Naga MarketsJak co tydzień, w piątek wieczorem komisja CFTC opublikowała najnowszy raport Commitment of Traders. Raporty CFTC dają nam wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade.

W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tabela przedstawiające aktualne pozycję na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowymTabela przedstawiające aktualne pozycję na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowym

Źródło: Opracowanie własne

Tabela przedstawiające aktualne pozycję na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku surowców

Tabela przedstawiające aktualne pozycję na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku surowców

Źródło: Opracowanie własne

– na rynku znajduje się coraz więcej pozycji długich lub krótkich. Zielona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji długich

– pozycje długie lub krótkie są zamykane. Czerwona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji krótkic

MACD – podawane jest dla USD, jako waluty kwotowanej np. JPY/USD, CAD/USD, EUR/USD

Najciekawsze instrumenty z punktu widzenia raportu COT

Z punktu widzenia raportów COT najciekawiej przedstawia się funt brytyjski oraz euro. Na pozostałych parach walutowych widać niezdecydowanie.

Euro

Od trzech tygodni fundusze lewarowane domykają swoje krótkie pozycję. Nic dziwnego, skoro euro potężnie wystrzeliło w górę. Można było się tego spodziewać, na co zwracaliśmy uwagę już kilka razy. W ostatnim czasie euro rosło ze względu na przesądzony wynik wyborów we Francji. Po zapoznaniu się z wynikiem czynnik ten przestał oddziaływać na rynek. Pomimo tego, że fundusze lewarowane zaczęły domykać krótkie pozycje na rzecz długich nie należy spodziewać się nadmiernych wzrostów.

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary – pozycje długie, żółte – pozycje krótkie , linia zielona – netto

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary - pozycje długie, żółte - pozycje krótkie , linia zielona - netto

Źródło Cme Group

Na chwile obecną fundusze lewarowane posiadają w swoich zasobach o 53 tysiące więcej krótkich pozycji niż długich. Aczkolwiek redukcja lub nawet wyjście powyżej poziomu 0 może być utrudnione. Patrząc historycznie, od kilkunastu miesięcy fundusze lewarowane w swoich portfelach utrzymywały ponad 20 tysięcy krótkich pozycji więcej niż długich. Właśnie z tego powodu wystrzał euro powinien być ograniczony.

Notowania EUR/USD, interwał dzienny

Notowania EUR/USD, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Na wykresie dziennym notowania wspięły się ponad poziom oporu 1.086-1.090, który jest teraz wsparciem broniącym dalsze wzrosty. Po pokonaniu tego poziomu byki otworzyły sobie drogę w okolicę poziomu 1.11. Niemniej jednak negatywnym czynnikiem dla euro może być sezonowość, bowiem większość miesięcy maj przez ostatnie 10 lat kończyło się na stracie względem USD.

Funt brytyjski

Kolejnym ciekawym instrumentem, który możemy należy jest funt szterling. Fundusze lewarowane oraz inwestycyjne od kilku tygodni zmieniają swoje niedźwiedzie nastawienie. W poprzednim tygodniu fundusze lewarowane zamknęły prawie 6 tysięcy krótkich pozycji oraz otworzyły 2 tysiące długich.

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary – pozycje długie, żółte – pozycje krótkie , linia zielona – netto

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary - pozycje długie, żółte - pozycje krótkie , linia zielona - netto

Źródło: Cme Group

Na wykresie dziennym po pokonaniu strefy oporu 1.27-1.28 byki otworzyły sobie drogę do poziomu 1.34, niemniej jednak należy pamiętać, że jest to długoterminowy cel kupujących, który nie zostanie osiągnięty w kilka dni.

Pomimo byczego nastawienia należy spodziewać się korekty, która może zejść w okolicę wcześniej wspomnianego oporu, który jest teraz wsparciem.

Notowania GBP/USD, interwał dzienny

Notowania GBP/USD, interwał dzienny

Źródło: Admiral MarketsConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here