Naga MarketsAnaliza on-chain. Bitcoin i Ethereum z rekordową wartością wskaźnika zrealizowanej cenyFirma analityczna on-chain Glassnode poinformowała w środę popołudniu, że zarówno wskaźnik zrealizowanej ceny dla bitcoina (BTC), jak i dla ethereum (ETH) osiągnęły historyczne maksima. W przypadku najstarszej kryptowaluty jest to poziom 22 387,67 dol., natomiast dla drugiej pod względem kapitalizacji 1531,90 dol.

  • Wskaźnik zrealizowanej ceny to wartość zrealizowanej kapitalizacji podzielona przez obecną rynkową podaż
  • Zrealizowana kapitalizacja to natomiast alternatywny sposób mierzenia wartości kryptowaluty bazujący na cenach ostatniej aktywności monet
  • Jak twierdzi Glassnode, jest to bardzo ważny wskaźnik do szacowania prawdziwej wagi ekonomicznej kryptowaluty

Zrealizowana cena bitcoina i ethereum osiągnęły historyczne maksima

Glassnode zajmuje się śledzeniem aktywności kryptowalut w ramach swoich blockchainów (tzw. analiza on-chain, „na łańcuchu), wyciągając na tej podstawie wnioski pozwalające prognozować jak zmieniać będzie się cena w przyszłości.Jednym z takich wskaźników jest wartość zrealizowanej ceny, która zarówno dla bitcoina, jak i dla ethereum osiągnęła historyczne maksima:

Wartość zrealizowanej ceny dla BTC to poziom 22 387,67 dol., natomiast dla ETH 1531,90 dol.:

Aby zrozumieć czym jest wskaźnik zrealizowanej ceny (będący wypadkową zrealizowanej kapitalizacji podzielonej przez podaż), należy zrozumieć najpierw czym jest „realized cap”, czyli zrealizowana kapitalizacja. Glassnode tłumaczy to w tym miejscu:

„Zrealizowana kapitalizacja (realized cap) jest odmianą kapitalizacji rynkowej, która wycenia każdą UTXO w oparciu o cenę, kiedy została ona ostatnio przeniesiona, w przeciwieństwie do jej obecnej wartości. Jako taki, reprezentuje on zrealizowaną wartość wszystkich monet w sieci, w przeciwieństwie do ich wartości rynkowej.

Realized cap redukuje wpływ utraconych i długo nieaktywnych monet oraz waży monety zgodnie z ich rzeczywistą obecnością w gospodarce danego łańcucha. Kiedy moneta, która była ostatnio przemieszczana po znacznie niższej cenie, zostanie wydana, spowoduje to ponowną wycenę monet do aktualnej ceny, a tym samym zwiększy realizowany cap o odpowiednią kwotę. Analogicznie, jeśli moneta zostanie wydana po cenie niższej niż ta, po której była ostatnio przemieszczana, spowoduje to przewartościowanie jej na tańszą cenę i odpowiedni spadek wartości zrealizowanego cap.

Biorąc pod uwagę, że zrealizowana kapitalizacja wycenia każdą monetę w momencie ostatniego ruchu, można uznać, że jest to wskaźnik zastępczy dla wartości “przechowywanej” lub “zapisanej” w aktywach. Metryka ta może być zatem uważana za szacunek zagregowanej podstawy kosztów dla sieci i czyni ją punktem odniesienia dla tworzenia dodatkowych wskaźników”

Obserwowany obecnie wzrost realizowanej kapitalizacji oznacza, że ostatnio wydane monety były kupowane po niższych cenach niż obecne wartości. W wyniku tej akcji ich cena wzrośnie, a zrealizowana kapitalizacja zwiększy się o ilość monet pomnożoną przez różnicę między ostatnią ceną a ceną bieżącą.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dzisiejszy kurs euro | średni kurs jena | playway kurs | cena akcji pko | kantorowy kurs dolara | nasdaq akcje | kurs jena nbp |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here