Naga Marketsxm_logo1

Sponsorem analiz dla początkujących jest broker XM.

Sprawdź ofertę XM oraz promocje dla klientów!

 Na wykresie H1 pary EUR/USD kurs dotarł do strefy oporu. Najprościej rzecz ujmując strefy SR (support/resistance) – są to poziomy lub obszary cenowe, gdzie kurs napotyka na zwiększoną podaży (opór) lub popyt (wsparcie).

Tak naprawdę pojęcie stref SR jest najważniejszą rzeczą w analizie technicznej. Warto czasem zwrócić uwagę na komentarze analityków w kanałach telewizyjnych, kiedy tłumaczą oni sytuację rynkową głównie za pomocą poziomów SR. Tak też jest w rzeczywistości, wybicie opory w górę często oznacza, że cena będzie rosła dalej do kolejnego poziomu oporu, a wybicie wsparcia w dół oznacza często dalsze spadki.
1Na wykresie EUR/USD można rozróżnić dwie zasadnicze strefy SR:

– globalne lub długoterminowe – to strefy zielone, umieszczone w skrajnych punktach.

– lokalne – czerwone strefy pomiędzy strefami globalnymi.

Strefy lokalne mają mniejsze znaczenie i często działają tylko na krótki okres tzn. 1 lub 2 odbicia. Strefy długoterminowe to najczęściej ważne dołki i szczyty, których wybicie zmienia obraz rynku na dłuższy okres.

Na EUR/USD cena napotyka właśnie na opór lokalny. Jeżeli uda się go pokonać to cena ma szansę wzrosnąć aż do linii trendu. Warto jednak rozgrywać strefy SR zgodnie z trendem. Na wykresie mamy wyraźny trend spadkowy, dlatego zagrania na odbicia od stref oporu mają większe prawdopodobieństwo sukcesu.

Najłatwiej rozgrywać strefy SR zgodnie z trendem, w wyraźnym układzie coraz niższych lub wyższych dołków i szczytów. Pokazuje to poniższy wykres:
2W trendzie spadkowym czekamy, aż cena dotrze do poziomu oporu, którym często jest poprzedni dołek. Zawsze gramy tylko zgodnie z trendem czyli w trendzie spadkowym nie interesują nas strefy wsparcia (jedynie do zamknięcia pozycji).

Strefom SR towarzyszy zjawisko dwubiegunowości (lub dwufunkvyjności). Oznacza ono, że strefa wsparcia po przebiciu w dół staje się automatycznie strefą oporu. Widać to na powyższym wykresie.

Kupno na wsparciu i sprzedaż na oporze pozwala bardzo dokładnie ustawić zlecenie SL. Wybicie strefy nie zawsze jednak oznacza dalszy ruch ceny w tm kierunku. Dość częstym zjawiskiem jest fałszywe wybicie stref SR, opowiem o tym w kolejnych odcinkach “Analizy dla początkujących”.

O sile stref SR świadczą:

  • mocniejsze strefy pochodzą z wyższych interwałów czasowych. Wsparcie na D1 ma większe znaczenie niż na M5.
  • im kurs więcej razy odbijał się od strefy, tym jest ona silniejsza
  • strefy dwubiegunowe, który były i wsparciem i oporem także mają większą moc niż strefy jednofunkcyjne
  • strefy globalne są ważniejsze niż strefy lokalne, wewnętrzne.

Zobacz także nasze artykuły edukacyjne dla początkujących:

Jak ustawiać zlecenie Stop Loss

W jaki sposób radzić sobie z fałszywymi przecięciami średnich kroczących

Otwieranie transakcji: Jedno kliknięcie czy decyzja pełna dylematów?

xm_logo1Powyższa analiza Forex jest jedną z cyklu analiz przygotowywanych przez Comparic we współpracy z XM. Pozostałe analizy można znalezć codziennie na stronie XM.

Polecamy założenie rachunku w XM lub wypróbowanie konta DEMO.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here