Naga Marketsxm_logo1Sponsorem analiz dla początkujących jest broker XM.

Sprawdź ofertę XM oraz promocje dla klientów!

Formacja głowy z ramionami – tzw. RGR, budzi sporo emocji i kontrowersji w świecie traderów. Po pierwsze dlatego, że część traderów nie wierzy w skuteczność analizy technicznej, bądź kwestionuje ogólnie istnienie formacji. Inna duża grupa traderów z kolei bardzo luźno podchodzi do formacji.

A więc formacja opiera się na dwóch równych dołkach, dwóch wyższych szczytach i jednym niższym. Doktryna zaleca potwierdzanie formacji wolumenem, natomiast z racji tego, że na FX wolumeny są jedynie cząstkowe i nie mogą stanowić wiarygodnej przesłanki inwestycyjnej, dlatego musimy być dużo bardziej zdyscyplinowani w ocenie strony technicznej.


rgr_instrukcja

 

RGR powinien przede wszystkim składać się z dwóch (niemal) równych dołków. Wyższego szczytu (głowa) i ramion na (niemal) tym samym poziomie. Wiadomo, rynek to nie jest apteka. Istotne są też proporcje czasu formowania ramion i głowy, które najlepiej żeby były zbliżone. Czyli do oceny nie bierzemy dwóch znaczących szczytów i jakiejś lokalnej górki, która została utworzona w trakcie dużej fali spadkowej. Dołki w formacji RGR tworzą linię szyi, która lubi działać jako poziom S/R i z jednej strony może pojawić się próba obrony tego poziomu, a z drugiej strony mogą zostać umieszczone zlecenia stop. Również linia ramion oraz szczyt głowy będą poziomami wsparcia/oporu.

Co oznacza RGR? Formacja ta nie jest żadnym konkretnym sygnałem, jak wiele osób twierdzi, a jest to jedynie informacja o układzie dołków i szczytów. Równe dołki i niższy szczyt sugerują osłabnięcie jednej strony rynku i możliwość przejęcia inicjatywy przez drugą – np. popyt słabnie, a podaż zyskuje okazję do poprowadzenia akcji cenowej.

Umiejscowienie RGRa jest bardzo ważne. Jeśli widzimy wzorcową formację RGR wieńczącą falę trendu wzrostowego, to możemy spodziewać się, że nastąpi korekta. Czy sprzedajemy taką korektę? Absolutnie nie. Granie przeciw trendowi zawsze stawia nas w bardzo ryzykownej sytuacji, kiedy trend może zostać nagle kontynuowany. a potencjalny stosunek zysku do ryzyka będzie mocno ograniczony. Należy również pamiętać o zachowaniu równoważności formacji do fali, którą ona wieńczy – czyli malutki RGR raczej nie odwróci dużej fali wzrostowej, a co najwyżej skoryguje mniejszą falkę w jej obrębie.

Optymalnym zastosowaniem RGR, jak i innych tego typu formacji, wydaje się poszukiwanie ich w korekcie. Czyli, jeśli mamy trend wzrostowy, który jest aktualnie korygowany, to będziemy szukać odwróconej formacji kończącej korektę. Wtedy nasze szanse oraz RR są wyjątkowo korzystne. Poniżej dwa przykłady zastosowania tej formacji:

pocz_GBPUSDH4
Odwrócony RGR niezgodny z dominującym trendem -> zostaje zanegowany przez cenę.
pocz_EURUSDH4
RGR tworzący korektę trendu sygnalizuje kontynuację.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here