Naga MarketsGdy bitcoin (BTC) osiągał rekordowe wartości niemal 65 tys. dol. na rynku kontraktów terminowych zgromadzono 27,5 mld dol. w lewarowanych pozycjach (z dźwignią). Obecnie wartość ta odbija od lokalnych dołków o 45% i wynosi 18 mld dol. (najwięcej od początku września, a wcześniej od maja), a zespół analityczny Glassnode zadaje pytanie, czy rynkowi grozi long squeeze, czyli wyciskanie długich pozycji.

  • Analiza on-chain przeprowadzona przez Glassnode sprawdza na ile wycenia bitcoina rynek kontraktów terminowych oraz jakie jest nastawienie traderów opcyjnych
  • Stopa bazowa dla kontraktów wieczystych (perpetual) osiąga najwyższe poziomy od początku września, kiedy miejsce miała spora ilość likwidacji pozycji lewarowanych i mocniejszy ruch w dół cen spot na rynku BTC
  • Glassnode jest jednak zdania, że wzrost zainteresowania lewarowanymi pozycjami idzie na razie w parze za wzrostem aktywności sieci, więc rynek nie powinien być jeszcze nadmiernie spekulacyjny
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Rynek futures wycenia bitcoina na 60 tys. dol. pod koniec roku

Pozytywne nastroje i bycza akcja cenowa zaczęły znajdować odzwierciedlenie na rynkach instrumentów pochodnych, gdzie obserwujemy rosnącą ilość otwartych pozycji, silne contango (gdy cena future jest wyższa niż cena spot) na rynkach kontraktów terminowych i rosnące stopy finansowania swapów wieczystych.Otwarte zainteresowanie kontraktami futures wzrosło o 5,6 mld dol. (+45%) od dołków obserwowanych we wrześniu. Warto zwrócić uwagę, że wielkość otwartych pozycji jest podobna do tej z początku września i połowy maja, które poprzedzały znaczące wyciskanie długich pozycji (long squeeze).

Analiza on-chain. Czy bitcoin (BTC) może być narażony na long squeeze?
Liczba pozycji na rynku kontraktów terminowych BTC. Wartość wzrosła do poziomu 18 mln dol. Źródło: Glassnode

Ceny futures można również zaobserwować w strukturze terminowej kontraktów, gdzie zakresy cen konsensusu na giełdach są zaznaczone na niebiesko. Do końca roku, traderzy na większości giełd (z wyjątkiem Huobi) wyceniają bitcoina na około 58,5 tys. dol. (12,4% annualizowanej premii). Traderzy na FTX i Huobi są obecnie wyjątkami dla marca 2022, handlując odpowiednio z premią 800 dolarów i dyskontem 3,1 tys. dolarów, do konsensusu ceny około 60,1 tys. dolarów – komentuje Glassnode.

Analiza on-chain. Czy bitcoin (BTC) może być narażony na long squeeze?
Struktura zapadalności terminów na rynku bitcoin futures. Źródło: Glassnode

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Instrumenty pochodne z byczym nastawieniem. Ryzyko long squeeze’u?

3-miesięczna, annualizowana baza kontraktów futures również rosła przez cały październik, wzrastając w ubiegłym tygodniu o +12,4%. Maj-lipiec był szczególnie niedźwiedzim okresem, w którym rynki futures wyceniały tylko +2% do +5% annualizowanej premii za 3 miesiące.

Premia pod koniec września powróciła do dołka +5% i towarzyszyła stosunkowo niedźwiedzim nastrojom. Jednakże, tak niska baza dla kontraktów terminowych okazała się być silnym wskaźnikiem dla kontr-trendu w 2020 i 2021 roku.

invest
Analiza on-chain. Czy bitcoin (BTC) może być narażony na long squeeze?
3-miesięczna, annualizowana baza kontraktów futures. Źródło: Glassnode

Rynki swapów wieczystych (perpeutal swaps) również stają się coraz bardziej bycze, ze stawkami finansowania pomiędzy +0,01% a +0,02% na wszystkich giełdach. W momencie pisania tego tekstu, stopy finansowania spadają w kierunku dolnej granicy zakresu, co sugeruje, że być może inwestorzy przyjmują dźwignię finansową, jednak w bardziej kontrolowany sposób niż w poprzednich okresach.

Jednakże, prawdopodobieństwo krótkoterminowej zmienności prowadzącej do long squeeze’u wzrasta wraz z podwyższonymi stopami finansowania i rosnącą ilością pozycji oraz stanowi ryzyko, na które należy zwrócić uwagę, komentuje Glassnode.

Na rynku bitcoina (BTC) zostali tylko HODL-erzy, twierdzi Glassnode
Stopa finansowania swapów wieczystych na rynku bitcoina. Wartość jest wysoka, co zwiększa ryzyko „wyciskania długich pozycji”. Źródło: Glassnode.

Rynek opcji na bitcoina również z rosnącą wartości pozycji

– Na zakończenie przyjrzymy się rynkom opcji, na których również obserwujemy wzrost pozycji, które do tej pory w październiku zwiększyły wartości o 3,6 mld dol. (+64%). Rynki opcji nadal stanowią stosunkowo niewielką część wolumenu handlu, jednak ich wzrost odzwierciedla dojrzałość rynku, zapewniając nowe możliwości zabezpieczenia ryzyka, narzędzia dla górników i traderów do przechwytywania premii za zmienność oraz mechanizmy do spekulacji cenowych – twierdzi Glassnode.

Analiza on-chain. Czy bitcoin (BTC) może być narażony na long squeeze?
Wartość środków zgromadzonych w opcjach na bitcoina najwyższa od maja bieżącego roku. Źródło: Glassnode

Nierzadko na rynkach instrumentów pochodnych obserwuje się napływ nowych środków, premii futures oraz pozytywnych stóp finansowania wraz z pozytywną akcją cenową. Chociaż zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia wyciskania długich pozycji, należy to rozpatrywać w połączeniu z czynnikami fundamentalnymi obserwowanymi na rynkach spot i on-chain, aby uzyskać całościowy obraz sytuacji.

Glassnode widzi, że pod wieloma względami obecna akcja cenowa jest wspierana przez bardzo zdrowe trendy akumulacji, HODL-ing oraz wzrost aktywności on-chain i wykorzystania sieci BTC. Sugeruje jednak, żeby inwestorzy nie ignorowali potencjalnego wyciskania długich pozycji.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs liry tureckiej | bitcoin informacje | notowania dolara | kurs jsw | kurs korony szwedzkiej kantor | cdr akcje wykres | dino akcje |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here