Naga MarketsAnaliza techniczna działa i to już od wielu dekad… prawdopodobnie słyszałeś już wielokrotnie tego typu slogany. Jednak czy jest to prawdą, a jeśli tak to dlaczego wielu traderów zawodzi przy korzystaniu z niej?

Czy Analiza techniczna działa?

Analiza techniczna jest świetnym sposobem jeśli chodzi o badanie wykresów i ustalanie czasu wejścia w transakcje. Jednakże musisz przy tym upewnić się, że nie wpadasz w te same pułapki co wszyscy inni. Wielu traderów czyta te same książki, uczy się z tym samych stron w Internecie i handluje na podstawie danych formacji w identycznym sposób – tym samym uzyskując podobne wyniki.

W pewnym momencie staje się oczywiste, gdzie “przeciętny”, tracący trader wchodzi w swoje transakcje. Wiadomo też gdzie jest jego stop loss oraz kiedy przestawi go na break even, by “zabezpieczyć” swoją pozycję, a to wszystko dlatego, że postępuje według tych samych wskazówek.

W niniejszym artykule przebrniemy przez najbardziej znane formacje wykresu i wytłumaczymy dlaczego i jak traderzy zazwyczaj się z nimi zmagają. Dowiesz się także jak wykorzystać tę wiedzę, by znaleźć lepsze transakcje i częściej znajdować się po zwycięskiej stronie.

Ruch boczny – wybicie i re-test

Zacznijmy od klasycznego ruchu bocznego w zakresie, który jest jedną z najczęściej tradowanych formacji. Główne problemy jakie się z nią wiążą to:

  • Początkowe wybicia często okazują się fałszywe
  • Trading na odbicie od ograniczenia zakresu zmienia się w prawdziwe wybicie.

Najbezpieczniejsza metoda handlu na wybicie z zakresu to czekanie na owe wybicie i wejście w transakcje dopiero przy reteście przełamanego poziomu. Powtórny test ma w zwyczaju wyrzucić z rynku wszystkich traderów, którzy zbyt wcześnie przestawili swojego stopa na break even.

Przy czytaniu dalszej części artykułu, zawsze miej na uwadze tę koncepcję: amatorzy wchodzą w oparciu o teorie z podręcznika, gdzie napisane jest jak rozmieścić stopa i kiedy przesunąć go na punkt break-even (a także gdzie znajduje się ten punkt).

Jeśli jesteś agresywnym traderem, możesz handlować na podstawie początkowego re-testu – napotkasz jednak więcej strat jeśli re-test się nie powiedzie. Możesz także poczekać na re-test oraz potwierdzenie i wchodzić na rynek dopiero kiedy cena odsunie się od tego poziomu – przy tym podejściu twoje wejście będzie miało miejsce trochę później natomiast uzyskasz dodatkowe potwierdzenie.

range

Głowa z ramionami

Jedną z moich ulubionych formacji technicznych jest głowa z ramionami, a to dlatego, że jest ona bardzo oczywista. Mimo to trudno ją rozgrywać. Powodem tego stanu rzeczy jest to, że większość traderów wchodzi po uformowaniu się głowy i zostają oni wyrzuceni z rynku przy tworzeniu prawego ramienia. Bywa też, że traderzy wchodzą po uformowaniu prawego ramienia i zostają wyrzuceni z rynku przy re-teście linii szyi, gdyż przesunęli już swojego stopa na poziom BE (break even). Tak czy inaczej, formacja ta nie jest tak prosta do rozegrania na jaką wygląda.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych >>

Podobnie jak w przypadku ruchu bocznego, czekasz na udany re-test linii szyi lub jeśli jesteś bardziej agresywnym traderem, wchodzisz na wybiciu linii szyi i NIE przesuwasz swojego stopa na BE przed potencjalnym re-testem.

Przesunięcie stop lossa na poziom BE nie zawsze jest złe, jeśli jednak robisz to w nieprawidłowym kontekście, czasie lub przy złych intencjach – wylecisz z potencjalnie zyskownej transakcji zbyt wcześnie, zanim dojdzie do oczekiwanego ruchu.

head-and-shoulders

Przebicie linii trendu

Kolejny klasyczny setup z przełamaniem linii trendu. W zasadzie nie różni się on wiele od wybicia z konsolidacji, które omówione zostało wcześniej. Tym razem zamiast poziomu horyzontalnego mamy linię trendu.

Poniższym zrzut ekranu ukazuje klasyczny przykład, gdzie cena przebyła z powrotem całą drogę w kierunku początkowego wybicia. Została tam nawet dobry kawałek czasu wyciskając traderów i wytrząsając wszystkie słabe ręce oraz stopy na poziomie BE.

Linie trendu są naprawdę świetnym narzędziem, jednak wielu traderów stosuje tu konwencjonalne podejście handlu na początkowym wybiciu. Większość z nich narzeka później na to, że ich stop przestawiony na BE został wybity po re-teście. Dlatego też wysoce zalecam byś zaczął patrzyć na wykresy z nieco innej perspektywy i starał się zrozumieć, gdzie “zwykły” trader wchodził, a także jak i gdzie rozmieszczał stopa w danej transakcji. Następnie powinieneś wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść, aby odpowiednio się pozycjonować.

trendline-2

Pułapka zakresu

Formacja pułapki zakresu zazwyczaj prowadzi do uciekających trendów, gdzie nie pojawia się re-test.

Pułapka została zaznaczona w małym, zielonym prostokącie na chwilę przed wybiciem i wystąpieniem formacji. Wygląda to jakby cena jeszcze raz kierowała się w górę, pozostając przy tym w zakresie i respektując poziom wsparcia.

Owa pułapka występuje zazwyczaj w zakresach, gdzie ograniczenia są bardzo oczywiste i wielu traderów ma je na swoich wykresach. Ponownie, typowa wiedza tradingowa mówi traderom, by czekali na przynajmniej 2 lub 3 dotknięcia poziomu zanim zostanie on potwierdzony. Pułapka pojawia się często właśnie na 3-cim lub czwartym dotknięciu, gdy poziom jest bardzo oczywisty i kiedy amatorzy wierzą, że odkryli dobrą formację. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego podręcznikowe formacje rzadko się sprawdzają? Właśnie dlatego.

traps

Formy i kształty pułapek

Różnego rodzaju pułapki są powszechnie spotykane w pobliżu kluczowych obszarów wsparcia/oporu i nie występują tylko wokół horyzontalnych zakresów, ale znajdziesz je także na liniach trendu.

Najważniejsze jest byś nie działał automatycznie po 3-cim czy czwartym dotknięciu wsparcia, ale musisz w takiej sytuacji poczekać aż formacja się pojawi, a następnie zaczekać jeszcze na faktyczne wybicie. Kiedy “wszyscy” traderzy wierzą, że “ten super oczywisty poziom wsparcia/linia trendu ponownie utrzyma cenę”, wtedy właśnie powinieneś się tym zainteresować i poczekać na “wyciskanie”.

Powtórzę ponownie, że bardzo opłacalna jest wiedza o tym jak zachowa się 99% traderów w pobliżu danego poziomu, a następnie wykorzystanie tej wiedzy na swoją korzyść. Formacje te wymagają wiele cierpliwości i musisz przy tym unikać podejmowania transakcji w momencie, gdy setup jest “prawie gotowy”.

trapsii

Przełamanie 20 SMA i jej re-test

W handlu na odwrócenie jaki preferujemy, korzystamy z 20-okresowej, prostej średniej kroczącej; średnie kroczące są natomiast narzędziem powszechnie stosowanym na rynku. Właśnie dlatego możemy często zauważyć jak “wyciskani” są traderzy w pobliżu średnich, czy też przy formacji polegającej na ich przebiciu i ponownym teście.

Zachowanie podczas tych formacji jest identyczne: kiedy rynek ustanawia szczyt (lub dołek), wielu traderów wejdzie w pozycje gdy średnia ruchoma zostanie przełamana. Następnie traderzy przesuną swoje stop lossy na BE, kiedy tylko przesunie się nieco w zakładanym przez nich kierunku. Często kończy się to tak, że zostają oni wyrzuceni z rynku przy ponownym teście średnich.

Jak testować pomysły i strategię inwestycyjne? Odpowiedzią jest program Forex Tester. Sprawdź artykuł opisujący niektóre z jego możliwości >>

Ponadto wielu traderów wykorzystuje średnie do przesuwania wzdłuż nich swojego stopa i to dlatego często można obserwować naruszenie średnich podczas ich ponownego testu w trendzie. Z tego właśnie powodu zawsze sugerujemy używanie “zapasu” i nie rekomendujemy stawiania stopa tuż przy średniej kroczącej.

download-5

Mam nadzieję, że z pomocą tego artykułu, zaczniesz patrzeć na podstawowe formacje w nowy sposób, a także “staniesz pośród innych traderów”, którzy rozumieją kto znajduje się po drugiej stronie Twoich transakcji, znają podejście tzw. słabych rąk i potrafią wykorzystać je na swoją korzyść.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach oraz nagraniach wideo. Na łamach portalu comparic.pl prezentujemy tłumaczenia tych artykułów dla polskojęzycznych czytelników. Tym razem podjęty został temat analizy technicznej, a przede wszystkim powodów, dla których trading na jej podstawie może niektórym osobom sprawiać kłopot.

Pozostałe artykuły z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem TradecietyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here