whitebit

W ciągu ostatnich dwóch tygodni kurs GBPCAD poruszał się w trendzie wzrostowym kilkukrotnie testując poziomy wsparcia i oporu wyznaczone przez szeroko zarysowany kanał zwyżkujący. Ostatecznie GBPUSD odnalazł opór na poziomie 1.61057 (wyznaczony przez górną krawędź długookresowego klina zniżkującego) i kieruje się obecnie do środka kanału. Ze względu na fakt, iż wskazania analizy technicznej nie dają jednoznacznych odczytów, o kierunku, w którym podąży dziś kurs GBPCAD zadecydują najprawdopodobniej dzisiejsze dane.

Pomimo tymczasowej, gwałtownej aprecjacji dolara australijskiego względem funta spowodowanej nadspodziewanie dużymi zagranicznymi zakupami kanadyjskich papierów wartościowych (17-12-2012) sentyment rynkowy ostatecznie przeważył na korzyść funta. Sentyment ów został dodatkowo podtrzymany faktem, iż pomimo wyższego niż oczekiwano odczytu inflacji konsumenckiej, MPC władze Banku Anglii zadecydowały o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

Z dzisiejszych „market movers”, tj. informacji nie pozostających bez wpływu na wartość analizowanego instrumentu, warto zwrócić uwagę na bilans obrotów bieżących w Wielkiej Brytanii. Ekonomiści spodziewają się deficytu na poziomie 14.1 mld GBP, wobec poprzedniego odczytu w wysokości -20.8 mld GBP. W parze z bilansem obrotów bieżących iść będzie informacja o zadłużeniu netto sektora publicznego, którego skala prognozowana jest na poziomie 14.3 mld GBP. W przeciwieństwie do realnej gospodarki, która sprawia wrażenie jakby nabierała rozpędu (vide zawężających się deficyt obrotów bieżących) David Cameron nie jest w stanie uporządkować finansów publicznych. Całości obrazu dopełni zmiana PKB k/k, która prognozowana jest na poziomie 1%. W kontekście wczorajszych danych nt. sprzedaży detalicznej ( bez zmian w relacji m/m, prognozowany wzrost) spodziewać się można, niższej niż prognozowana zmiany PKB.

Ze strony Kanady czeka nas informacja o inflacji konsumenckiej szacowanej na poziomie 0.2% oraz odczyt miesięcznej zmiany PKB prognozowanej na ledwie 0.1%. Pomimo anemicznego wzrostu KB gospodarka kanadyjska, ze zwiększającą się dynamiką sprzedaży, na tle wielkiej Brytanii prezentuje się korzystniej.

Autor: Wojciech Stokowiec FX Team Dom Inwestycyjny BRE Banku

Analiza GBP/CAD 21 grudnia 2012

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Redaktor Naczelny Comparic.pl. Trader od 2003r., zawodowo od 2006r. na rynku Forex. Zwolennik technicznego podejścia do rynków - obecnie skupia się na technice Ichimoku oraz Price Action, z której prowadzi szkolenia i seminaria. Szczególną uwagę w tradingu zwraca na korzystny stosunek zysku do ryzyka. Prelegent na wielu konferencjach dotyczących inwestowania na rynkach kapitałowych, jako wykładowca współpracuje z największymi brokerami w Polsce i na świecie. Wiceprezes Fundacji FxCuffs - Edukacja i Rozwój Rynków Finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj