Naga MarketsWedług poniższego schematu przedstawimy najważniejsze czynniki fundamentalne, który wpływają na siłę australijskiej waluty:

 1. Krótka charakterystyka gospodarki australijskiej
 2. Porównanie indeksu metali CRB na tle pary walutowej AUD/USD
 3. Porównanie notowań żelaza oraz dolara australijskiego
 4. Stopy procentowe, a kurs waluty AUD/USD
 5. Raporty CFTC
 6. Oczekiwania co do przyszłej stopy procentowej
 7. Jakie warunki fundamentalne sprzyjają dolarowi australijskiemu
 1. Krótka Charakterystyka gospodarki

Australia obfituje we wszelkiego rodzaju bogactwa naturalne, znaczne ilości produktów rolnych, surowców mineralnych, metali oraz paliw, które w większości przeznaczone są na eksport. Obecnie kraj ten należy do jednych z największych eksporterów na świecie. Poniżej został zaprezentowany graf przedstawiający eksport Australii według sektorów.

zxyŹródło: Thomson Reuters , Admiral Markets

Powyższy schemat wskazuje na to, że gospodarka australijska jest gospodarką surowcową.  Największym udziałem w całkowitym eksporcie stanowią metale (ruda żelaza 26% , złoto 8,1% oraz inne), dlatego w analizie waluty tego kraju należy szczególną uwagę zwrócić na te surowce.

 1. Porównanie indeksu metali CRB na tle pary walutowej AUD/USD

AUDUSD korelacje - Indeks metali CRB na tle notowań AUDUSD

Indeks CRB metali (jest to najpopularniejszy indeks cen surowców wydobywczych wśród inwestorów na świecie) reprezentuje sektor wydobywczy. Jak widać na powyższym wykresie korelacja pomiędzy indeksem CRB, a parą walutową AUD/USD jest bardzo duża. Przez ostatnie kilka tygodni indeks reprezentujący metale w dalszym ciągu spadał, natomiast dolar australijski za nim nie podążał. Należy zatem przyjrzeć się bliżej pojedynczym surowcom. Na siłę dolara amerykańskiego powinny mieć wpływ ceny rudy żelaza, ponieważ eksport tego surowca odpowiada za 26% całkowitego eksportu Australii.

 1. Porównanie notowań żelaza oraz dolara australijskiego

AUDUSD korelacje - Żelazo na tle notowań AUDUSD

Dolar australijski w ostatnim czasie jest niemal idealnie skorelowany z rudą żelaza. Zmiana trendu spadkowego na wzrostowy może nastąpić dopiero po zmianie trendu na rudzie żelaza. Wzrost ceny głównego surowca eksportowanego przez Australie spowoduje wzrost zatrudnienia, wzrost PKB oraz poprawę nastrojów konsumenckich.

 1. Stopy procentowe, a kurs waluty AUD/USD

Australijska waluta często wykorzystywana jest w strategiach długoterminowych, polegających na carry tradingu. Carry trading bazuje na nabywaniu waluty o wyższym oprocentowaniu za walutą o niższym oprocentowaniu. Zmianę stóp procentowych w Australii przedstawia wykres poniżej.

Australia - Stopy procentowe na tle AUDUSD[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]

Sprawdź, jak parkiety i waluty na całym świecie reagują na dane makroekonomiczne i jakie dane mogą zatrząść notowaniami.

[/pullquote]

 

Od 2009 do 2011 roku stopy procentowe w Australii były podwyższane, natomiast w
Stanach Zjednoczonych cały czas znajdowały się na rekordowo niskim poziomie (szary obszar na wykresie). Dlatego był to dobry moment na zajęcie długiej pozycji, gdyż para walutowa z poziomu 0,6 urosła do poziomu 1,1. Przez niespełna 3 lata była to zmiana o ponad 5000 pipsów. Czy tym razem będzie tak samo?

Natomiast od 2012 roku stopy procentowe w Australii spadały, jednak dolar australijski cały czas utrzymywał swój poziom, załamał się dopiero po spadku cen surowców. Dlaczego pomimo spadku stóp procentowych każdy trzymał walutę australijską? Ponieważ w dalszym ciągu oprocentowanie waluty AUD było wyższe niż USD oraz ceny surowców były wysokie.

 1. Raporty CFTC

Raporty CFTC są przygotowywane przez Commodity Futures Trading Commission w Stanach Zjednoczonych. CFTC wymaga od uczestników rynku raportowania wszystkich swoich transakcji powyżej określonych limitów. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest dopuszczalne.

 CFTCŹródło: Thomson Reuters

Według danych z Reutersa oraz raportów CFTC wynika, że traderzy instytucjonalni, zarządzający funduszami inwestycyjnymi oraz hedgingowymi powoli otwierają więcej długich pozycji, może to świadczyć o przyszłej zmianie trendu. 

 1. Oczekiwania co do przyszłej stopy procentowej

Oczekiwania dot. stóp procentowych

Na podstawie kontraktów terminowych na stopę procentową rynek w dalszym ciągu prognozuje spadek stóp procentowych w Australii, tym samym oznacza to, że strategie typu carry trade nie zostaną wdrożone w najbliższym czasie. Dopiero po zmianie oczekiwań na przyszłą stopę procentową możemy liczyć na zmianę trendu spadkowego. Rynek oczekuje niespełna dwóch obniżek stóp procentowych w 2016 roku.

 1. Jakie warunki fundamentalne sprzyjają dolarowi australijskiemu?

Najlepsze warunki fundamentalne, które spowodują wzrost na wartości dolara australijskiego to:

 • trend wzrostowy na surowcach, szczególnie na rudzie żelaza
 • pozytywne oczekiwania dot. przyszłych stóp procentowych
 • wzrost stóp procentowych
 • dodatnie pozycje netto dużych graczy


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

3 KOMENTARZE

 1. Nie ma profeski
  kangur własnie zaczął tworzenie szczytu ma 3 wzrosty przed sobą i sie zwali z poz pow 0.74 na pon 0.62 dopiero wtedy mozna łapac kangura stad ma wzrosty trwałe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here