Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “End-of-Year Trading Self-Analysis


Jak wiesz, obecny rok zbliża się ku końcowi. Oznacza to świetny czas na podsumowanie wyników tradingu z ostatniego roku oraz uczciwą ocenę tego, co poszło dobrze, a co źle.

Jako trader, lubię wziąć wolne na ostatni tydzień roku, bądź dwa. Nie handluje w tym czasie w ogóle. Zamiast tego, korzystam z tego czasu by spotkać się z rodziną, a także do refleksji na temat moich przeszłych wyników w tradingu. Staram się wtedy także ułożyć plan tradingu na kolejny roku. Wierzę, że podejście podobne do mojego będzie korzystne także dla innych traderów.

Oto kilka wskazówek, które pomogą ci zakończyć ten rok tradingowy z wysoką notą i dostaniesz solidny grunt, by być gotowym na nowe możliwości jakie zaoferuje rynek w przyszłym roku…

Daj sobie czas na refleksję nad wynikami w tradingu

Myślący człowiek, refleksja, zwątpienieUważam, że oderwanie się od rynku na tydzień lub dwa może być często “lekarstwem” dla tradera, którego potrzebuje, by uzupełnić swoją obiektywność i dzięki temu wrócić na właściwe tory. W końcu, jeśli ten rok odznaczył się ogromnymi emocjonalnymi wzlotami i upadkami na rynku jak również na twoim koncie handlowym (te rzeczy zazwyczaj idą w parze), nie ma nic lepszego od pozostania trochę czasu z dala od wykresów.

Kiedy masz trochę czasu, w którym nie analizujesz aktywnie rynku i nie zajmujesz się wyszukiwaniem transakcji, będziesz w dobrym stanie psychicznym, aby obiektywnie spojrzeć na swoje poczynania w poprzednim roku. Kluczem jest tu bycie uczciwym wobec samego siebie. Innymi słowy, należy zadać sobie kilka trudnych pytań i dać sobie kilka szczerych odpowiedzi na te pytania. Jeśli wyczyściłeś swoje konto w tym roku, przyjmij odpowiedzialność i zadaj sobie pytanie, czym było to spowodowane.

Łatwo jest obwiniać rynek, brokera albo też ‘wskazówki’ od jakiegoś internetowego ‘guru’. Najczęściej jednak jesteś pierwszą osobą, którą powinieneś obwiniać za własne straty, jednak dopóki sobie tego nie uświadomisz i się do tego nie przyznasz – nigdy nie ruszysz z miejsca i nie zaczniesz zarabiać na rynku.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Zadaj sobie trudne pytania, by udoskonalić własne osiągnięcia

To ćwiczenie pomoże ci odkryć co robiłeś źle w obecnym roku i co musisz zrobić, by poprawić swój trading w nowym roku. Chcę byś wziął długopis i kartkę i rzeczywiście to zrobił, inaczej to nie zadziała.

Odpowiedz na następujące pytania odnośnie twojego tradingu przez cały ubiegły rok, pamiętaj by być szczerym udzielając odpowiedzi.

• Jak często ulegałem overtradingowi? Czyli jak często brałem transakcje, które nie były oczywistymi setupami price action oraz nie wykazywały konfluencji?

• Jakie były interwały czasowe dla większości moich transakcji? Czy miałem dużo stratnych transakcji na niskich interwałach czasowych, gdzie pojawia się więcej ‘szumu’ i price action ma mniejsze znaczenie?

• Jak często niepotrzebnie ingerowałem w otwarte już transakcje powodując przy tym stratę?

• Zarządzałem odpowiednio ryzykiem w każdej transakcji czy doprowadzałem do przelewarowania mojego konta i zbytniej ekspozycji na ryzyko, powodując większe niż dopuszczalne starty?

• Czy trzymałem się mojej strategii / trading planu, czy tak właściwie, to tylko uprawiałem hazard na rynku?

• Czy mam w ogóle skuteczną strategię tradingową, którą powinienem mieć opanowaną?

To nie powinny być jedyne pytania jakie sobie zadasz, choć jest to dobry początek. Jeśli uważasz, że powinieneś, dodaj jakieś pytania, po prostu zrób to. Kiedy już będziesz miał(a) swoją listę pytań, wydrukuj je i wtedy napisz SZCZERE odpowiedzi pod każdym z nich. Zbierz swoje wszystkie odpowiedzi do kupy, a dzięki temu będziesz wiedział(a), co robiłeś nie tak w tradingu. Możesz z tego także uformować plan ataku na przyszły rok i zdecydować jak posuwać się do przodu bez popełniania wcześniejszych błędów.

Przygotowanie do tradingu w kolejnym roku

Jeśli szczerze odpowiedziałeś na powyższe pytania, wiesz już na czym się skupić w przyszłym roku, by poprawić swoje wyniki. Wielu ludzi interesuje się tradingiem z myślą, że to będzie coś co pozwoli im szybko osiągnąć cel. Jednak sukces w tradingu przychodzi zwykle w wyniku prób i błędów rozłożonych w czasie. W końcu po popełnieniu wystarczającej liczby błędów lub popełnianiu w kółko tych samych błędów – zrozumiesz co jest grane lub całkowicie zrezygnujesz. Tak ogólnie wygląda postęp w podróży każdej osoby, która chce zostać traderem.

Głównym założeniem tej końcoworocznej autoanalizy jest próba osiągnięcia postępu w tradingu przez wykonanie kilku prostych testów prób i błędów. “Czy moje podejście do tradingu dobrze sprawdziło się w tym roku? Jeśli nie, jak mogę to naprawić? Co zrobiłem dobrze, a co zrobiłem źle?

Jeśli jesteś jednym z tych, którzy zdecydowali się ‘wyciągnąć wnioski’ i nie poddawać, musisz słuchać co próbuje powiedzieć ci w tym oraz innych artykułach, ponieważ daje cie wgląd oraz wiedzę zdobytą w rezultacie mojej osobistej podróży tradingowej. W ciągu kilkunastu lat handlu na rynkach, doświadczyłem już dosłownie wszystkiego. Miałem wiele prób i błędów, z których wyciągnąłem naukę. Ten blog jest tego świadectwem i mam nadzieję, że korzystając z zawartych na nim lekcji, unikniesz niepotrzebnej utraty pieniędzy na rynku i skierujesz się na drogę do sukcesu w tradingu.

Dla większości nie jest to szybka i łatwa podróż, ale jeśli chcesz tego wystarczająco mocno, odniesiesz sukces jako trader. Wystarczy być uczciwym wobec siebie przy odpowiadaniu na ‘trudne pytania’, które omówiłem powyżej i nigdy nie przyjmować, że wiesz wszystko, ponieważ tak nie jest. Nikt nie trade’uje ‘wiedząc wszystko’, chodzi raczej o wybranie efektywnej strategii takiej jak choćby price action, bycie cierpliwym w trzymaniu się jej i nie uleganie overtradingowi oraz zbytniemu lewarowaniu swojego rachunku. Jeśli to zrobisz, twój tradingowy postęp w przyszłym roku będzie znacznie lepszy niż miało to miejsce w roku obecnym.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “End-of-Year Trading Self-Analysis


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here