Naga MarketsW dzisiejszej analizie szybki przegląd tego, co działo się w ostatnich tygodniach na polskich indeksach giełdowych. Pod lupę weźmiemy WIG20, mWIG40 oraz sWIG80. Zapraszam do opiniowania i komentowania.

WIG20

Indeks blue chipów spisuje się ostatnio dość przeciętnie, żeby nie pisać – słabo. Od początku roku trwa bardzo silna korekta wzrostów rozpoczętych na przełomie 2016 i 2017 roku. Na wykresie miesięcznym łatwo da się zauważyć potencjalny poziom zatrzymania się korekty. Jest to obszar 2000-2080 punktów. Cena reagowała tam kilkukrotnie: w 2016 roku, w 2012, w 2011, a nawet w 2005 roku dokonując krótkiej korekty wzrostów. Poziom ten jest dodatkowo istotny ze względu na okrągłą liczbę 2000 punktów. Pamiętajmy, że cena do odwzorowanie zachowania inwestorów na rynku, a zachowanie to nic innego jak psychologia.

Na wykresie w interwale tygodniowym wyznaczyliśmy linię trendu opartą o dwa ostatnie dołki oraz poziomy Fibonacciego. Chcąc nie chcąc, trzeba przyznać że obszar pomiędzy 2000, a 2100 punktów może być trudny do pokonania przez sprzedających. Zbiega się tam bardzo dużo poziomów technicznych, z których korzystają nie tylko inwestorzy, ale także krótko- i średnioterminowi spekulanci. W naszej opinii obecnie warto zabezpieczyć zyski opcjami put, a przy poziomach 2000 punktów szukać potencjalnych okazji do kupna spółek z W20.

mWIG40

Jest to chyba najmocniejszy indeks z analizowanych. Cena „Misiów” wprawdzie maleje, ale nie są to tak spektakularne spadki jak w przypadku W20, czy sWIG80. Wyznaczony długoterminowy trend wzrostowy pokazuje, że cena ma jeszcze trochę miejsca do osuwania się. Nastawienie na misiach jest w tej chwili negatywne, ale po wakacjach sentyment powinien się zmienić. Nie sądzimy, aby cena spadła do poziomu poniżej 4200 punktów

sWIG80

Indeks „maluchów” bardzo mocno zaskakuje. Ostatnie wsparcie zostało przebite i to w dodatku na dość sporym wolumenie. W takiej sytuacji nie ma innego wyjścia jak dalsze spadki przynajmniej w okolice 12750 punktów. Jeżeli w tym miejscu nie pojawi się siła popytowa to droga otwarta do poziomu 12000 punktów. Sentyment prospadkowy podkreśla średnia krocząca, która wyznacza kierunek południowy. Obserwujemy bardzo wnikliwie ten indeks, ponieważ są w jego składzie bardzo ciekawe spółki, które mogą stanowić wspaniałą okazję do zakupu po tak atrakcyjnych cenach.

Podsumowania zdań kilka

Najbliższe 2 miesiące na GPW powinny przynieść dalsze spadki. Potęgować spadki mogą niepokoje związane ze strefą Euro, kończącym się dodrukiem pieniądza przez EBC, skokiem rentowności długu Włoch, a także odpływ inwestorów ze względu na okres wakacyjny i ich powrót na przełomie września i października. Uważamy, że warto zabezpieczyć pozycje np. opcjami put na najbliższe kilka miesięcy, a także obserwować poszczególne indeksy, w których zamierzamy dokonać zakupu (w postaci spółek). Zakup w okolicach linii trendu wzrostowego może przynieść bardzo wysokie stopy zwrotu na silnych fundamentalnie papierach.

Krzysztof Strauchmann
www.pieniadzenagieldzie.plConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here