Naga Marketsnial fullerW artykule, który obecnie czytasz, australijski trader Nial Fuller zapozna cię z zagadnieniem analizy technicznej. Jeśli znasz już jego podejście, zapewne domyślasz się, że chodzi o szczególny sposób analizy, a mianowicie price action. Kontynuuj czytanie, a dowiesz się dlaczego warto skupić się wyłącznie na tym co mówi cena.


Analiza techniczna

Jest to badanie ruchu ceny na rynku w czasie. Traderzy korzystają przy tym z wykresów oraz różnych wskaźników technicznych, które są ich pochodnymi, aby móc ją wykonać.

Jednakże, pokładam silną wiarę w tym, że traderzy powinni w swoich analizach skupiać się wyłącznie na akcji cenowej. Powodem nie jest tylko to, że akcja cenowa (price action) daje najczystszy pogląd na rynek, ale także to, iż wskaźniki i tak na niej bazują. Można zatem śmiało powiedzieć, że jeśli analizujemy akcję cenową bez dodatkowych wskaźników, dokonujemy analizy najbardziej trafnego i czystego poglądu na rynek. Wszystko inne jest po prostu pochodną akcji cenowej i dodaje wyłącznie niepotrzebnych zmiennych, z których trader musi uczynić sens.

Analiza techniczna jest prawdopodobnie najprostszym oraz “najłatwiejszym” aspektem tradingu i ze względu na to często zdarza się, że jest komplikowana przez traderów, którzy nakładają na swoje wykresy niepotrzebne wskaźniki. Zasadniczo jeśli dodajesz wskaźniki na wykres, to ukrywasz wtedy najważniejszą rzecz jaka powinna być analizowana, a mianowicie dane cenowe.

Analiza techniczna i price action idą ze sobą ramię w ramię

Wielu profesjonalnych traderów skupia się na price action jako ich głównej formie analizy technicznej. Robią tak, ponieważ wiedzą, że cena jest wiodącym wskaźnikiem tego, co może się wydarzyć w następnej kolejności.

Jak często zdarzało się, że widziałeś rynek, który porusza się w kierunku przeciwnym do oczekiwanego po wypuszczeniu jakiejś informacji prasowej? Bardzo prawdopodobne jest, że widoczne były silne wskazówki z price action prowadzące do tego, co z ceną może potencjalnie uczynić taki news. Cena często prowadzi do newsów czy danych fundamentalnych i mają one swoje odzwierciedlenie w akcji cenowej. Właśnie dlatego wielu traderów używa wyłącznie analizy technicznej, a także wielu z nich (włączając w to mnie) jest “czysto” technicznymi traderami, co oznacza, że przede wszystkim używamy akcji cenowej do podejmowania decyzji tradingowych.

Jest wiele powodów, dla których price action ma skłonność do kierowania newsami czy też innymi rynkowymi danymi. Duzi gracze na rynku czyli banki, czy też fundusze hedgingowe, które mogą naprawdę poruszyć rynkiem, posiadają dostęp do informacji i narzędzi, którego nie mają traderzy detaliczni tacy jak ty czy ja. Możemy czytać to co najwięksi gracze robią na rynku poprzez naukę handlu opartego o akcję cenową jaka pozostawia odcisk na wykresach. Nie musimy przy tym znać wszystkich “jak” i “dlaczego”. Wszystko co potrzebujemy wiedzieć to, CO oni robią. To z kolei możemy dostrzec poprzez analizę price action.

Strategię Niala Fullera możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie bez depozytu otrzymasz na start 30 euro.

Price action pozwala nam znajdować powtarzające się formacje, umieszczać zlecenia, zarządzać ryzykiem i zyskiem w bardzo prosty i logiczny sposób. Poprzez zwykłe używanie poziomów wsparcia i oporu, a także naturalnych danych cenowych na wykresie, możemy analizować i handlować na rynku z powodzeniem jeśli oczywiście wiemy, co robimy.

Poniżej znajdziesz kilka cytatów od legendarnych traderów na temat przewagi analizy technicznej nad fundamentalną:

Ciekawie ujął to Ed Seykota w książce Jacka Schwagera pt. “Czarodzieje Rynku”:

Czynniki fundamentalne, o których się dowiadujemy, zazwyczaj są bezużyteczne, ponieważ rynek zawarł je już w cenach. Czasem nazywam je funny-mentals (złośliwość kierowana pod adresem traderów fundamentalnych).

Jestem przede wszystkim traderem, który szuka trendów, kierując się czasem przeczuciami wynikającymi z ponad 20-letnich doświadczeń. Według mnie najważniejsze są po kolei: (1) długoterminowy trend; (2) aktualna formacja na wykresie; (3) wybór dobrego miejsca do kupna lub sprzedaży. To trzy podstawowe elementy mojego podejścia do rynku. Dopiero na dalekim czwartym miejscu znajdują się koncepcje fundamentalne i całkiem prawdopodobne, że w sumie kosztowały mnie one trochę pieniędzy.

Z kolei inny Czarodziej Rynku, Marty Schwartz powiedział:

Zawsze bawi mnie, gdy spotykam ludzi mówiących: “Nigdy nie spotkałem bogatego zwolennika analizy technicznej”. Uwielbiam to! Tyle w tym arogancji i bezsensu. Stosowałem analizę fundamentalną przez 9 lat, ale majątek zrobiłem jako technik.

Jak używać price action w analizie technicznej?

Price action uczy tradera jak analizować strukturę rynku, znajdować trendy, poziomy wsparcia i oporu, a także ogólnie “czytać” przypływy i odpływy rynku. Angażuje się w to oczywiście pewną dowolność i nie będę pierwszą osobą, która powie ci, że analiza techniczna to bardziej sztuka niż nauka. Jest jednak coś, co sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo i będziesz lepiej wyedukowany, a mianowicie są to: czas i praktyka.

Spójrzmy na kilka przykładów klasycznej analizy technicznej formacji price action…

Na poniższym wykresie zauważysz jak cena dobrze respektuje horyzontalne poziomy wsparcia i oporu. Nauka rysowania kluczowych poziomów wykresu jest bardzo ważną umiejętnością, którą każdy analityk techniczny musi opanować na wczesnym etapie swojej tradingowej kariery. Jest to również podstawowy aspekt w tradingu price action…

Od lewej: #1 - cena odbija na poziomie wsparcia; #2 - cena spada od oporu; #3 - cena odbija na poziomie wsparcia; #4 - cena spada pod wsparcie, które staje się teraz oporem.
Od lewej: #1 – cena odbija na poziomie wsparcia; #2 – cena spada od oporu; #3 – cena odbija na poziomie wsparcia; #4 – cena spada pod wsparcie, które staje się teraz oporem.

Poniżej widzimy ogromne ruchy, które często zapoczątkowane są na głównych szczytach i dnach rynku. Na wykresie widać podwójne dno, co jest ogólnie nazwą dwukrotnego testu poziomu, a następnie odbicia od niego. Możesz też zobaczyć potrójny szczyt, a więc trzykrotny test poziomu oporu jaki miał miejsce przed wyprzedażą. Ogólnie rzecz biorąc, formacje te bardzo silnie wskazują na zmianę trendu…

Od lewej: #1 - formacja podwójnego dna; #2 - formacja potrójnego szczytu.
Od lewej: #1 – formacja podwójnego dna; #2 – formacja potrójnego szczytu.

Na poniższym wykresie widzimy kilka formacji fałszywego wybicia jakie niedawno pojawiły się na GBPUSD. Kiedy widzimy fałszywe wybicie dołem przed wystrzałem w górę oznacza to, że wszystkie niedźwiedzie, które weszły na wybiciu zostały wyrzucone z rynku, co nazywane jest “pułapką na niedźwiedzie”. Jeśli natomiast fałszywe wybicie ma miejsce górą, byki zostają wyrzucone z rynku po odwróceniu w dół, mamy wtedy do czynienia z “pułapką na byki”. Zwróć na to uwagę szczególnie w okresach konsolidacji kiedy cena oscyluje pomiędzy kluczowym wsparciem, a oporem, tak jak na wykresie poniżej:

Od lewej: #1 - pułapka na niedźwiedzie; #2 - pułapka na byki
Od lewej: #1 – pułapka na niedźwiedzie; #2 – pułapka na byki

Kiedy połączymy sygnał price action taki jak pin bar tworzący fałszywe wybicie z kluczowym poziomem wykresu lub sygnał inside bar w silnym trendzie, mamy wtedy do naszej dyspozycji bardzo prosty sposób na transakcję o wysokim prawdopodobieństwie. Przykłady tych setupów widoczne są poniżej:

pasignals

Jak mogliśmy zobaczyć na powyższych przykładach, price action jest bardzo prostą, lecz niezwykle skuteczną formą analizy wykresów. Często powtarzam moim uczniom, że siła tkwi w prostocie. Trading jest wystarczająco trudny sam w sobie, dlatego też nie ma potrzeby czynić go jeszcze trudniejszym poprzez dokładanie masy wskaźników na wykresy. Wszystko czego potrzebujemy to surowe dane cenowe na wykresie.

Analiza price action pozwala nam rozpoznać okazję handlową o wysokim prawdopodobieństwie, łatwo zdefiniować stosunek ryzyka do zysku i wykonywać naszą analizę na koniec dnia. Ten sposób analizy technicznej uwalnia umysł od bałaganu i pozwala nam skupić się na czytaniu wykresów po prostu poprzez słuchanie “języka” rynku. Price action to także dane z pierwszej ręki, bez oglądania się w “lusterko wsteczne”, tak jak ma to miejsce w przypadku większość pozostałych metod analizy technicznej.

Bardziej szczegółowo zagadnienia omawiane w tym artykule wykładane są przez Niala Fullera na jego kursie, który prowadzony jest online w j. angielskim.


Oryginalny artykuł w języku angielskim znajdziesz na portalu Niala Fullera: LearnToTradeTheMarket.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here