Naga Marketswykres kreskówkaWeekend to doskonały moment, by na spokojnie przyjrzeć się wykresom oraz kalendarzowi, podsumować wydarzenia i stworzyć sobie prognozy na nowy tydzień.

Jak analizować wiele interwałów?

Wielu traderów uważa jednak, że skoro tradują na interwale 1-godzinnym, czy 15-minutowym, to im nie jest potrzebna taka “odległa” analiza czy informacje o wydarzeniach makro/fundamentalnych. Nic bardziej mylnego.

W dalszej części tego artykułu postaram się uzasadnić, dlaczego jest to tak samo ważne dla daytraderów, co dla innych traderów. Wszak cena którą tradujemy i rynki po których się poruszamy są tymi samymi bez względu na interwał czasowy, który jest jedynie sposobem uporządkowania informacji w czasie. Jednakże informacja jest wciąż ta sama. A więc nie ważne, czy pracujemy na wykresach M1, M15, H1, H4, czy D1 – pracujemy na tej samej cenie poruszającej się w ten sam sposób i z taką samą dynamiką.

Jeśli jednak ograniczymy się do M1 czy M5, praktycznie pozbawimy się dostępu ogromu szalenie ważnych informacji. Wprawdzie cena będzie ta sama, instrument ten sam, ale horyzont czasowy już zupełnie inny – a więc zakres informacji. Kiedy zwiększamy zakres informacji, to odbywa się to kosztem jej szczegółowości, jednak pamiętać należy, że zbytnia szczegółowość bardziej przeszkadza niż pomaga – określa się to mianem szumu.

Artykuł o rodzajach wykresów: Świeczki, słupki, linia, a może Renko? Który rodzaj wykresu jest najlepszy?

art_USDJPYWeekly_1
Duży obraz.

Powyżej widzimy wykres tygodniowy. Zobaczmy teraz, jak kształtują się świece dzienne w trakcie takich tygodni wzrostowych.

art_USDJPYDaily_3
Wzrostowe tygodnie = wzrostowe dni.

Jak widzimy na przykładzie, jeśli tydzień jest wzrostowy, to prawdopodobnie większość dni składających się nań albo będzie wzrostowa, albo większość ticków będzie wzrostowa, a dni przeciwne powinny być cokolwiek krótsze. Zatem nawet tradując intraday, w którą stronę (teoretycznie) będzie nam łatwiej? Oczywiście może się zdarzyć, że na M5 czy H1 znajdziemy opór, od którego zagramy jeden czy dwa zyskowne trade’y przeciw dużemu trendowi, tak jak w ruletce zdarza się ludziom wygrywać mimo ujemnej wartości oczekiwanej. Jednakże w długim terminie wygrywa ten, kto ma wartość oczekiwaną po swojej stronie. Celem tradera wszak nie powinien być zarobek jutro, a zysk w tym roku i w przyszłym i 5 lat naprzód aż do końca świata (jakkolwiek absurdalnie by to nie brzmiało).

Zobacz także: Graal Forexu czy prosty system? Co jest najważniejsze w tradingu?

art_USDJPYM30_4

W związku z powyższym, warto przejrzeć sobie interwał tygodniowy w weekend (kiedy mamy pozamykane już świece tygodniowe) na interesujących nas instrumentach i przygotować potencjalne scenariusze, które będą dla nas dobrą wskazówką i punktem odniesienia dla bieżącej sytuacji, gdy siądziemy już przed wykresami tętniącymi życiem z zamiarem otwarcia pozycji. Jeśli weźmiemy pod uwagę większy obraz, łatwiej dostrzeżemy dominujący trend – o ile takowy istnieje w danej chwili na danym instrumencie.

Zauważymy też, jak kształtują się określone tygodnie i na co możemy liczyć w kolejnym tygodniu. Ponadto, na wyższym interwale możemy dostrzec kluczowe w średnim terminie poziomy, które z dużym prawdopodobieństwem będą miały wyraźny wpływ na cenę, także tę na małych interwałach. Dla przykładu weźmy parę USD/JPY, która już na pierwszy rzut oka znajduje się w silnym trendzie wzrostowym, znacznie powyżej poprzedniego ‘wyższego szczytu’. W związku z powyższym z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się kolejnej świecy wzrostowej lub, co potraktujemy jako wariant B, pinbara w postaci spadającej gwiazdy, jeśli obecna fala wzrostowa osłabnie – jak wspomniałem, jesteśmy już wyraźnie ponad poprzednim szczytem.

art_USDJPYWeekly_2b
Warianty A i B, jak prawdopodobnie będzie wyglądała kolejna świeca tygodniowa.

Dalsza część tekstu na kolejnej stronieConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here