Naga MarketsRezerwa Federalna podwyższyła stopy procentowe o kolejne 25 punkty bazowe. Zachowała także swoje poprzednie prognozy dot. ścieżki podwyżki stóp procentowych w 2018 roku. Z kolei tzw. fedokropki sugerują bardziej jastrzębią politykę monetarną na 2019 oraz 2020 roku.

Sama podwyżka stóp procentowych była wyceniana przez rynek, dlatego najważniejszy były projekcje. Po komunikacie FED-u dolar amerykański został wyprzedany na szerokim rynku, tak samo jak rynek akcji. Największym wygranym były metale szlachetne.

W tym momencie warto również zwrócić uwagę na zachowanie notowań złota po każdej podwyżce stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Poniżej zobrazowano grafikę złota na tle zacieśniania monetarnego.

XAUSD, amerykańskie stopy procentowe

XAUSD, amerykańskie stopy procentowe

Źródło: Bloomberg

Od 2017 roku każda podwyżka stóp procentowych kończyła się bardzo mocną aprecjacją złota, tak samo jak i srebra. Jedynie po podwyższeniu kosztu pieniądza w czerwcu 2017 roku złoto zanurkowało jeszcze bardziej, ale po kilku miesiącach odrobiło straty z dużą nadwyżką. Czy tym razem będzie tak samo?

Pierwsza reakcja złota oraz srebra po publikacji stóp procentowych wskazuje, że jest to bardzo prawdopodobnie. W poprzednim tygodniu złoto oraz srebro zyskało odpowiednio 2.66 oraz 2.02 procenta. Spójrzmy, co na ten temat ma do powiedzenia analiza techniczna.

Bezpłatne Szkolenia Online

Gold – analiza techniczna

Pomimo mocnych wzrostów na notowaniach złota nie doszło do pokonania żadnego istotnego poziomu. Jednakże na interwale tygodniowym została wyrysowana formacja flagi, pokonanie górnej lub dolnej bandy rzuci światło na dalszy kierunek notowań.

Notowania złota, interwał tygodniowy

Notowania złota, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Jeżeli zjawisko aprecjacji złota po podwyżce stóp procentowych zadziała, to większe prawdopodobieństwo leży po stronie wybicia górą z formacji flagi. Aczkolwiek warto zwrócić uwagę, że po wybiciu z formacji strona kupująca będzie musiała zmierzyć się z bardzo mocnym oporem wyznaczonym przez szczyt z 2016 roku na poziomie 1374 USD. Dopiero pokonaniu tej strefy będziemy mogli mówić o kontynuacji trendu wzrostowego.

Z drugiej strony, gdyby dolar amerykański zaczął się umacniać, to nie możemy wykluczyć wybicia dołem z formacji flagi. W takim przypadku ratunkiem dla byków byłaby strefa popytu 1277-1290. Dopiero po jej pokonaniu strona sprzedająca otworzy drogę do poziomu 1250 USD.

Przetestuj strategie na rachunku Demo

Srebro – analiza techniczna

Wzrosty na notowaniach srebra są mniej ograniczone, ponieważ poniżej znajduje się tygodniowy opór, który stanowi wsparcie dla strony kupującej. Z drugiej strony najbliższy opór wyznaczony jest na podstawie górnej bandy konsolidacji, w której srebro porusza się od połowy 2017 roku. Niemniej jednak należy pamiętać, że notowania srebra uzależnione są od notowań złota. Spadek cen złota przyczyniłby się na dalszą deprecjację srebra w okolicę wspomnianego wcześniej wsparcia 15.65-16.00.

Notowania srebra, interwał tygodniowy

Notowania srebra, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral MarketsConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here