Naga Marketsccf forex comparic index indeks stock gielda market Po okresie ubogim w dane makro końcówka zeszłego tygodnia była bardzo emocjonująca.


W czwartek EBC podjęło decyzję zgodną z oczekiwaniami obserwatorów zostawiając stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Natomiast już dzień później inwestorzy poznali najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Z jednej strony w USA znacznie spadło bezrobocie (z 5% do 4,7%), ale z drugiej bardzo rozczarowała zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (z oczekiwanych 161tys. spadła do 38tys.). Po danych znacząco zmalała szansa na podwyżkę stóp już w czerwcu co w praktyce oddali podwyżkę aż o kolejne 3 miesiące do września 2016. Przypomnę tylko, że najbliższe posiedzenie FED będzie miało miejsce już za 1,5 tygodnia w środę 15 czerwca.

Rozjechała się sytuacja na obu opisywanych indeksach, o ile S&P500 porusza się pod istotnym oporem i to równocześnie daje mu szansę na pozytywne jego pokonanie, o tyle DAX zupełnie się pogubił. Dynamiczne odbicie EURUSD jakie miało miejsce w piątek tylko pogorszyło sprawę i spowodowało kolejny test wsparcia na poziomie 10100 pkt.

DAX

Interwał W1

Miniony tydzień nie był udany dla popytu na DAX. Nie tylko nie udało się przetestować oporu na poziomie 10500 pkt, ale nawet przykryta została połowa wzrostowej świecy z poprzedniego tygodnia. DAX zazwyczaj mocno skorelowany z amerykańskim S&P500 obecnie wyraźnie stracił formę i zachowuje się dużo słabiej. Niewątpliwą przyczyną jest bliskość mocnego oporu, który dodatkowo jest wzmocniony przez górne ograniczenie kanału spadkowego. Wewnątrz tego kanału DAX porusza się od ponad roku, a zatem jego szybkie pokonanie może być bardzo trudno a nawet niemożliwe bez dłuższej konsolidacji. Dopiero przełamanie rejonu 10500 pkt – 10800 pkt dałoby zielone światło popytowi do kontynuowania wzrostów. Wydaje się, że jeżeli S&P500 zdoła pokonać opór na poziomie 2100 pkt popyt na DAX przynajmniej zaatakuje wskazany rejon.

Wykres DAX dla interwału W1.
Wykres DAX dla interwału W1.

Interwał D1

Na DAX dla interwału dziennego w minionym tygodniu kolejny raz testowane było wsparcie na poziomie 10100 pkt oraz dolne ograniczenie kanału wzrostowego, wewnątrz którego DAX porusza się od kilku miesięcy. Gdyby rejon 10100 pkt – 10000 pkt został przełamany to spadki dotrą po raz kolejny w okolicę 9800 pkt. Obecnie scenariuszem bazowym, jest jednak próba pokonania oporu w rejonie 10500 pkt – 10800 pkt. Z pomocą wzrostów za oceanem ruch taki powinien się pojawić. Natomiast czy uda się ten mocny opór pokonać to na razie pozostanie pytaniem otwartym.

Wykres indeksu DAX dla interwału D1.
Wykres indeksu DAX dla interwału D1.

S&P500

Interwał W1

Opór na poziomie 2100 pkt w minionym tygodniu potwierdził swoją siłę, ale popyt nie odpuszcza. Warto spojrzeć na S&P500 przez pryzmat dużo słabszego niemieckiego DAX’a uświadamiając sobie, że amerykański indeks znajduje się obecnie zaledwie kilkadziesiąt punktów poniżej historycznego szczytu. Obecna walka jest zatem warta wysiłku ponieważ przełamanie tego oporu będzie oznaczało w krótkim czasie ustanowienie nowych historycznych szczytów na S&P500. Scenariuszem bazowym dla S&P500 jest przełamanie oporu na 2100 pkt pod warunkiem, że FED w tym nie przeszkodzi. W przypadku gdyby pojawiła się słabość i S&P500 ponownie odbił się od oporu przed spadkami chronił będzie rejon 2040 pkt – 2020 pkt.

Wykres SP500 dla interwału W1.
Wykres SP500 dla interwału W1.

Interwał D1

Wykres SP500 dla interwału D1.
Wykres SP500 dla interwału D1.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here