Naga MarketsNa rynku bitcoina (BTC) zostali tylko HODL-erzy, twierdzi GlassnodeRelatywnie niskie wykorzystanie przestrzeni blokowej sieci Bitcoina (BTC) było szeroko dyskutowane w ostatnim czasie, z argumentami po obu stronach, czy jest to byczy, niedźwiedzi, czy też niejasny sygnał dla cen samej kryptowaluty. Platforma analiz on-chain Glassnode dokładniej przygląda się tej kwestii w swoim najnowszym raporcie, a jego wyniki zostały zaprezentowane poniżej.

  • Wskaźniki on-chain dla sieci Bitcoina sugerują, że aktywność blockchainu zmniejsza się, a na rynku pozostali głównie HODL-erzy
  • Glassnode zastanawia się, czy Ci będą w stanie zapewnić BTC odpowiednie wsparcie przy próbie popytowego odbicia
  • Dane pokrywają się z tymi, które obserwowano między innymi w trakcie rynku niedźwiedzia na bitcoinie w 2018 roku
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bitcoin. W grze pozostali tylko HODL-erzy BTC

Bycze argumenty sugerują, że spadek wykorzystania sieci Blockchain BTC to wynik rosnącej adopcji wydajnych technik transakcyjnych, takich jak SegWit, grupowanie transakcji i wykorzystanie Lightning Network.Niedźwiedzie twierdzą natomiast, że pięćdziesięcioprocentowa korekta w maju spowodowała wyrzucenie z rynku wielu inwestorów detalicznych i traderów, a tym samym zainteresowanie protokołem naturalnie spadło od początku 2021 roku.

– Najbardziej prawdopodobne jest to, że oba te scenariusze są obecnie rozgrywane – twierdzi Glassnode.

Poniższy wykres pokazuje, że liczba transakcji rzeczywiście spadła od maja, powracając do stanu, który można uznać za „niedźwiedzi kanał aktywności on-chain”. Wyższa liczba transakcji jest charakterystyczna dla warunków sprzyjających hossie, ponieważ nowi uczestnicy gromadzą się w sieci, a popyt na przestrzeń blokową odpowiednio wzrasta. I odwrotnie, niższy popyt na transakcje może sygnalizować, że mniej uczestników rynku jest aktywnych, a ich zainteresowanie aktywem spada.

Liczby transakcji znajdują się obecnie na poziomie około 175-200 tys. dziennie i są podobne do poziomów obserwowanych w 2018 roku podczas rynku niedźwiedzia.

Na rynku bitcoina (BTC) zostali tylko HODL-erzy, twierdzi Glassnode
Bitcoin i dzienna liczba transakcji. Źródło: Glassnode

Ponieważ giełdy coraz częściej wdrażają techniki transaction batching (przetwarzanie wielu wypłat klientów w ramach jednej transakcji), same wartości liczby transakcji mogą być mylące. Dlatego też warto ocenić liczbę aktywnych podmiotów on-chain.

Jak zauważa jednak Glassnode, w tym przypadku podobny jest bardzo podobny schemat, co przemawia za bardziej niedźwiedzią tezą zmniejszonego uczestnictwa. To dodaje słuszności stwierdzeniu, że rynek może być zdominowany przez HODL-erów i długoterminowych inwestorów, z mniejszym udziałem nowych uczestników i spekulantów detalicznych.

invest
Na rynku bitcoina (BTC) zostali tylko HODL-erzy, twierdzi Glassnode
Liczba aktywnych podmiotów w sieci Bitcoin. Źródło: Glassnode

Można to potwierdzić patrząc na wskaźnik Entities Net Growth, który opisuje różnicę pomiędzy nowymi uczestnikami łańcucha (posiadającymi nowe monety), a tymi, którzy opuszczają sieć (wydając wszystkie swoje monety).

– Z każdym cyklem rynkowym możemy zobaczyć rosnącą „wartość podłogi” nowych podmiotów. Opisuje to bitcoin docierający do szerszego grona odbiorców w czasie, oraz wielkość konsekwentnie kupującej bazy HODL-erów. Możemy również zobaczyć, że rynki byka doświadczają gwałtownego wzrostu nowych uczestników, co zwalnia po realizacji szczytu – wyjaśnia Glassnode.

Obecny rynek powrócił do górnej granicy bazowego rynku niedźwiedzia z lat 2018-20, z około 13 tys. nowych podmiotów dziennie.

Na rynku bitcoina (BTC) zostali tylko HODL-erzy, twierdzi Glassnode
Wzrost liczby podmiotów netto w sieci BTC. Źródło: Glassnode

Wniosek, który można z tego wyciągnąć jest taki, że istnieje duże prawdopodobieństwo zdominowania obecnego rynku przez długoterminowych posiadaczy akumulujących bitcoina na lokalnych dołkach. Pytanie stawiane przez Glassnode brzmi jednak, czy są oni utrzymać linię obrony i zapewnić wystarczające wsparcie kupującym.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

W sieci Bitcoin spada liczba podmiotów „w zysku”

Patrząc na procent podmiotów z zyskiem, można poczynić kolejne obserwacje:

  • Około 9,6% podmiotów posiada monety, które zostały kupione w sierpniu i wrześniu, a teraz są pod kreską (trzymane z niezrealizowaną stratą). Stanowi to 58% cofnięcia od sierpniowego maksimum, co sugeruje, że spora liczba kupujących z okresu maj-lipiec zrealizowała zyski po drodze.
  • Ten układ jest niezwykle podobny do lipcowo-październikowego odreagowania po wyprzedaży z marca 2020.
Na rynku bitcoina (BTC) zostali tylko HODL-erzy, twierdzi Glassnode
Liczba podmiotów znajdujących się w zysku. Wartość zmniejszyła się od lokalnych szczytów o niemal 10%. Źródło: Glassnode

Schemat odreagowania widać również na krótkoterminowym wykresie wskaźnika Holder MVRV (pokazuje stosunek kapitalizacji rynkowej bitcoina do zrealizowanej kapitalizacji). Jego wartość znajduje się na poziomie 1,0, kiedy cena jest równa bazie kosztowej krótkoterminowych posiadaczy (STH). Po kapitulacji (MVRV poniżej 1,0) i rajdzie ulgi (MVRV powyżej 1,0), posiadacze STH, którzy gromadzili środki w drodze do góry, testują swoje przekonanie co do utrzymania pozycji.

Na rynku bitcoina (BTC) zostali tylko HODL-erzy, twierdzi Glassnode
Wskaźnik MVRV ponownie znajduje się powyżej wartości 1,0. Źródło: Glassnode

Ceny powróciły do bazy kosztowej posiadaczy krótkoterminowych. Biorąc pod uwagę, że zdaniem Glassnode, około 58% z nich jest pod kreską, kluczowym pytaniem jest, czy kupujący z sierpnia i września sprzedadzą swoje monety ze stratą i spowodują spadek cen. Kolejne pytanie brzmi: czy HODL-erzy, którzy pozostali, mogą zapewnić wystarczające wsparcie stronie kupującej, jeśli tak się stanie?

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gielda forum | kurs lewa w kantorach | kurs akcji lotos | forex | gpw mercator | pkobp gpw | kryptowaluty informacje |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułKurs dolara urośnie wobec jena. Danske prognozuje poziom 112 JPY w perspektywie roku
Następny artykułNajlepszy blog dla Polaków w UK. Porady finansowe specjalnie dla Ciebie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here