Naga MarketsAnaliza poranna FX - 18.10.2013

18.10.2013, godz. 8:30

Te artykuły również Cię zainteresują
Znaczące osłabienie dolara i nowe szczyty w USA.

Jak do tej pory nie zobaczyliśmy realizacji zysków, której można było się spodziewać po osiągnięciu porozumienia w sprawie limitu zadłużenia w USA. Znacząco do większości walut  osłabił się dolar, a indeks S&P 500 zakończył wczorajszą sesję na historycznych szczytach. Widać, że rynki po odsunięciu zagrożenia niewypłacalności w USA, powróciły do rozgrywania kwestii ograniczania programu QE, co jak się obecnie wydaje odsunęło się w czasie, ze względu na możliwe konsekwencje „government shutdown” spowalniające widoczną poprawę w gospodarce Stanów Zjednoczonych. Wczorajszy odczyt z rynku pracy okazał się nieznacznie gorszy od oczekiwań, gdyż liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 358 tys., co również przyczyniło się do osłabiania się dolara. Odpowiedź na temat dalszych perspektyw programu QE 3 powinniśmy poznać w najbliższym tygodniu, kiedy to powracające do pracy instytucje federalne opublikują szereg odczytów z amerykańskiej gospodarki. Kolejne dobre dane poznaliśmy wczoraj z brytyjskiej gospodarki, która poczyna sobie w ostatnim okresie coraz lepiej. Widać, że podstawy wzrostu są obecnie silne i można oczekiwać, że w najbliższych kwartałach funt będzie pozostawał silny, szczególnie ze względu na możliwą zmianę polityki luzowania ilościowego przez Bank Anglii, który będzie musiał zwrócić uwagę na rosnącą inflację. Dobre odczyty nadeszły w nocy także z chińskiej gospodarki, gdzie PKB w III kwartale wzrosło o 7.8% zgodnie z oczekiwaniami analityków, co daje nadzieję na zrealizowanie oficjalnych prognoz na ten rok na poziomie 7.5%, a nawet przewyższenie tych oczekiwań. Poprawiające się sytuacja w Strefie Euro, która jest największym importerem z Chin powinny wspierać dalsza poprawę sytuacji w Państwie Środka, która powinna się rozprzestrzeniać również na Australię oraz Nową Zelandię. 

Analiza poranna FX - 18.10.2013

W dzisiejszym kalendarzu brak istotnych odczytów makroekonomicznych i warto zwrócić uwagę jedynie na wystąpienia publiczne członków FOMC, gdyż poznamy dziś szeroki przegląd stanowisk Evansa, Lackera, Dudleya oraz Steina, którzy z pewnością będą pytani o konsekwencje ostatnich wydarzeń dla gospodarki w USA. Kolejne spotkania zaplanowano w Niemczech, gdzie negocjacje koalicyjne wkraczają w kluczową fazę podziału resortów między SPD oraz CDU/CSU i pozytywne zakończenie togo procesu powinno wspierać euro.

Wczoraj udało się pokonać ostatni szczyt na EURUSD, na poziomie 1.3646 i dziś zobaczymy prawdopodobnie atak na strefę 1.3700-1.7320, gdzie znajdowały się maksima z początków roku. Obecny impet sugerowałby, że możliwe jest zawalczenie o ich wyłamanie i podążanie w stronę 1.3840 gdzie znajduje się 61.8 % zniesienia Fibo spadków z lat 2011-2012. Na razie jednak należy zaczekać na test 1.37, które powinno być silnie bronione przez posiadaczy krótkich pozycji. Pierwszym wsparciem obecnie będą okolice 1.3645, a dalej kluczowa strefa 1.3485-1.3460.

 —

Kamil Maliszewski, Dom Inwestycyjny BRE Banku, Zespół BRE FOREX ECN

 Analiza poranna FX - 18.10.2013Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here