Naga MarketsJeden z pomysłodawców oraz założycieli polskiego kolektywu traderskiego oraz fundacji Trading Jam, Rafał Zaorski, na przestrzeni maja rzucił wyzwanie traderom detalicznym. Chcąc udowodnić swoją kontrowersyjną tezę zakładającą, że analiza techniczna nie działa, postanowił przeciwstawić ją decyzjom inwestycyjnym podejmowanym na podstawie… rzutu kostką. Po kilku tygodniach oczekiwań znalazła się osoba, która podniosła rękawicę Zaorskiego i chce stanąć do tego niezwykle ciekawie zapowiadającego się pojedynku.


O co tak naprawdę chodzi?

Rafał Zaorski oraz Trading Jam Session (TJS) zgromadziły na zamkniętej, facebookowej grupie ponad 20 tysięcy osób, które wymieniają się wiedzą oraz doświadczeniami handlowymi w celu maksymalizacji osiąganych zysków. Sam Zaorski wielokrotnie prezentował swoje podejście do tradingu, które ewoluowało od stricte technicznego i opartego na wskaźnikach do całkowicie odrzucającego historyczny zapis ceny (wykres) w podejmowaniu decyzji transakcyjnych.

Te artykuły również Cię zainteresują
W swoich ostatnich postulatach zdobywca tytułu Osobowości Roku FxCuffs twierdzi, że analiza techniczna nie działa, będąc jedynie samorealizującą się przepowiednią i „myśleniem magicznym”. Takowe postulaty wywołują spore oburzenie w gronie rodzimej społeczności inwestorów, których trading w dużej mierze bazuje właśnie na popularnej „AT”.

Popularność Rafała Zaorskiego sprawiła jednak, że jego tezy o nieskuteczności technicznego podejścia do rynków, znalazły rzeszę sympatyków. Patrząc na osiągane przez niego wyniki, nie powinno to nikogo dziwić – w samym tylko pierwszy kwartale popularny trader miał zarobić 5 milionów zł podczas 220 transakcji. Więcej o swoim podejściu do handlu mówił między innymi w trakcie tegorocznej odsłony „Mankietów Forex”

Eksperyment i podjęcie rękawicy w pojedynku

Zaorski jest tak pewny głoszonych przez siebie racji, że w ostatnim miesiącu zaproponował wszystkim sympatykom analizy technicznej wyzwanie. W określonym czasie sam zawrze określoną ilość pozycji, których kierunek i aspekty będą uzależnione od rzutu kostką. Po drugiej stronie znajdzie się trader korzystający z AT, otwierający taką samą liczbę transakcji.

Zdaniem współtwórcy TJS moment wejścia w rynek nie ma żadnego znaczenia – a jego identyfikowaniu służy głównie analiza techniczna – w związku z czym zarówno techniczne podejście, jak i losowy rzut kostką powinny przynieść zbliżone do siebie wyniki po zakończeniu eksperymentu.

Przez kilka tygodniu nikt nie chciał podjąć rękawicy rzuconej przez Zaorskiego, co wydaje się być naturalne. Sam eksperyment nosi znamiona dosyć kontrowersyjnego plus ewentualna przegrana z kostką do gry niezaprzeczalnie odbiłaby się negatywnie na wierzytelności biorącego udział w eksperymencie.

28 maja do TJS zgłosił się jednak śmiałek na tyle pewny swoich racji, John Smith, który jest gotowy konkurować z kostką rzucaną przez Zaorskiego. „Mam nadzieję, że będzie to dla nas fajnym doświadczeniem, a też zapewnimy niezły fun nie tylko dla siebie”mówi w materiale wideo dostępnym na zamkniętej grupie Trading Jam, Smith (zachowana oryginalna wypowiedź).

Zaorski nie opublikował jeszcze szczegółów, ani terminarza eksperymentu. Jeżeli takowe jednak się pojawią, portal Comparic.pl będzie o nich na bieżąco informował.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here