatkowo wyjście ze wskazanych kanałów dołem.

Wykres indeksu SDAX dla interwału D1.
Wykres indeksu SDAX dla interwału D1.
Wykres indeksu TECDAX dla interwału D1.
Wykres indeksu TECDAX dla interwału D1.

Więcej o DAX na www.worldtrader.plConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here